Angliának, pontosabban az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kiléptetése továbbra is szinte lehetetlen feladatnak és főleg értelmetlennek tűnik, így aztán az angol font újra zuhanásba kezdett. A decemberben még 1,20 euró fölött is járó brit fizetőeszköz ismét csak 1,15-öt ér.
Angol font/euró |
Ugyancsak nehéz idők járnak a török lírára, egy euróért immár 3,9 lírát adnak. Stabil ugyanakkor a forint, 307,40 az euróhoz képest.
Amerikában még pénteken némi korrekció következett be a tőzsdéken a csütörtöki csúcsdöntések után, de ezzel együtt is lényegében valaha látott legmagasabb értékeiken állnak az indexek: a Nasdaq Composite 5500 pont fölött, az S&P 500 pedig 2276 ponton.
Európában a főbb indexek fél százalék körül gyengülnek, a hazai börze viszont ledolgozta a nyitás utáni gyengülést. A BUX 32 850 pont, a Mol 21 ezer forint fölött forog, az OTP 8610 forinton áll, egyedül a Richter gyengélkedik, egy százalékot csökken 6422 forintig.
E-Star
A tőzsde korábbi botránycége, az E-Starból alakult Enefi most ismét hallat magáról, igencsak szomorú értelemben. Amikor átvette Gyergyószentmiklós távfűtését a cég, csodálkoztunk, hogy akar egy növekvő tőzsdei vállalat a garantáltan veszteséges iparágból energetikai csodavállalattá válni. Az eső botrány akkor jött, amikor a cég az égbe emelte az árakat, melyet nem tudtak fizetni a lakók. Nos, most jött el a szomorú végtörténet: a tőzsde honlapján közzétett bejelentés szerint a helyi E-Star leányvállat beszünteti a fűtést, magára hagyja a hálózatot.
Iskolapéldája ez annak, hogy egy bármilyen nagy terveket sugalló, divatos cégnél is mindig meg kell nézni, mi a tényleges tevékenység. Aki látta, hogy a cég székelyföldi távfűtésbe fogott, és csak egy kicsit gondolkozott, még akkor gyorsan eladta E-Star papírjait, ha volt neki, és milyen jól tette.