Pénteken újabb rekordot döntött az S&P 500 index az USA-ban, míg a Nasdaq mutatója hajszálnyival elmaradt az eddigi rekordjától. A Dow Jones is erősödött, de a számos iparvállalatot tömörítő index továbbra sem tudta elérni a februárban felállított rekordját. Hétfőn reggel Ázsiában is pozitív volt az összkép, hiszen a tokiói tőzsde irányadó mutatója, a Nikkei 1,20 százalékkal, 23 157 pontra emelkedett. Kisebb mértékben, fél százalék körül erősödött a sanghaji börze, hongkongi tőzsde és a szöuli piac irányadó mutatója is.
Európában hétfőn Londonban szünnapot tartanak, a német DAX és a francia CAC40 is 1 százalék körüli mértékben ugrott meg. Hasonló a helyzet a pesti parketten is, a BUX is egy százalékkal erősödött az első órákban. A magyar blue chipek közül a Mol és az OTP 1,5 százalékkal erősödött, míg a Richter és a Telekom fél százalék közeli pluszban állt.
Számos olyan információ látott napvilágot, ami hatással lehet a befektetőkre, lássuk melyek a legfontosabbak.
1. Koronavírus: van, ahol még az első hullámmal küzdenek, máshol már a másodikkal
A vírus által leginkább sújtott országokban, az USA-ban, Brazíliában és Indiában némileg csökkentek az esetszámok. Nem lehet azonban hátradőlni, mert Európában úgy tűnik, megérkezett a második hullám. Franciaországban rosszabb a helyzet, mint tavasszal volt, de Németországban is jelentősen emelkedett a betegek száma.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
2. Kedvező adatok érkeztek Ázsiából
Az év első felében nőtt a kínai nemzeti deviza, a renminbi (RMB), elterjedtebb nevén a jüan használata a külkereskedelmi forgalmi fizetések lebonyolításában a kínai bankszövetség jelentése alapján. Januártól júniusig 12,67 ezer milliárd jüant (1,84 ezer milliárd dollár) tett ki a kínai devizában határokon keresztül bonyolított fizetési forgalom, 36,33 százalékkal haladva meg az előző év azonos időszakának a forgalmát.
Stabil maradt a kínai feldolgozóipar teljesítménye augusztusban, miközben a szolgáltató szektor lendületes javulást mutatott a koronavírus-járvány visszaszorítása után fokozatosan helyreálló keresletnek köszönhetően. A hétfőn közölt adatok szerint a nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 51,0 pontra csökkent augusztusban. Elemzők 51,2 pontra számítottak a júliusi 51,1 pont után. A feldolgozóipari BMI augusztusban immár hatodik egymást követő hónapja állt a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb fölött.
Japánban júliusban már a második egymást követő hónapban nőtt az ipari termelés, miközben csökkent a kiskereskedelmi forgalom a júniusi bővülést követően. A japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium (METI) hétfőn azt közölte, hogy az ipari termelés 8 százalékkal nőtt júniushoz képest, amikor szerényebb, 1,9 százalékos bővülést jegyeztek fel.
Elemzők kisebb, 5,8 százalékos ipari termelésnövekedéssel számoltak júliusra. A japán gazdaság komolyan megsínylette a koronavírust. Az ország GDP-je rekordmértékben, 27,8 százalékkal esett a második negyedévben a belső és külső kereslet zuhanására. Májusban 8,9 százalékkal, áprilisban 9,8 százalékkal esett a japán ipari termelés.
Ugyancsak hétfőn ismertette a minisztérium, hogy júliusban a kiskereskedelmi forgalom a szakértők által várt 1,7 százalékos csökkenésnél nagyobb mértékben, 2,8 százalékkal esett éves összevetésben. A kiskereskedelmi forgalom májusban 12,3 százalékkal, áprilisban pedig 13,7 százalékkal zuhant.
3. Allergia elleni szert gyártó céget vett a Nestlé
Felvásárlási ajánlatot tett a Aimmune Therapeutics kaliforniai biogyógyszergyártó cégre, amely azért lehet kifejezetten vonzó, mert bizonyos allergiás betegségekre sikeres szereket fejlesztettek.
A Nestlé egyébként már kisebbségi tulajdonrésszel rendelkezett a társaságban, miután korábban 473 millió dollárt fektetett az Aimmune-ba. A most közzétett ajánlat szerint részvényenként 34,5 dollárt kínál a fennmaradó 74,4 százalék tulajdonrészért, így az Aimmune összértéke igen tekintélyes, 2,6 milliárd dolláros.
4. Nagybevásárlást tartott Warren Buffett
A Berkshire Hathaway több mint öt százalékos részesedést vásárolt öt japán cégben, miután Warren Buffett az Egyesült Államokon kívüli befektetési lehetőségek után kutat, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A vasárnapi bejelentés alapján a Berkshire az Itochu, a Marubeni, a Mitsubishi, Mitsui & Co és a Sumitomo vállalataiba szerzett tulajdonrészt. Buffett hozzátette, hogy hosszú távú befektetésként tekint ezekre a japán cégekre és a későbbiekben akár 10 százalék közelébe is emelheti a bennük lévő részesedését a Berkshire. Buffett összesen több mint 6,2 milliárd dollárt költött az akvizícióra. Az említett vásárlások sok szempontból is tipikus Buffett-féle befektetésnek tűnnek. A vállalatok közül négyet jelentősen a könyv szerinti értékük alatt kereskedtek, valamint több cég jelentős készpénzállománnyal rendelkezik. A hír hatására mind az öt cég árfolyama nagymértékben emelkedett a hétfői kereskedésben.
5. Ikonikus cégeket dobnak ki a Dow Jones Industrial Average indexből
Az általában csak Dow Jones vagy Dow 30-as indexként emlegetett tőzsdei mutató óriási változások elé néz. Régen történt már annyi csere, mint amennyit most végrehajtanak a mutatóban szereplő vállalatoknál. Emellett az Apple részvényfelosztása miatt a technológiai óriás súlya is csökkeni fog. Igaz, a változás nem lesz drasztikus ugyanis 1 dollár részvényár változás a korábbi 6,8 pont helyett 6, 579 pont változást jelent majd.
A Dowból olyan ikonikus vállaltokat tesznek most ki, mint az Exxon Mobil, a Pfizer, de elbúcsúznak a hadiipari Raytheon Technologiestól is. A helyükre többek között egy informatikai nagyágyú, a Salesforce.com kerül. A gyógyszeripart az Amgen képviseli, és a Honeywell révén egy ipari vállalat is bekerül a mutatóba.