Menetrendszerű csúcs az S&P-től
Az már az utóbbi napok fejleményeinek ismeretében nem is számít meglepetésnek, hogy a félezer amerikai részvény mozgását leképező S&P 500-as index újabb csúcsdöntéssel nyitotta a hétfői napot. Ha hajszállal, 0,05 százalékkal erősödve is, de 3509,73 pontra szökkent arra, hogy a befektetők egyre jobban bíznak a tengerentúli gazdaság fellendülésében. Immár hatodik egymást követő napon dőlt meg az előző rekord, aminek következtében az S&P 500-as évtizedek óta a legjobb augusztust hagyhatja maga mögött.
Jó formában vágott neki a hétnek a technológiai részvényeket tartalmazó Nasdaq, indexe már a nyitásban 0,2 százalékkal izmosodott, s a kereskedés első óráiban még ennél is feljebb tudott menni. A két másik fő tengerentúli indexszel szemben a 30 vezető iparvállalat papírjainak mozgását tükröző Dow Jones gyengült, több mint 200 ponttal, ám még így is 1984 óta nem látott jó augusztust produkált.
Az Apple részvényfelaprózása miatt hétfőtől megváltozott a Dow Jones ipari átlagot alkotó vállalatok kosara. A 30 vállalat közül kikerült az Exxon Mobil, a Pfizer és a Raytheon Technologies, a helyükre pedig a Salesforce.com, az Amgen és a Honeywell International került be. Az Apple-részvényeket négyfelé vágták, amit a menedzsment azzal indokolt, hogy elérhetőbbé akarja tenni a részvényeket a kisbefektetőknek. A technológiai óriásvállalat 2 százalékos pluszban, 127,39 dolláros árfolyamon indította a kereskedést.
A nagyobb európai tőzsdék azonban mínuszban zárták a hétfői napot. Mármint amelyek nyitva voltak, a londoni FTSE ugyanis zárva tartott. A párizsi CAC több mint 1 százalékot esett, míg a frankfurti DAX 0,7 százalékot.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Budapest ezúttal felfelé lógott ki a sorból, a BUX, ha leheletnyivel, 0,03 százalékkal, de még erősödni is tudott. Pedig a blue chipek közül az OTP Bank részvénye másfél százalékos bukóban fejezte be a napot. Ezt azonban ellensúlyozta a Magyar Telekom 2,2, a Richter 1 és a Mol 0,4 százalékos emelkedése.
Drágult az olaj
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség egyaránt drágult. Az északi-tengeri Brent hordója közel 46, míg a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate-ét (WTI) 43 dollár felett cserélt gazdát nem sokkal 6 óra előtt.
Idehaza azonban még a korábbi napok olajárcsökkenése volt a mérvadó. A holtankoljak.hu közlése szerintszeptember 2-ától, szerdától a benzin literje átlagban bruttó 3, míg a gázolajé 5 forinttal kerül kevesebbe. Ezzel a két üzemanyag-fajta ára csaknem azonos lesz: a benziné 374, a gázolajé 373 forint.
Erősödött az arany és az ezüst is
A nemesfémeknek is jó kora estéjük volt. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) ha mindössze 0,05 százalékkal, de pluszban pompázott, 1975 dollár felett. Az ezüst viszont már egyértelműen tarolt: 2 százalékot meghaladó növekedéssel megközelítette a 28,4 dollárt.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1934 dollárt adtak, 0,29 százalékkal gyengült az amerikai fizetőeszköz. A jenhez képest azonban 0,67 százalékkal erősödött a zöldhasú, 106,05 jenen forgott.
Matolcsy írt, a forint esett
Az euróval szemben 354 alatt állt a forint, amikor megjelent Matolcsy György cikke, amelyben egyebek mellett arról értekezett, hogy átmenetileg, 2022-ig el lehet engedni a költségvetési hiányt és az államadósságot. Ezt a befektetők nem fogadták jól, alig két órán belül az uniós pénzzel szemben csaknem 2,5 egységet gyengült a hazai fizetőeszköz, árfolyama a 356-os szint felett is járt, mielőtt enyhén korrigált.
Kiváló eredmény az Alteotól
Az első három hónap impozáns növekedését követően a második negyedévben is megőrizte eredménytermelő képességének látványos dinamikáját az ALTEO csoport. A konszolidált árbevétel 33, az EBITDA 48 százalékos bővülést mutatott 2019 azonos időszakához képest, főként arra visszavezethetően, hogy a cégcsoport profitjának zöme a vírushelyzetre kevéssé érzékeny üzletágakból származik, amely így nem tudta megakasztani a dinamikus bővülést. Az első félév adatai is arra engednek következtetni, hogy a COVID-19 okozta gazdasági visszaesés jóval kevesebb problémával járhat az újgenerációs energiaszolgáltatónál, mint a prociklikusabb ágazatokban aktív vállalatoknál.