18:00
Egy csapásra megváltozott a piacok képe, miután sajtóértesülés szerint a Fed újabb monetáris enyhítő programot tervez. A Wall Street Journal azt írta, hogy az amerikai jegybankárok egy olyan új kötvényvásárlási programot fognak bejelenteni, amely egyszerre oldja a piaci feszültséget és szab korlátot az inflációnak. A Fed célja, hogy új pénzt nyomtat, ezen pedig hosszú futamidejű amerikai állampapírokat vásárol, a rövid és közép távra terelve ezzel a befektetőket.
A hírre megugrottak a nyersanyagárak, megint gyengül a dollár és a forint is erősödik. Friss árfolyamokat itt talál.
17:20
Végül gyengüléssel zárt a BUX, az index 0,5 százalékkal került lejjebb, 18.511 ponton zárt. Alacsony, 17,8 milliárd forintos forgalomban vegyesen mozogtak a vezető részvények. Az OTP 2,6 százalékkal esett, 3689 forintra, a MOL 1,1 százalékkal drágult, 18700 forinton fejezte be a kereskedést. A MagyarTelekom a nap végére 0,9 százalékos mínuszba került, 565 forinton zárt, míg a Richter 37350 forinton állt meg, 0,3 százalékos veszteséggel.
16:00
Ma is folytatódott az esés a forint piacán. Az eurót délután már 298 forinton jegyzik és innen már csak egy lépés a 300-as szint. Az erős eladói nyomás a térségben egyedül a forint piacát terheli. A lengyel zloty, a cseh korona, a török líra gyakorlatilag nem is mozdult az euróval szemben, sőt a korona még enyhe erősödést is mutat.
A gyengülést ma erősíthette, hogy az Európai Bizottság nem találta kielégítőnek a magyar kormány válaszát a ma tárgyalt három kifogásolt kérdésben, a jegybanktörvénnyel kapcsolatban, az ombudsmani pozíció megszűnésében és a bírók nyugdíjazásának ügyében. A jegybanktörvénnyel kapcsolatban ráadásul még fel is szólították a kormányt, hogy hagyjon fel azzal a gyakorlattal, hogy közleményekben bírálja a jegybank döntéseit. Az EB döntése erősítette azt az aggodalmat, hogy az eddig vártnál is tovább húzódhatnak a tárgyalások a nemzetközi szervezetekkel.
A nemzetközi piaci hangulat is elég feszült. A forintot az is gyengíti, hogy erősödik a kockázatkerülés a csütörtöki görög kötvénycsere-akció miatt. Azon ugyanis elvileg előfordulhat, hogy a magánhitelezők olyan nagy számban mondanak nemet az egyezségre, hogy Görögországnak most tényleg csődöt kell jelentenie. Ez minden bizonnyal jelentősen emelné az euróövezeti állampapírok hozamát, tehát a befektetők inkább kivárják a holnap estét, amikor már valószínűleg látszani fog, hogy sikerült–e a kritikus akció. Ha gond lesz a görög kötvények cseréjénél, akkor kiszámíthatatlan piaci mozgások indulhatnak, amelyekben az olyan kockázatos eszközök, mint a forint minden bizonnyal esni fognak.
A periférián lévő euróövezeti országok állampapír-piacai ma egyébként némi megnyugvást mutattak, miután a görögöknek hitelező európai nagybankok nagy része bejelentette, hogy elfogadja a kötvénycsere-program feltételeit, így az adósság leírását is. A befektetőket a görög eseményeken kívül az is óvatosságra inti, hogy a hétvégén a kínai kormányzat 2004 óta nem látott alacsony szintre vitte le az idei évre szóló gazdasági növekedési előrejelzését.
A Budapesti Értéktőzsde részvényszekciója úgy ahogy tartja magát, az OTP-t tovább ütötték, 2,5 százalék körüli mínuszban vannak a bankpapírok a kereskedés leállítása előtt másfél órával, a BUX 0,8 százalékos mínuszban van.
A Wall Street kisebb emelkedéssel nyitott, az amerikai befektetők egyelőre örülnek a vártnál jobb munkaerőpiaci adatnak, ami a magánszektorbeli munkahelyek számának további bővüléséről tanúskodott az év elejéről. A nyersanyagok azonban nem tudnak talpra állni, az arany 1675 dollár környékén mozog, az amerikai WTI könnyűolaj pedig 105 dollár alá került. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy jelentősen erősödött a dollár, így a dollárban jegyzett termékeket nem annyira érdemes vásárolni. Az euró az 1,31-es szintig hátrált az amerikai devizával szemben.