Jelentős emelkedésben kezdtek délelőtt az európai tőzsdeindexek, a német DAX 1,2 százalékkal, a francia mutató 0,8 százalékkal van feljebb. Londonban enyhe csökkenés tapasztalható, Prágában stagnálás, Varsóban enyhe emelkedés. Az amerikai határidős indexek is fél-egy százalékos pluszban vannak.
A jó hangulatot elsősorban azzal magyarázza a nemzetközi sajtó, hogy Kínából a gazdaság erősödése utaló jelek érkeztek. A gyáripari aktivitás tíz éve nem látott ütemben bővült augusztusban, így a koronavírus okozta visszaesés után a kínai gazdaság tartósan növekedési pályára állhat. Ez jó hír az európai gazdaságok vállalatai számára is, hiszen számukra Kína az egyik legfontosabb export piac. A kínai Caixin/Markit beszerzési menedzser index 53,1 pontra emelkedett a júliusi 52,8 pontról. Ez a leggyorsabb expanzió 2011 januárja óta.
Kissé alulteljesít a BUX
Így az elemzők egy része ezt úgy értékeli, hogy Kínában megvalósul a V alakú felpattanás. Ezenkívül felmerült, hogy a német kormány ma felfelé fogja módosítani a növekedési előrejelzéseit. London azért alulteljesítő, mert tegnap ott zárva volt a piac, így behozza elmaradását is.
Itthon a BUX index fél százalékkal emelkedik, ami némileg elmarad az európai átlagtól. Az OTP 0,6 százalékkal 10 100 forintra, a Richter fél százalékkal 7305, a Mol 0,2 százalékkal 1680 forintra ment fel. Gyorsjelentése után az Alteo egy százalékkal süllyed, és tovább esik a Magyar Telekom, 0,8 százalékkal 363 forintra.
Nem gyengült tovább a forint
A forint hétfőn Matolcsy György egyik megnyilatkozása miatt került lejtőre, kedden viszont nem sok változás látszik. Az euró árfolyama 355 forint kereken, ami 20 filléres csökkenést jelent a hétfő esti állapothoz képest. A dollár tovább gyengül, az euró/dollár már csak egy hajszálra van a bűvös 1,2-től.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Ez kedvező hatással van többféle árupiaci termékre, egyszázalékos pluszban van, és a kétezer dollárt kerülgeti az arany, két százalékkal 29 dollár fölé ugrott az ezüst. Egy százalék fölötti mértékben drágul a kőolaj, két és fél százalékkal a platina.
A Tesla tegnap újabb óriási ugrást hajtott végre. Az új, csökkentett névértéken, a részvény-felaprózás után 498 dollárra emelkedett, ez 12,6 százalékos száguldást jelent. Ezzel vezére, Elon Musk is belépett a 100 milliárd dollárosok klubjába ötödik földlakóként, vagyonát a Forbes hétfői árfolyamon 102,9 milliárdra becsüli. A hasonló cipőben járó Apple több mint három százalékkal 129 dollárra ment fel.
Mire véljük az euró erősödését?
Az európai részvények 2009 augusztusa óta nem látott emelkedést mutattak ebben az évben, de ezzel is elmaradnak más fejlett piaci részvény piacok mögött – írja a Bloomberg.com hírlevele. Ezzel is összefüggésbe hozzák a dollár gyengülését, pontosabban az euró erősödését, hiszen európai részvények vásárlásához először eurót kell venni a legtöbb esetben. Egy másik magyarázat szerint viszont az erősödő euró csökkenti az európai vállalatok versenyképességét, és ez visszafogja a részvények áremelkedését is. Nehéz meghatározni, mi az ok és mi az okozat.
Újításokra készül az Apple?
Az Apple árfolyamát korántsem csak a részvények felaprózása mozgatja. A Bloomberg szerint megbízta beszállítóit, hogy legalább 75 millió, 5G-képes iPhone-t gyártsanak le az év hátralevő részében.
Ez nagyjából ugyanannyi, mint az előző év hasonló időszakában, mégis jó jel arra vonatkozóan, hogy a társaság legfontosabb termékei iránti kereslet a globális járvány közepette is szinten marad. Az Apple előrejelzése szerint a következő generációs iPhone-ok idei összes eladásai 2020-ban összesen 80 millió darabra rúghatnak. Az Apple októberben négy új modell piacra dobására készül, ötödik generációs mobilkommunikációval, új dizájnnal és nagyobb képernyőméret-választékkal – állítják a források. Legalábbis ez a hír szivárgott ki, a hírügynökség “a helyzetet jól ismerő” szakemberekre hivatkozik.
Nagy tesztelés jön
Az AstraZeneca egy nagyobb skálájú, 30 ezer felnőttet érintő koronavírusoltás-kísérletbe kezd az USA-ban – jelentette a Bloomberg. Az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett oltóanyag az egyik leginkább előrehaladott a készülő termékek között. Az Egyesült Államokban végzendő kísérlet mellett Nagy-Britanniában is utolsó fázisban járnak a tesztek, és már jövő hónapban lehetnek előzetes eredmények. A világjárvány egyébként tovább terjed, az új epicentrummá egyre inkább India kezd válni.
Robbant a Zoom
Az Zoom Video Communications közzétette negyedéves eredményeit, amelyek messze meghaladták a várakozásokat. Az eredmény 92 cent volt részvényenként, a Zacks konszenzusa szerint az elemzők csak 45 centet vártak. A bevételek 663 millió dollárra rúgtak, ez 33 százalékkal magasabb az előzetes becsléseknél.
A részvényárfolyam már a tegnapi tőzsdei kereskedésben is nyolc százalékkal emelkedett, a ma délelőtti tőzsdén kívüli, “pre-market” adatok szerint újabb 27 százalékkal, 413 dollárra ugrik.
Buffett 90 éves
Warren Buffett 90 éves lett. Ebből az alkalomból (is) sok befektető találgatja, hogy az általa képviselt értékalapú befektetési stratégia, nagyon hosszú távú befektetési horizonttal még kifizetődő-e. A guru nemrég japán részvényekből vásárolt be – írtuk tegnap.
Mozgolódás van a kriptodevizák piacán is, a prímet megint a második számú kripto, az ether (vagy ethereum) viszi. Most kilenc százalékkal 461 dollár közelébe ugrott, ilyen árszintre több mint két éve nem volt példa. A bitcoin ismét a 12 000 dolláros határhoz közeledik, de csak két és fél százalékkal emelkedik.