A tegnapi szerény amerikai indexemelkedés után ma vegyes a kép Európában, a német, francia index 0,2 százalékkal emelkedett, a brit mutató fél százalékkal esett. Kontinensünkön tovább jövögetnek a gyorsjelentések. Az amerikai határidős indexek minimális, 1-2 ezrelékes pluszban vannak.
A piacok emésztik a hét közepi magas amerikai inflációs adatot, amely alaposan megmozgatta sok befektetési eszköz kereskedését. Elon Musk közel ötmilliárd dollár értékben értékesített eddig Tesla-részvényeket, de a nagyja még hátra van. Ennek ellenére a részvény tegnap már csak csekély, 0,4 százalékos mínuszban végzett.
Egy-másfél százalék körüli mínuszban van az olaj, az ezüst, a platina, a palládium, valamivel kisebb esést mutat az arany és a réz. Az árupiacokon és a bányarészvényeknél szép emelkedést hozott az említett inflációs meglepetés, ma ennek korrekcióját látjuk.
A BUX index ma is fél százalékkal esik, a Mol két százalékos esése húzza le. Az OTP és a Richter csak 0,1, a Telekom 0,8 százalékkal süllyed. Az Opus egy belejelentés nyomán öt százalékkal ugrik.
370 felé tart az euró/forint
Az euró kissé ma is tovább drágult, a forint gyengült, 365,30 a keresztárfolyam. A dollár erősödése egyelőre megállt a nemzetközi piacon, a dollár/forint azonban így is új éves csúcsra ment 319,50 körül.
Kritikus szintek közelében tartózkodik a forint az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Az MACD indikátor vételi jelzést adott, így ha a szint felett maradunk, hamarosan a 368-370-es tartományt célozhatja meg az árfolyam. A kedden esedékes jegybanki ülés sorsdöntő lehet, a korábban beharangozott 15 bázispontos kamatemelés biztosan kevés lenne a fordulathoz. Várakozásunk szerint 30 bázispont jöhet, és mellette egy héja hangvételű közlemény esetén lenne esély a nagyobb korrekcióra.
22 milliárdos közbeszerzést nyertek Mészárosék
Az Opus Global bejelentette, hogy a közvetett tulajdonában álló felcsúti Mészáros és Mészáros Zrt. az Országos Vízügyi Főigazgatóság által kiírt
„Mezőhegyesi Ménes Birtok tervezés és kivitelezés” elnevezésű közbeszerzési eljárásban a legjobb ár-érték arányt tartalmazó nettó 21,899 milliárd forint összegű ajánlatával nyertes ajánlattevő lett.
Brókervélemények a Mol fekete napjáról
Miután a magyar kormány 480 forintban maximálta a benzin és a gázolaj árát a következő három hónapra, tegnap közel öt százalékkal zuhant a Mol-részvények árfolyama. Ez ugyanis negatívan érinti a Mol kiskereskedelmi árrését (vagyis az intézkedés árát a Mol-részvényesek fizetik meg). Az Erste Befektetési Zrt. energiaipari elemzője, Pletser Tamás így írt erről:
Becslésünk szerint 20-25 forintot veszít a Mol literenként a kormányzati lépés miatt, ami azt jelenti, hogy 4-5 milliárd forintos EBITDA-csökkenést okoz a döntés. Összehasonlításképpen, a Mol-csoport 2021-es éves eredménye várakozásunk 986 milliárd forint, szóval a hatás egy százalék alatt van erre vetítve. A kormánydöntés üzenete azonban szintén negatív a részvényeseknek, mivel az elmúlt 30 évben teljesen jól működő piaci mechanizmusba nyúl ezzel bele.
Túlzott volt a piac reakciója a benzinár-plafonra?
A KBC Equitas a számok alapján azonban a piac tegnap reakcióját túlzottnak tartja, még akkor is, ha hosszabbítás is lesz.
Literenként így 30 forintot veszíthet a döntéssel a Mol, a tegnapi átlagárakkal számolva. Ez egy hónapban 3,6 milliárd forint veszteséget jelenthet, amely három hónap alatt 10,8 milliárd forint lenne. Ez az összeg részvényenként nagyjából 15 forintot jelentene. Az sem zárható ki, hogy meghosszabbítja a kormány a három hónapos időszakot, ami további veszteséget okozna.
A földkerekség legnagyobb leárazási csatája
A világ legnagyobb leárazási ütközetéről beszélnek a “szinglik napja” alkalmából Kínában. A diszkontcsata idén is rekordokat hozott, főleg az olyan nagy online kiskereskedők számára, mint az Alibaba és a JD.com – írja a Finanzen.net.
Bár kevesebb volt a reklámozás és többet beszéltek a fenntarthatóságról, a fogyasztói fesztivál eladásai ismét erőteljesen emelkedtek, csak kevésbé, mint a korábbi években. A tizenegy napos kampány alatt az Alibaba forgalma 8,45 százalékkal 540 milliárd jüanra (73 milliárd euróra) nőtt, ami éves szinten 8,45 százalék. A JD.com bevétele éves összehasonlításban 28,6 százalékkal 349 milliárd jüanra (47 milliárd euróra) emelkedett.
A november 11-i “Singles Day” eredetileg egyfajta anti-Valentin-nap volt a szinglik számára Kínában, mivel a dátum csak egyesekből áll. A nagy siker miatt a diszkontcsata azonban idővel 11 naposra bővült.
Fizet a Telekom, helyén van az OTP-árfolyam
A Deutsche Telekom, a Magyar Telekom anyavállalata 60 centről 64 centre emeli osztalékát a 2021-es üzleti év után. Ez 3,19 milliárd eurót jelent a korábbi 2,85 milliárd euróval szemben. A cég a vártnál jobb eredményeket ért el, és megemelte eredményvárakozását is. A részvény másfél százalékkal emelkedett.
“Jelenleg helyén van az árfolyam” – üzente részvényeikről az OTP elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor egy interjúban. A további növekedési terveikről is beszélt.
Vége a Wirecard-kereskedésnek
Néhány napon belül több német tőzsde is leállítja a fizetésképtelenné vált Wirecard AG részvényeivel való kereskedést. Azoknak a befektetőknek, akiknek még mindig a számlájukon van az egykor a DAX-indexben szereplő pénzügyi csoport papírja, sokkal nehezebb lesz megszabadulni a részvénytől. A DSW befektetővédő szervezet ezért a részvények eladását javasolja – írja a német sajtó.
A cég részvénye egykor 200 eurót is ért, de az eltűnt milliárdoktól hangos botrány után mára pár centre süllyedt. A papírt tavaly kivették a DAX indexből is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.