Nincs már olyan jó hangulat a nyugat-európai tőzsdéken, mint amilyen az utóbbi napokban volt, a főbb indexek 0,2-0,5 százalékkal esnek. Az amerikai határidős indexek is 0,5-0,8 százalékkal mennek le. A hangulatot befolyásolhatta, hogy a brit infláció makacsul magas, tíz százalék feletti maradt, 10,1 százalékos, míg az elemzők 9,8-at vártak.
Itthon a BUX-index 0,6 százalékkal esik, elsősorban a Richter 2,4 százalékos esése miatt. Az OTP 0,2, a Telekom 0,5 százalékkal süllyed, a Mol viszont 0,2 százalékkal erősödni tud.
Nagyot esik a forint
Reggel óta folyamatosan gyengül a forint, az euró 371,30-ról 376,60-ra ugrott, tegnap estéhez képest pedig mintegy hat forinttal lett drágább. (Frissítés: kora délután már elérte a 378,40-et is.) Nemzetközi okok ezt csak részben indokolják. Mert bár az olaj két, az európai földgáz pedig 0,5 százalékkal lett olcsóbb, a dollár 0,4 százalékkal erősödik. Ami nem kiugró mértékű, de azért jelentős egy napos időtávon. A dollár így itthon majdnem hét forinttal lett drágább, 345 körül jár.
Délelőtt hirtelen nagyobb esésbe váltottak a kriptovaluták, az ether öt, a bitcoin kettő százalékkal ment le.
Az MNB lebeszélte a forintot?
“A szélsőséges kockázati forgatókönyvek kiárazódtak, nincs már szükség ilyen nagy mértékű mozgástér fenntartására, így a kamatfolyosó felső szélének jelentősebb szűkítéséről a monetáris tanács jövő heti ülésén döntés is születhet.” Laptársunk, az Mfor.hu szerint ez volt az a mondat, amely ma lejtőre küldhette a forintot, Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke mondta egy interjúban. Ezzel ugyanis a vezető “meglebegtette a kamatcsökkentést”.
A forint és a magyar állampapírok piacát az is megzavarhatta, hogy a brit infláció magasabb lett a vártnál. Emiatt a német és más nyugat-európai kötvények hozama is nőtt. Ebben a helyzetben méginkább rosszkor jöhetett a magyar kamatok csökkentésének lebegtetése.
Megütötték a forintot
Megütötték a forintot a monetáris lazítás belengetésére – írta az Equilor Befektetési Zrt. Mégpedig
Virág Barnabás reggel megjelent interjúja miatt, melyben az MNB alelnöke jelezte, hogy a jövő héten sor kerülhet a kamatfolyosó felső szélének csökkentésére, az egynapos betéti kamatszint mérséklése pedig az azt követő üléseken kerülhet szóba.
Azt még nehéz megmondani, hogy a jelenlegi euróár-emelkedés trendfordulót is jelent-e, vagy csak egy korrekciós hullám lesz – tették hozzá.
Technikai teszt volt az MNB-beszéd?
Ma reggel az MNB szóbeli piaci teszttel megtörte a forint „eszeveszett száguldását” – írja az Erste Befektetési Zrt.
Arra a hírre, hogy a senki által igénybe nem vett 25 százalékos hitelezési eszköz kamatát a jövő heti kamatdöntő ülésen esetleg jelentősen csökkenti, jött a gyengülés. A magas kamat miatt eddig forintot vásárló spekulánsok hanyatt-homlok menekülni kezdtek.
Ráadásul technikai oldalról túlvettséget mutatott a forint. Vagyis nem meglepő, hogy nagyot gyengül a hazai deviza a reggeli órákban, s “valószínűleg ennek nincs is vége”. Technikailag egy jó darabig eltarthat az árfolyam korrekciója.
Potyognak az amerikai bankok jelentései
Tegnap a Bank of America, valamint a Goldman Sachs jelentéseivel folytatódott a sor, az előbbinél a vártnál erősebb számok érkeztek, míg a Goldman némileg csalódást okozott – írta a KBC Equitas. Ma a Morgan Stanley friss számaira figyelhetnek a befektetők, az elemzők mind a bevétel, mind a profit visszaesésével számolnak.
