A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) fogyasztói jelzések és saját észlelései - egyes esetekben az eseményen való nem hivatalos részvétele - alapján értesült arról, hogy az utóbbi időben országszerte megszaporodtak az online deviza- vagy egyéb tőkepiaci eszközökre vonatkozó kereskedés témakörében tartott ingyenes vagy költségtérítéses előadások, szemináriumok. Bár a kurzusokat ismert társaságok, oktatócégek, esetenként médiacsoportok tagvállalatai tartják, sajnálatos módon ezek egy részén a résztvevő fogyasztókat nem tájékoztatják a magas tőkeáttételes ügyletek kockázatairól, az előadók jellemzően egyoldalúan a devizakereskedés révén elérhető előnyöket emelik ki - írja a PSZÁF.
Mi a tőkeáttétel? Nem feltétlenül van szükségünk annyi pénzre, amennyi részvénybe, devizába vagy akár olajba akarunk fektetni: akár kevés pénzzel is megmozgathatunk jelentősebb tőkét a piacokon a tőkeáttétel segítségével. A kockázatról azonban nem szabad megfeledkezni: nem csak a nyereség, hanem a veszteség is megsokszorozódhat.
Illés László, a Quaestor Csoport nemzetközi üzletágvezetője ismerteti a tőkkeáttétellel (angolul: leverage) kapcsolatos tudnivalókat a GazdaságTV.hu videóján. |
A PSZÁF fontosnak tartja, hogy a szervező cégek az oktatás során megismertessék a hallgatókkal a magas tőkeáttételes ügyeletekről készített felügyeleti összefoglaló tartalmát is, annak érdekében, hogy a hallgatók teljes körűen képet kaphassanak e konstrukciók jellemzőiről.
A Felügyelet javasolja, hogy a befektetők ezen ügyleteknél kizárólag felügyeleti engedéllyel rendelkező szolgáltatókat vegyenek igénybe. Ahol ugyanis látványos hasznot ígérnek, ott ugyanilyen veszteség is realizálható, ezért körültekintően kell eljárni az ilyen ügyletkötéseket megelőzően.