Már tegnap is látványosan szembe ment a magyar tőzsde az európai társaival, és erősen, több mint két százalékkal esett, amikor másutt stagnáltak vagy emelkedtek az indexek. Ma pedig, amikor elfogadta az Európai Parlament a magyar demokrácia állapotát kritizáló Sargentini-jelentést, jól láthatóan percek alatt ismét leesett a BUX index és a forint is.
Ez azonban nem nevezhető túl nagynak: a BUX index ekkor mintegy fél százalékot süllyedt rövid idő alatt, 1-2 ezrelékes pluszból 2-3 ezrelékes mínuszba, majd végül 0,7 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. Eközben a lengyel WIG 20 index 1,7 százalékot zuhant.
Az euró/forint 324,80-ról rövid időre 326,40-ig ugrott, de azután lefelé csorgott, most már csak 325,20. Ez 60 fillérrel magasabb a tegnap estinél.
Gazdasági következmények?
A szavazás gazdasági következményeit egyelőre nem nagyon lehet felmérni. A kérdés az, hogy a magyar kormány pozíciójának meggyengülése mennyiben befolyásolja az uniós forrásokat, amelyektől erősen függ a magyar gazdaság. Mindez az államháztartás helyzetére is hatással lehet. (A brüsszeli szavazásról és lehetséges következményeiről írtunk itt»»», valamint itt»»».)
Vásárolt a Richter
Az OTP 0,7, a Mol és a Richter 0,8 százalékkal esett (9975, 2840 és 5200 forintra), a Konzum majdnem öt százalékkal zuhant.
További árfolyamok itt láthatók
Egy mai hír szerint a Richter egy fejlesztés alatt álló fogamzásgátló értékesítésére kötött megállapodást, amelyről már megvannak az első biztató eredmények.
Techcégek rossz napja
Üzemet épít a Mol “A mai napon a Mol és a német Thyssenkrupp vezetői aláírták a poliol üzemegységről szóló szerződéseket. Az 1,2 milliárd euróból megvalósuló üzem kivitelezése 2018 IV. negyedévében kezdődik” – írt a cég mai sajtóközleménye. “A projekt a Mol-csoport történetének legnagyobb organikus beruházása, amelynek köszönhetően az egyetlen integrált poliolgyártó lesz Közép-Kelet-Európában” – tették hozzá. |
Európában most jó volt a hangulat, a német DAX 0,5, a francia CAC 0,9, a brit FTSE 100 pedig 0,6 százalékkal ment fel. Az USA-ban vegyes a kép, az ipari részvények drágulnak, a technológiai szektort adják. Az S&P 500 emiatt stagnál, a Dow Jones ipari átlag negyed százalékkal emelkedik, a Nasdaq indexe fél százalékkal esik.
A nagy internetes óriásoknak biztosan nem tett jót, hogy az EU szigorúbb szerzői jogi szabályokról döntött ma. Az Apple termékbemutatót tart, ami nagyban meghatározhatja a cég eredményét, de a részvény ez előtt jelentős mínuszban jár.
Szárnyalnak a nyersanyagok
Egy inflációs hír nyomán a dollár esett, ami eléggé heves reakciókat váltott ki az árupiacon. A WTI olaj több mint két százalékos pluszban van, ezt a szokásos szerdai készletadat is segíthette. Fél százalékkal drágul az arany, két százalékkal a kávé, a kakaó, a réz, közel néggyel a cukor. Felfelé tartanak az olaj– vagy például az aranybányák.
A jegybankok hete ez, holnap az EKB, az angol BoE és a török intézmény is ülést tart. Ma este a Fed Bézs Könyvét (Beige Book) teszik közzé.
A Deutsche Bank és a Commerzbank lehetséges fúziójának esélyeit latolgatják a német piacon már napok óta.
Ezért esik az ether
Egy amerikai bíróság az értékpapír-hatóságoknak adott igazat abban, hogy az ICO-k (elsődleges érmekibocsátások) az értékpapír-törvények hatálya alá esnek.
Ez főleg az ethernek adott újabb lökést lefelé, amelyet eddig is főleg az ICO-kibocsátó cégek adtak nagy mennyiségben. Az ether már régóta súlyosan alulteljesíti a bitcoint, amely ma inkább stagnált. Az ether viszont újabb hét százalékkal 172 dollárra zuhant szerdán.