Volt ma két jó hír: az amerikai kiskereskedelemben szép növekedést regisztrált a statisztika, és a török líra második napja folytatta erősödését. Bár sokan attól tartanak, hogy ez utóbbi csak átmeneti, technikai jellegű korrekció.
Volt viszont egy halom rossz hír is, a hirtelen megugró amerikai olajkészletek nyomán nagyot eső olaj, a Kínával és a kereskedelmi háborúval kapcsolatos folytatódó aggodalmak. A törökök tovább keménykednek és megemelték az amerikai termékek vámját.
Rossz hír az erősödő dollár is, amely rosszat tesz az amerikai exportőröknek, és a mélybe taszította az ipari fémek, a nemesfémek és szinte minden bányavállalat árfolyamát. Folytatódnak az aggodalmak a feltörekvő piacokkal kapcsolatban, amelyeknek rossz az erős dollár, és árgus szemmel figyelik őket, nem kerülnek-e nehéz helyzetbe, mint a törökök.
Csúnyán esett az Opus
Bár a német gazdaságnak elvileg jó lenne a gyengülő euró, négy és fél hónapos mélyponton zárt a DAX index, 1,6 százalékos esés után. Hasonló mértékben süllyedt a francia, brit, holland vagy belga index is. Az USA-ban az S&P 500 és a Dow Jones 1,0, a Nasdaq indexe 1,4 százalékos mínuszban van.
Itthon a BUX index megúszta 0,5 százalékkal, Varsó és Bukarest zárva volt. Az OTP 1,9 százalékkal 9855-re, a Mol 0,4 százalékkal 2816-ra, a Telekom egy forinttal 403-ra süllyedt. A Richter viszont 2,4 százalékkal 5180-ra emelkedett. Az Opus is 3,6 százalékkal zuhant.
További árfolyamok itt láthatók
325 felett volt az euró
A forint erősen gyengült, 1,5 forinttal feljebb, 324,40-en az euró, de volt 325 felett is. Ez régiós jelenség, a zloty, a lej és a cseh korona ára is hasonlóképp alakult.
A dollár 14 hónapos csúcson volt ma, az 1,1300-at is súrolta az árfolyam az euróval szemben. Azután azonban innét felpattant. Délután kedvezőtlen készletadat érkezett az USA-ból, ennek nyomán 2,5-3,5 százalékos mínuszban van az olaj.
Pánikban a bányarészvényesek
De esik szinte az összes árupiaci termék, különösen a fémek. A réz 4,4, a cink 6,1, a palládium 6, a platina és az ezüst 4 százalékos zuhanásnál tart. Az arany csak 1,3 százalékkal esik, de pánikba estek a fémbánya-részvények tulajdonosai, hat százalékkal esik az ARCA Gold Bugs aranybánya-index (HUI), majdnem ennyivel a rézbányák (Global X Copper Miners, COPX). (Az aranyat mozgató faktorokról itt írtunk.)
Nagyon esik a német autóipar. A Macy’s 14 százalékkal zuhant, a jónak mondott gyorsjelentése ellenére, igaz, majdnem 52 hetes csúcsán állt előtte. Három százalékos mínuszban van az Alibaba is. A Tesla a tervezett tőzsdei kivezetéssel kapcsolatban van reflektorfényben, három százalék a mínusza.
Száguldanak a kriptók
A bitcoin, amely egy-két napja még 5900 dollárig süllyedt, ma magához tért, és 8,5 százalékkal 6600-ig emelkedett. Az ether 16 százalékkal száguld, 303 dollár.
A török jegybank az ottani bankok számára megnehezítette a devizaváltást, hogy mesterséges devizahiánnyal támogassa meg a líra árfolyamát. Azt azonban szintén sokan aggodalommal fogadták, attól tartanak a piacon, hogy a tőkekorlátozások előszelét jelenti.
Ha az amerikai bikapiac megéri az augusztus 22-ét, akkor a történelem leghosszabb bikapiacaként vonul majd be a krónikákba – írta a Marketwatch.com.