1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt hét közepén hirtelen a mélybe rántotta a nemesfémek árfolyamát Ben Bernanke, a Fed elnöke egy kongresszusi meghallgatáson mondottakkal. A bejelentés értelmében további kötvényvásárlások Amerikában egyelőre nem várhatóak, így azok számára, akik erre fogadva spekuláltak az aranyár emelkedésére, elérkezett a pillanat a kiszállásra. Nem úgy Ázsiában, ahol az árcsökkenés miatt jelentősen bevásároltak a kereskedők.

Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint a legtöbb piaci elemző és a határidős tőzsdéken nagyban spekuláló befektetők is arra számítottak, hogy a Fed elnöke a mennyiségi lazító intézkedések (Quantitative Easing, QE3) harmadik felvonását fogja beharangozni az amerikai kongresszus előtt. A kötvényvásárlások folytatására utaló szavak olajat öntöttek volna a tűzre a megtakarításaik vásárlóértékét féltő befektetőknél, ami további aranyár emelkedést szabadíthatott volna fel. A meghiúsult elvárások ehelyett a nemesfémekből való kitárazást indították el.

Az árfolyamok beszakadása a bankközi kereskedésben és a határidős piacokon adott nagyszámú megbízásokkal kezdődött, majd ahogy ez ilyenkor lenni szokott, a veszteségek minimalizálása céljából azonnal automatikusan életbe lépő stop-loss eladások még inkább felgyorsították az eseményeket. New Yorkban az arany spot árfolyama néhány órán belül több mint 100 dollárt zuhant 1.687 dollárig, majd onnét kezdett talpra állni a kedvezővé vált árszinten megélénkülő keresletnek köszönhetően. Az ezüstöt még ennél is jobban megtépázták az események. A rövid időn belül bekövetkezett csaknem 3,5 dolláros esés több mint 9 százalékos napon belüli veszteségnek felelt meg. A korrekció mértéke azért is kerekedett nagyobbra, mert a szürkésfehér nemesfém az ezt megelőző napokban az egészséges mértéken jócskán túllőve emelkedett.

Ázsia bevásárolt a zuhanásban

A nagy esések láttán sokaknak összeszorult a gyomruk, de nem úgy a Távol-Keleten. A nem várt árengedményre ébredő hongkongi kereskedők rég nem látott keresletről számoltak be szerte Ázsiából. Ott az embereket szemlátomást kevésbé érdeklik a rövidtávú technikai árfolyammozgások, és inkább a fundamentumok alapján szavaznak töretlenül bizalmat a nemesfémeknek. Amúgy is sántít az az érvelés, hogy az amerikai pénzcsapok újbóli megnyitásának elmaradása csökkentené az inflációs nyomást a világban, és a sárga nemesfém ezért veszítene a vonzerejéből az elkövetkezendőkben. Éppen elég likviditást öntöttek az Egyesült Államokban az elmúlt három évben a tőkepiacokra ahhoz, hogy ez ne így legyen.

Az Európai Központi Bank pedig az elmúlt bő két hónapban az európai stabilitási rendszer (ESM és ESFS) 750 milliárdján túl még ezer milliárd eurót meghaladó friss pénzt is juttatott az európai bankrendszer számára. Ennek az 1 százalékos kamat mellett három évre kihelyezett forrásnak egy része elfolyik ugyan a bankok egymás közötti adósságszolgálatára illetve egyelőre még az EKB-nál parkol egyéjszakás készpénzbetétek formájában, de más részei inflációs hatást kiváltva idővel eljutnak a reálgazdaságba. Az ebből a pénzből vásárolt kötvényekkel állami kiadások, többek között konjunkturaprogramok kerülnek finanszírozásra, a fokozott állami fogyasztás (pld. az építőiparban) pedig serkenti az inflációt.

Az Atlanti-óceán mindkét partján azon fáradoznak tehát jelenleg a monetáris politika irányítói, hogy a pénzszaporítással és a mesterségesen alacsonyan tartott kamatokon keresztül gyengítsék a saját devizáikat. Ez a politika visszatetszést kelt ugyanakkor a gyors ütemben fejlődő BRIC országok (Brazília, Oroszország, India és Kína) körében. Olyannyira, hogy Brazília elnöke, Dilma Rousseff szerint országa már devizaháborúban áll a fejlett nyugati gazdaságokkal, amelyek az olcsó pénz politikájával pénzügyi „cunamit” okoznak a világban. Az ennek következtében olcsóbbá váló európai és amerikai termékek rontják a brazil ipar versenyképességét, amelynek exportja megsínyli a brazil fizetőeszköz erejét és a magas hazai kamatokat.

További korrekció várható az aranynál

Az aranypiac.hu elemzése szerint a szerdai árfolyamesés okozta károk az aranynál egyelőre még elviselhetőek. A korrekció úgy tűnik, hogy pillanatnyilag megállt az 1.710 dollár környéki támasznál a londoni fixing alapján. A rövidtávú fejleményeket illetően most annak a kérdésnek jut döntő szerep, hogy sikerül-e itt megkapaszkodnia a kurzusnak vagy folytatódik-e az esés egy második hullámban. Egy további lejtmenet 1.680 dollár környékén vezetné rá az árfolyam görbéjét az 50-napos és a 200-napos mozgóátlagokra. Ezek átszakítása rossz ómen lenne a tavaszra nézve, és további 100 dolláros korrekciót vetítene még előre. Az árfolyam meggyőző feltámadásáról ezzel szemben csak akkor beszélhetnénk, ha rövid idő alatt 1.750 dollár fölé sikerülne visszakapaszkodni a jegyzéseknek.

Az ezüst árfolyamának technikai képe kevésbé árnyékolódott be a relatív nagyobb szerdai esés ellenére is. A péntek délutáni árfolyamfixing 35,21 dolláron állapította meg egy uncia színezüst árát Londonban, ami mindössze 1 százalékos mínuszt jelent heti viszonylatban. A grafikonon jól látszik, hogy az előző napok vágtázó emelkedése, majd a rá következő korrekció gyakorlatilag kioltották egymást. Az árfolyam szinte ugyanott kezdi a mostani hetet, mint ahol az elmúlt héten elstartolt. Az ezüstnél a szökőhét tehát meg sem történt, a január elejétől érvényes rövidtávú emelkedő trend akár tovább is folytatódhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG