Óvatosság érezhető a tőzsdéken a heti fontos kamatdöntések miatt, a német index pluszból csekély mínuszba csúszott, a francia 0,1 százalékkal emelkedik. Londonban 0,3 százalékkal felment a mutató, az amerikai határidős indexek is szerény pluszban állnak.
A BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, ennyivel megy fel az OTP is. A Mol 0,9 százalékkal drágul, a Richter némileg esik.
Az euró/forint kedden 382,90, csak mintegy 30 fillérrel alacsonyabb a hétfő estinél. A forint e heti gyengülését elemzők a relatíve erős dollárral és az uniós források körüli bizonytalansággal magyarázzák. Újra benézett 2000 dollár alá az arany, egy százalékkal olcsóbb az európai gáz.
Mi mozgatja most a forintot?
A Politico szerint ma dönthetnek Brüsszelben tízmilliárd eurónyi kohéziós forrás felszabadításáról, s valószínűsíthető, hogy erre a hírre erősödött kedd reggel a hazai deviza – írja az Erste Befektetési Zrt.
Itthon üres a makronaptár a héten, így alapvetően a nemzetközi fejleményekre, s a vezető jegybankok kamatdöntéseire figyelhet a forintpiac. A hét második felében a fókusz a Fitch pénteki döntésére és a jövő keddi MNB-ülésre terelődhet.
A Magyar Telekom-befektető nagy bánata
A Holdblogon Balásy Zsolt alapkezelő azon kesereg, hogy nem használta ki a Magyar Telekom idei szédületes emelkedését. A részvény közel duplázott, miközben szektortársai jóval kevésbé emelkedtek, a Digi például csak 30 százalékkal.
A piac mindenkiben megtalálja, hogyan rúgjon bele… ki volt táblázva, hova van elásva a pénz. Csak rá kellett volna ülni…
A piacnak korábban nem tetszett a részvény, például a szűkmarkú osztalékpolitikája miatt, ezért rendkívül olcsó volt. Idén aztán más is észrevette, ezért a 2022-es drasztikus alulteljesítésből 2023-ban drasztikus felülteljesítés lett.
Mi hajtja az európai emelkedést?
Újabb történelmi csúcsot ért el hétfőn a német DAX és a francia CAC 40 is. A sajtó szerint az európai autóipari részvényeknek köszönhetjük a decemberi emelkedés javát, a német és a francia indexet is főleg ezek húzták.
Ebben pedig az is benne lehet, hogy az elektromos autók értékesítése lassulni látszik, a hagyományos és hibrid modellek pedig valamelyest javították a pozícióikat.
Fontos hírek jöhetnek a héten
Ez lesz a hónap legsűrűbb hete a tőkepiac szempontjából fontos adatok terén a tőzsdei sajtó szerint.
- Ma, kedden délután az USA fogyasztói inflációs adata érkezik.
- Szerdán a Fed nyíltpiaci bizottsága ülésezik, az általános várakozások szerint nem nyúlnak majd a kamatokhoz. De akkor is minden szavukat lesni fogják.
- Csütörtökön az EKB tart kamatdöntő ülést.
- A japán jegybank csak jövő héten, december 18-19-én ülésezik. Nála az a nagy kérdés, utalnak-e majd az ultralaza monetáris politika befejezésére.
A múlt pénteki amerikai foglalkoztatási adatok inkább pozitív hatással voltak. Hétfőn Kínából meglepően rossz inflációs, pontosabban inkább deflációs adat érkezett, ami miatt először jókorát estek a tőzsdei részvényárfolyamok, de azután magukhoz tértek. Talán mert a befektetők úgy vélték, ezt az adatot erősebb kormányzati gazdaságélénkítő lépések követhetik, ami jó a részvényeknek.
Gyengélkednek a kriptovaluták
A bitcoin és az ether hétfőn nagyot esett, lenullázva egy hét emelkedését, kedden pedig újabb egy százalékkal, 41 900 és 2220 dollárra süllyedtek.
Jó hírnek látszik, hogy a Google január 29-én frissíti az irányelveit, és engedélyezi a kriptovaluta-ETF-ekkel, például a bitcoin ETF-ekkel kapcsolatos hirdetéseket. Elemzők szerint az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) januárban végre jóváhagyhatja a bitcoin ETF-eket az Egyesült Államokban – ez az idei bitcoin-áremelkedés egyik fontos mozgatórugója.
Tőzsdére lépett az STRT Holding
Új kibocsátó debütált a Budapesti Értéktőzsde középvállalati platformján, a BÉT Xtenden, az STRT Holding részvényeinek bevezetését ünnepélyes csengetés jelezte – közölte a társaság. A Balogh Petya “angyalbefektető” által alapított és vezetett startupok számára forrást biztosító STRT Holding tőzsdére lépését zártkörű tőkeemelés előzte meg, amely keretében 1,15 milliárd forint tőkét vont be.
Balogh Petya elsősorban magyar és régiós, korai fázisú startup vállalkozások segítésében elkötelezett.
Olyan cégekkel foglalkoznak, amelyek a szoftveralapú B2B (business-to-business) megoldások, illetve a mesterséges intelligencia alkalmazásában, az oktatásban, a mobilitás terén vagy egyéb technológiai vonatkozású területen szeretnének eredményeket elérni.
Miért veszélyes az év végi bulihangulat?
A német befektetők körében töretlen a bulihangulat. Már négy hete egymás után eufóriában úsznak – derül ki a Handelsblatt Dax-Sentiment felméréséből. A hangulatelemzés szerint ez azonban figyelmeztető jel, mert túl sok befektető vásárolt be az ilyen fázisokban, és ha hirtelen esnek az árak, már nem lesz elég kereslet.
A mutató 24,4 százalékkal a második legmagasabb szintre emelkedett a felmérés 2014-es kezdete óta. Csak 2017-ben, a Trump-rally végén volt még magasabb. A hangulatindex öthetes átlaga azt jelzi, hogy az elmúlt hét több mint 14 százalékos DAX-ralija nem fog folytatódni.
De azért nem kell pánikba esni
Ám a német hangulatszakértő azt tanácsolja, hogy a felmérés adatainak elemzése után se siessünk eladni minden pozíciót.
Jelenleg csak a kis lépésekben történő kiigazítás a tanácsos. Mindenki tudja, hogy egy jó buli sokkal tovább tarthat, mint azt eredetileg terveztük – írják.
A hangulatelemzés ugyanis nagyon jól felismeri a korrekciós mélypontokat, de alig alkalmas a csúcspontok megismerésére.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.