Júliusi tájfun Kínában - ki marad talpon? Fotó: MTI/EPA/Vej Lung |
Pénteken negyedik napja esett Amerika, és ezzel a görög válság mélypontja utáni óriás emelkedés több mint felét már visszaadta. Igazán érdekes akkor lenne a dolog, ha az S&P 500 újra aláesne a 200 napos mozgóátlagnak. Ekkor ugyanis ez rövid idő alatt másodszor történne, amire évek óta nem volt példa, így ez már akár egy komolyabb korrekció nyitánya is lehetne.
S&P 500, fél év. Közel a 200 napos mozgóátlag |
A Nasdaq Composite esetében továbbra is az 5000 pont sorsa az izgalmas. Egyszer úgy néz ki, hogy létrejön a kitörés a 15 éves bázisból, egyszer úgy, hogy 15 éve duplacsúcs lesz, és ez már többször lezajlott. A kérdés egyre izgalmasabb, a kimenetele döntő lesz az egész piac szempontjából.
Ma reggelre ismét hatalmasat szakadtak a kínai indexek. Mind a Sanghaj Kompozit, mind a B-részvények indexe több, mint 8 százalékot esett. Ez arra utal, hogy amint várható volt, az állam nem tudja az égben tartani a piacot, hisz akkor szép lassan rámérik a teljes piaci kapitalizációt. Egyetlen lehetőség lehet reálisan: kissé tompítani az esés ütemét, de hagyni, hogy a piac megtegye útját a reálisabb értékeltségi szintek felé, nagyobb megrázkódtatások nélkül.
Európa is esik, a DAX 1 százalékos mínuszban tartózkodik, 11 230 ponton. Így már közel a felét visszaadta a görög para utáni szárnyalásának, de ez még normális korrekciónak tekinthető, miután az emelkedést tűnt túlzottnak előtte. A görög helyzet ugyanis most kézben van tartva, de sok a nyitott kérdés, óriási károk keletkeztek, és hatalmas összegeket kell Európának beleölni a dologba.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX fél százalékot esik, ezen belül a Mol és az OTP 1 százalék körül, a Telekom felet, a Richter viszont stagnál. A forint nem néz ki jól: 311,50-be kerül egy euró, míg múlt héten 307 alatt is járt. Maga az euró viszont erőt mutat: a dollár szemben 1,10, a svájci frankkal szemben 1,05 fölé szökkent.
Folytatódik az olajáresés: a WTI 48 dollár alatt is járt délelőtt, a Brent 54-ig süllyedt. Megállt viszont az arany zuhanása: az 1080 dolláros mélypont után most 1100 fölé került. Érdekes módon az amerikai magánemberek vég nélkül veszik fizikai formában, az ár mégis eső trendben van. Gyaníthatóan az zajlik, hogy az alapok, nagyobb befektetők, esetleg jegybankok kitáraznak, a széles tömegek megveszik, vagyis disztribúció zajlik. Ez az eső piacok jellemző kísérőjelensége, márpedig az arany évek óta esik, miután elérte 1900 dolláros csúcsát.