17:15
Jó napot zárt a Budapesti Értéktőzsde is. A BUX 168 pontos emelkedéssel, 19.018 ponton zárt. A forgalom 19 milliárd forint volt, nem volt határozott az irány, a vezető részvények vegyesen zártak. Az OTP 3,4 százalékkal erősödött és csaknem elérte a 4000 forintot, végül 3944 forinton fejezte be a kereskedést. A MOL 0,3 százalékkal drágult, 19250 forintra. A Magyar Telekom 0,9 százalékkal gyengült 555, míg a Richter 0,7 százalékkal 36.700 forintra.
A forint odatapadt a 300 forintos euróárfolyamhoz, közben az euró idei csúcsán maradt a dollárral szemben, az EUR/USD 1,3045-ön áll.
A nyugat-európai tőzsdeindexek szolid 0,5-1 százalék közötti pluszba kerültek, a New York-i tőzsdemutatók az európai zárás idején gyakorlatilag stagnálnak. Az amerikai részvénypiacok a görög fejleményeket várják, illetve a hét második felére tartogatják a puskaport, amikor a fontos amerikai makroadatok érkeznek.
16:06
Nem sokkal 16 óra után 300 forint alá került az euró árfolyama. Utoljára december 21-én jegyezték az euróövezeti devizát 300 forint alatt. Elemzők már régóta erős ellenállási pontnak tartották a 300-as szintet. Többek szerint ugyanakkor vagy nem marad tartósan itt, vagy nem erősödik tovább jelentősen a forint. Legalábbis addig, amíg nem lesz megnyugtató megegyezés a nemzetközi szervezetekkel.
15:20
Nem sokkal ezelőtt a Bloomberg hírügynökség a Financial Times Deutschlandra hivatkozva azt írta, hogy akár órákon belül megszülethet a megállapodás a görög adósságrendezésről, pontosabban azokban a vitás kérdésekben, amelyek az elmúlt napok maratoni tárgyalásain voltak terítéken. A fő kérdés az, hogy le lehet-e nyomni a befektetők torkán azt a görög szándékot, hogy ne csak az eddigi megegyezésben szereplő 50 százalékot írják le a magánhitelezők, hanem többet is, így akár 60 – 70 százalékra is emelkedhet a(z) (átmeneti) veszteségleírás. Az eddigi sajtóértesülések szerint ez valószínűleg úgy nézne ki, hogy a nemsokára lejáró kötvényeket hosszabb távúakra cseréltetnék a hitelezőkkel.
Korábbi sajtóhírek szerint ez lenne a feltétele a következő (akár 130 milliárd eurót is elérő) mentőcsomagnak. A német pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint is jól haladnak a tárgyalások, ráadásul a mai brüsszeli pénzügyminiszteri találkozóval kapcsolatban is pozitív előzetes nyilatkozatok láttak napvilágot – további előrelépést várnak a válságkezelésben. Az egyik vezető német kormánytisztviselő nyilatkozata szerint egyebek között arról tárgyalnak, hogy az EFSF és az ESM párhuzamosan működjön, így nem lenne szükség az ESM kibővítésére.
Bár a fenti hírek egyikét sem erősítették meg eddig hivatalosan, a piaci szereplők máris elkezdtek berendezkedni a jó hírekre. A dollár gyengülését az okozza, hogy ha tartósan javul a hangulat, akkor csökken a kereslet a biztonságos menekülő eszköznek számító amerikai állampapírok iránt. Az EUR/USD egyelőre az 1,30-on tanyázik, itt várja a hivatalos megerősítéseket. A Privátbankárnak korábban ugyanakkor több piaci szereplő is azt mondta, hogy hosszabb távon túlnyomó többségben vannak az euró gyengülésére játszó pozíciók.
A jó hangulat a forintot is erősítette. A piac csaknem biztosra veszi, hogy kézzelfogható eredményekkel zárul az egyeztetés a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között. Ráadásul a magyar monetáris tanács holnap valószínűleg holnap ismét kamatot emel, így a csökkenő európai kötvényhozamok tükrében tovább nőhet a magyar állampapírok hozamelőnye. Az eurót reggel még 304 forint fölött jegyezték, mostanra 301 forint környékére csorgott le az euró.
Friss árfolyamokat itt talál.