Második napja folytatódott az EUR/CHF emelkedése. Míg a devizapáros hónapok óta szinte odaragadt az 1,2010-es árfolyamra, addig ma már bőven 1,21 fölött áll a jegyzés. Sinka Csaba, a KBC Equitas elemzője szerint több ok is áll a háttérben
Forrás: Dealbook Privátbankár |
Az elemző emlékeztetett rá, hogy a héten újabb gyenge makroadat érkezett Svájcból, ami szerint a a második negyedévben 0,1 százalékkal visszaesett negyedéves alapon a GDP, a várt 0,2 százalékos emelkedés helyett. Ez tovább erősítette azokat az aggodalmakat, amelyek szerint - részben éppen az erős frank miatt - elkezdett gyengülni a svájci gazdaság.
Sinka Csaba emlékeztetett, hogy közben erősödött a kockázatvállalási hajlandóság is, miután az EKB bejelentette a kötvényvásárlási programját. A bejelentés óta jelentősen erősödött az euró, ami szintén a svájci frank gyengülését idézte elő.
Szintén sokat számít az a piacokon terjedő várakozás, amely az elmúlt hetek svájci jegybanki kommentárjait figyelembe véve arra számít, hogy az SNB az eddigi 1,20-ról 1,22-re tolja fel azt a sávot, ameddig a svájci deviza az euróval szemben erősödhet. Ezzel a jegybank ismét gyengítené a frankot. Ugyanakkor ez egyelőre találgatás, de mégis bogarat tett a kereskedők fülébe.
Sinka Csaba szerint az is a svájci frank gyengülése irányában hat, hogy az utóbbi időben a befektetők egyre szívesebben találják meg a norvég koronát, mint menekülőeszközt. A norvég gazdaság kilátásai úgy tűnik erre predesztinálják a skandináv devizát.
A fenti okok miatt elképzelhető, hogy tartóssá válik ez a gyengébb szint az euróval szemben. Természetesen ez önmagában még nem indokolja a frankhitelesek terheinek csökkenését, hiszen ahhoz a forint frankkal szembeni árfolyamának kell érdemben javulnia. Az alábbi ábrán a CHF/HUF elmúlt hónapjait követhetik nyomon.
Forrás: Dealbook Privátbankár |