Az ősz folyamán meglépett jelentős jegybanki élénkítések után a globális növekedési kilátások fokozatos javulására lehet számítani az utolsó negyedévben, emellett az eurózónát veszélyeztető jelentős kockázatok is elhárultak, ami fokozza a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát. Az év hátralévő részében ezért a kockázatosabb, részvény és nyersanyag befektetések irányába történő elmozdulást javasoljuk – ajánlja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Devizapiaci kilátások
Míg az elmúlt negyedévekben az eurózóna válsága a dollárnak kedvezett, az év hátralévő részében az elnökválasztási hajrá miatt fokozottan előtérbe kerülő költségvetési problémák a zöldhasú gyengülését eredményezhetik az euróval szemben.
Sérülékeny a forint
A kedvező nemzetközi befektetői hangulat jó hatással van a forint árfolyamára, hiszen az alapkamat csökkentések, valamint az elhúzódó EU-IMF tárgyalások akadozása sem tudták jelentősen megbillenteni. Amennyiben az év hátralevő részében is marad a pozitív nemzetközi hangulat, a forint szempontjából a jelenlegi árfolyamszint fennmaradására számít a K&H Alapkezelő a további hónapokban. A forint sérülékenysége azonban a monetáris lazítással még inkább fokozódott, így a nemzetközi környezet esetleges romlása jelentős gyengülést okozhat.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
Nyersanyagpiac
Az előremutató indikátorok alapján a nyári mélypontokhoz képest már látszik némi javulás a világgazdaságban, ami javíthatja a keresletet az energiahordozók és az ipari fémek piacán, ezért a nyersanyagpiac élénkülésére számít az alapkezelő.
A K&H Alapkezelő szerint az arany esetében az enyhülő növekedési és pénzügyi kockázatok miatt az év hátralevő részében nem valószínű egy jelentősebb emelkedés, de a befektetői bizalom sérülékenysége miatt számottevő csökkenés sem valószínűsíthető.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
Az elnökválasztás a tőzsdékre is hatással lesz
Horváth István |
A jelentős jegybanki élénkítés után a globális növekedési kilátások fokozatos javulására számítunk az utolsó negyedévben, és az eurózóna jövőjével kapcsolatban jelentős kockázatok is elhárultak a nyár folyamán, miután az EKB szükség esetén kötvényvásárlási programjával hozza a rég várt „korlátlan tűzerőt” - mondja Horváth István.
A növekedési kilátások javulása pedig egyértelműen kedvező lehet a vállalati szférának, ezért a nemzetközi tőzsdék javuló teljesítményére számítunk a következő hónapokban. Mivel a tengerentúlon a költségvetés körüli bizonytalanság gyengítheti a befektetői bizalmat, ezért az amerikaival szemben elsősorban az európai részvénypiacot ajánljuk - javasolja a szakember.
A hazai értékpapírpiacra továbbra is rányomja bélyegét a recessziós félelem és a gazdaságpolitikai bizonytalanság. A hazai tőzsde trendjét meghatározó nagy nemzetközi alapoktól várhatóan addig nem lesz vételi érdeklődés a részvénypiacunkon, amíg az EU-IMF megállapodás létre nem jön.
A következő kamatdöntő üléstől függhet az IMF-megállapodás
Hazai szinten a jegybank további kamatcsökkentését vélhetően csak a nemzetközi hangulat jelentős romlása akadályozhatná meg, így a jelenlegi kedvező környezetben akár tovább folytatódhat a monetáris lazítás. Amennyiben egy újabb kamatvágást is pozitívan fogad a piac, úgy várakozásunk szerint idén már nem születik meg az EU-IMF hitelmegállapodás - vélik a K&H Alapkezelőnél.
Nemzetközi szinten az év hátralevő részében már nem várunk jelentős döntéseket, hiszen a nagy jegybankok meglépték a piac által várt gazdaságjavító intézkedéseket. A jegybanki politika távolságtartása fokozottan igaz lehet Amerika esetében, hiszen a novemberi elnökválasztásokig már nem lenne stílusos egy újabb monetáris beavatkozás - véli Horváth.
- részvények felülsúlyozása: o a javuló növekedési kilátások és befektetői hangulat miatt a részvény eszközosztály felülsúlyozását javasoljuk. o az európai részvénypiacot előnyben részesítjük az amerikaival szemben. - nyersanyagpiac felülsúlyozása o a kockázatos eszközosztályon belül a nyersanyagpiacot is felülsúlyozásra ajánljuk. - hazai kötvények alulsúlyozásának tartása o az államkötvény hozamok 12 havi mélyponton tartózkodnak, ugyanakkor az EU-IMF tárgyalások és a jövő évi költségvetés körüli bizonytalanságok miatt a hazai kötvények alulsúlyozását ajánljuk. - pénzpiaci eszközökön belül hazai eszközök felé elmozdulás o az alacsony hozamú rövid távú deviza befektetések helyett hazai pénzpiaci eszközöket ajánlunk. |