Összességében a korrekciós időszakok változatlanul vételi lehetőségként értelmezhetőek a globális tőkepiacokon. A feltörekvő piacok felülsúlyozásával még érdemes lehet kivárni, az MSCI besorolási rendszere azonban a következő hetekben kedvező lehetőséget kínálhat a hazai és régiós részvénypiacok befektetőinek.
Egyre jobb állapotban az USA gazdasága
Számos indikáció alapján az amerikai gazdaság gyenge első negyedéves teljesítménye átmenetinek tekinthető, és elsődlegesen az exportszámokban érdemi erősödés várható még az idei évben. A Fed döntéshozói folytathatják a kötvényvásárlási program ütemének mérséklését, amely az év második felétől kezdve felerősítheti a kamatemelési várakozásokat. Az USA gazdaságának javuló teljesítménye – összességében 2,6 százalékos idei növekedés – táptalajként szolgálhat a konszenzusnál kedvezőbb vállalati gyorsjelentéseknek, ez pedig nagyobb ingadozásokkal, de újabb csúcs felé lökheti az S&P 500 indexet. Az emelkedés mértéke ugyanakkor – a tavalyi kiemelkedő teljesítmények után – korlátozottabb, néhány százalékos lehet.
Olasz, spanyol esélyek
Az euró-zónától a korábban gondoltnál magasabb, 1,2 százalékos éves GDP bővülést várnak a Generali szakértői, a geopolitikai kockázatok növekedését azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni. Áttörésnek tekinthető az EKB kommunikációjában, hogy a hosszú időn keresztül túlságosan alacsonyan maradó inflációs ráta is indokolttá teheti a nem konvencionális eszköztár bevetését, miközben korábban ezt egyértelműen a deflációs félelmekkel azonosíthatták a piaci szereplők.
„Érdemes megjegyeznünk, hogy az áprilisi inflációs adatok további táptalajt adhatnak a jegybankároknak az európai „QE” felé vezető úthoz, így a következő üléseken már konkrét intézkedések várhatóak ezen a téren. A fejlett európai piacok ugyanakkor továbbra is alulértékeltnek tekinthetők, különösen az olasz és a spanyol index esetében lehet esély további felzárkózásra középtávon” – mondja Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő befektetési vezetője.
Mi lesz az euró-dollár árfolyammal?
Az EUR/USD devizapárnál közel lehet a trendforduló azzal együtt is, hogy az erős tőkebeáramlás még mindig pozitív a közös európai devizára nézve. Az áttörést az eltérő monetáris politikai szándékok hozhatják meg, a fenntartható dollárerősödésnek pedig az amerikai rövid hozamok tartós emelkedése lehet a kulcsa.
A Generali aktuális előrejelzése szerint a Fed első kamatemelésére akár már 2015 tavaszán sor kerülhet, míg az EKB esetében 2016 közepe előtt nem várható hasonló lépés. Az 1,39-1,40 körüli EUR/USD jegyzések már ideális szintnek tekinthetőek a korábbi USD-fedezések megszüntetésére, és egy éves időtávon 1,32 közelébe kerülhet az árfolyam.
A régiós piacokra érdemes figyelni májusban
Néhány feltörekvő részvénypiac esetében az értékeltség és az eredményvárakozások alakulása is kedvezőnek ítélhető, az exportvezérelt gazdaságok közül Dél-Korea és Tajvan profitálhat számottevően a fejlett gazdaságok várható élénküléséből. „Amennyiben az MSCI besorolási rendszerében ezen országok egyike a fejlett piacokhoz kerülne át, a globális feltörekvő vagyonkezelők többsége a magyar, cseh és lengyel piacokon is kényszerűen növelheti majd pozícióit. A vételi nyomás érzékelhető árfolyam emelkedéssel járna a vezető részvényeknél. A döntés bejelentésére május 14-én kerül sor” – mondta Pallag Róbert.
Kínában a növekedési számok stabilizálódására lehet számítani a következő hónapokban, amelyben a kormányzati támogatás mellett az export élénkülése játszhat kulcsszerepet. „Az árnyék-bankrendszer problémái természetesen nem szűntek meg, folytatódhat a rossz hitelek leírásának sorozata, ez pedig a befektetői és beruházási környezetre alapvetően negatívan hathat. Összességében nem látjuk indokoltnak a globális feltörekvő piacok felülsúlyozását a fejlett piacokhoz képest” – hangsúlyozta a Generali Alapkezelő.