1p
Görögország esetleges kilépése az euróövezetből komoly kihívás elé állítja a bankokat. A befektetők kimenekítik pénzüket a bajban lévő országokból, ami akár a bankrendszer összeomlásához is vezethet. A kérdés, hogy a bankok és a kormány hogyan tudja garantálni a betétesek pénzét.

Az uniós országok nemzeti betétbiztosítási programjai egy közös irányelv értelmében személyenként és hitelintézetenként legalább 100 ezer euró értékben kötelesek kártalanítani a betéteseket.

Biztonságban a magyar betétek
Magyarországon az OBA (Országos Betétvédelmi Alap) aktuális árfolyamon bő 30 millió forintig illetékes minden olyan esetben, amikor fizetésképtelenné válik egy betétgyűjtő pénzintézet. Utoljára 2011 elején, a "Jógazda" Szövetkezeti Takarékpénztárnál befagyott betétek miatt volt dolga az OBA-nak: akkor 5457 ügyfél számára több mint 8 milliárd forintot fizettek ki.  Részletek >>

Nem készült azonban forgatókönyv arra az esetre, ha egy ország kilép az eurózónából - így nincs biztosíték az euróban denominált betétek új valutára történő átváltásakor keletkező esetleges veszteségek ellen.

Görögország viszi rosszba a délieket?

Habár az európai vezetők egyetértenek abban, hogy Görögországnak az euróövezetben a helye, a kilépés lehetősége hetek óta terítéken van. A befektetők attól tartanak, hogy a többi bajban lévő déli ország is esetleg Görögország nyomdokaiba lép és saját valutára való áttérést tervez. A régi-új valutát a gazdaság élénkítése érdekében minden bizonnyal leértékelnék, így a betéteseknek esetlegesen komoly veszteségeket kellene realizálniuk.

A menekülő tőke a bankrendszer összeomlásához vezethet

A veszteségek elkerülése érdekében a befektetők jóelőre kimenekítik pénzüket ezekből az országokból. A válság további mélyülése esetén ha a befektetők megrohamozzák a bankokat és egyszerre akarják pénzüket kivenni, akkor az súlyos csapás lenne az amúgy is fuldokló bankrendszernek. Ez a folyamat akár a bankrendszer összeomlásához is vezethet, mely precedens nélküli lépésekre kényszerítheti az Európai Központi Bankot - mondta a Bloombergnek Alexander Friedman, a UBS szakértője.

A befektetők kétségbeesetten keresnek biztonságos menedéket pénzüknek. Egyes német kormánykötvények hozama zéróra csökkent, Svájcban mesterségesen tartják szinten a túlkereslet miatt elszabadulni készülő árfolyamokat. A befektetők hamarosan akár fizethetnek is azért, hogy Németország vagy az Egyesült Államok gondját viselje pénzüknek - véli Gary Jenkins, a Swordfish Research elemzője.

A befektetőket védő alapokat, az egész betétbiztosítási rendszert nem a teljes bankrendszer bedőlésének estére tervezték. Ha elindul a dominó, szakértők szerint elkerülhetetlen lesz valamilyen beavatkozás.

Elkezdődött

Az EKB adatai szerint 2011. márciusa és 2012. márciusa között összesen 34 milliárd eurónyi betétet menekítettek ki a görög bankrendszerből, ez a teljes betétállomány 17 százaléka. A görög, ír, olasz, portugál és spanyol bankokból összesen 80,6 milliárd euró távozott. Eközben a német és francia bankok betétállománya 6,3 százalékkal, összesen 217,4 milliárd euróval nőtt ugyanebben az időszakban.

Stefan Nedialkov a Citigroup elemzője felhívja a figyelmet: az argentin válság idején hasonló helyzetben, 2000 és 2003 között az argentin bankbetétek 27 százaléka hagyta el az országot. Hasonló mértékű tőkekivonás Spanyolországból, Olaszországból, Portugáliából és Írországból összesen 340 milliárd euró távozását jelentené.

Közös európai betétbiztosítás a megoldás?

A nemzeti betétbiztosítási alapokat jelenleg nem az adófizetők pénzéből, hanem az adott országban működő bankok hozzájárulásából tartják fenn. A hitelintézetek nehéz helyzete miatt azonban nehézkes a források biztosítása. Az EKB adatai szerint a portugál betétbiztosítási alapban jelenleg mindössze 1,4 milliárd euró van, szemben a 164,7 milliárd eurós teljes betétállománnyal.

Egy brüsszeli kutatócsoport szerint megoldást a közös, uniós szintű betétbiztosító program létrehozása jelenthetne. A Bloomberg által ismertetett forgatókönyv szerint Európa legnagyobb bankjainak hozzájárulásával egy átfogó garanciarendszer jöhetne létre, ami fontos eszköze lehet az eurózóna pénzügyi stabilitásának fenntartására akkor is, ha a görögök kilépnének. Francois Hollande francia elnök és Mario Monti olasz miniszterelnök már jelezték, hogy támogatják a tervet.

Az ötlet azonban a közös eurókötvények körül kialakult vitákhoz hasonló csatározáshoz vezethet, hiszen Németországnak és a többi stabil bankrendszerrel rendelkező országnak kellene - legalább is részben - garanciát vállalnia más országok bankjainak bukása esetén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG