Forrás: EPA/MOHAMED MESSARA |
Valamennyi tőzsdeindex emelkedett hétfőn, egyelőre azonban nehéz megmondani, hogy ez a koronavírus okozta nagyobb esések utáni természetes korrekció-e, vagy a részvények visszatértek a korábbi, felfelé tartó trendbe. Mindenesetre az öreg kontinens börzéi a keddi napot is pluszban nyitották, s a határidős jegyzések alapján ugyanez várható ma délután a tengerentúlon is. Mi több, az ázsiaiak is kizöldültek, a hongkongi például több mint 1 százalékkal állt magasabban, mint egy nappal korábban, noha megvan az állam első koronavírusos áldozata.Még az utóbbi napokban óriásit zuhant olajárak is képesek voltak emelkedni, igaz, a Brent típusú hordója még így is 55, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 51 dollár alatt maradt.Az arany viszont gyakorlatilag stagnált, ami betudható annak, hogy a vele ellentétesen mozgó amerikai dollár erősödött.
Hasonlóra a forint viszont csak ideig-óráig képes, az euróval szembeni árfolyama kedden kora délelőtt például a 337-es szintet nyaldosta.
Lássuk, az állandó topik, a koronavírus mellett mi mozgathatja ma a pénz- és tőkepiacokat.
1. Koronavírus elleni szer
Öt százalékkal drágultak a Gilead Sciences részvényei arra a hírre, hogy a cég elkezdte a gyógyszerének klinikai tesztelését Vuhanban. Szükség is van rá, hiszen a hivatalos közlések szerint a koronavírussal fertőzött betegek száma már meghaladta a 20 ezret, a halálos áldozatoké pedig a 425-öt. Eddig több mint 25 ezer, kínai viszonylatú repülőgépjáratot töröltek, miközben egyre több autógyártó szünetelteti az ázsiai országban folytatott termelését.
2. Rendkívüli OPEC+ ülés
Ma Bécsben az OPEC+ szakértői megvitatják a koronavírus okozta piaci helyzetet. A Brent és a WTI jegyzése a korábbi csúcsaiknál több mint 20 százalékkal áll alacsonyabban, miközben a két kőolajfajta közötti eltérés 4 dollárra csökkent, ami rendkívül szűknek számít. Az árak stabilizálása érdekében a kőolajexportáló országok a kínálat további visszafogásáról dönthetnek. Vélhetően ez került terítékre Vlagyimir Putyin orosz elnök és a szaúdi uralkodó hétfői megbeszélésén is.
3. Száguld a Tesla-részvény
Csak januárban 85 százalékkal emelkedett az árfolyama, hétfőn pedig további közel 20 százalékkal feljebb menve, történelmi rekordot állított fel, ami annyiban is egyedülálló, hogy hat éve nem drágult ekkorát egyetlen nap alatt egy részvény.
4. Sorjázó vállalati gyorsjelentések
Természetesen a koronavírus árnyékában is folyik a negyedéves céges adatdömping. Az európai társaságok közül például ma a BP került a figyelem középpontjába azzal, hogy több mint 20 százalékkal visszaeső profitról számolt be. A mai amerikai tőzsdezárás után pedig a Ford, a Walt Disney és az Anadarko Petroleum gyorsjelentéseit érdemes követni.
5. Kedvezőbb Mol-marzsok
A hazai energetikai multi csoportszintű finomítói árrése januárban hordónként 4,8 dollár lett, szemben a november-decemberi 2,9-cel, és az egy évvel korábbi 2,2-vel. A KBC Equitas elemzői ezt az IMO 2020 változásának is betudják, noha annak pozitív hatásával kapcsolatban a korábbi optimizmus után már pesszimistává váltak az elemzők. A tonnánként 269 eurós petrolkémiai árrés pedig még mindig nagyon nyomott, de már pozitív fordulatot jelent a korábbi hónapokhoz képest.