Nem tud sokat növekedni a Netflix
Nem hozott nagy meglepetést a Netflix tegnapi gyorsjelentése, a streaming szolgáltató 2,9 dolláros részvényenkénti eredményt ért el, ami éppen az elemzői várakozások felett volt. Bevétel téren már egy kicsi alulteljesítés mutatkozott.
Látható, hogy a Netflix nem tudja tartani a korábbi növekedési ütemet a feliratkozók számában, a streaming piac igencsak telítetté válhatott. Az új megoldások, például a reklámokkal ellátott olcsóbb csomag hatása még csak korlátozottan mutatkozik – írta a KBC Equitas. A részvény a tőzsdén kívüli piacon másfél százalékkal esik, a szektor átlagánál valamivel jobban.
Folyik az akkumulátor-háború
Jó pár komolyabb kínai akkumulátorgyártó külföldi terjeszkedésbe is kezdett, és a legtöbb szó a tengerentúlon a Debrecenben is beruházó CATL és a Ford szerződéséről esik – írja a Fidelity elemzése. A befektetők nagy jelentőséget tulajdonítanak ennek az együttműködések, mert az precedenst teremthet a kínai akkumulátorgyártók megjelenésére az USA piacán.
A két ország politikusai is szorosan rajta tartják a szemüket a fejleményeken. Kínában amiatt aggódnak, hogy ezzel az USA-ba irányuló technológia transzferre kerülhet sor, az USA pedig nem szeretné, hogy az ország adódollárjai kínai zsebekbe vándoroljanak. Az ottani szabályozás azonban időt adhat a világ többi piaci szereplőjének, hogy behozza a lemaradását.
Az elektromos járművekben használt akkumulátorok kínai gyártói a belföldi piacon kapacitásfelesleggel, külföldön pedig egyre erősebb versenytársakkal kénytelenek farkasszemet nézni. A Fidelity szerint ez persze jó hír is lehet – a zöld növekedés és a fogyasztói árak szempontjából egyaránt.
Kriptovalutás technológiát tesztelt a jegybank
Sikeresen tesztelték az elosztott főkönyvi technológia (DLT) használatát nagy és összetett bankközi tranzakciók lebonyolításában – derül ki egy jelentésből. A Bank of England a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) londoni innovációs központján keresztül futtatta a “Project Meridian” nevű kísérletet. A cél egy olyan prototípus létrehozása volt, amely felgyorsíthatja és csökkentheti a tranzakciók költségeit a központi bankok valós idejű bruttó elszámolási (RTGS) rendszereiben – írta a világ központi bankjait összefogó BIS.
A DLT-rendszerek a kriptovaluta-tranzakciók nyilvántartását és ellenőrzését is segítik, és a hagyományos pénzügyek területén is inspirálták az innovációt, világszerte vizsgálják ezeket. A Bank of England egyik magas rangú tisztviselője azonban februárban figyelmeztette a törvényhozókat, hogy a DLT túl “nehézkes” lehet egy központi banki digitális valuta (CBDC) működtetéséhez.
Donald Trump képecskéi szárnyakat kaptak
A Donald Trump volt amerikai elnök által kiadott NFT-k (egyedi, képes digitális kriptoérmék) kereskedési volumene 189 százalékkal ugrott meg 24 óra alatt. Ezt két hír befolyásolhatta. Egyrészt Donald Trump kedden indította el a “Trump Digital Trading Cards” nevű digitális gyűjtemény második sorozatát.
Másrészt peren kívüli megegyezés született a Fox News amerikai médiaóriás ellen a a Dominion amerikai szavazógépgyártó cég által indított rágalmazási perben, a hírportál 787,5 millió dollárral rendezte a számlát.
Ez is közvetetten ösztönzőleg hathatott az NFT-kre. A volumen és az eladások megugrása ellenére az átlagos minimálárfolyam (“floor price”) 53 százalékkal esett az elmúlt 24 órában.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.