1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány az Országos Betétvédelmi Alappal példálózik, amikor a magyar ügyfelek hazai bankba helyezett pénzének biztonságára hívja fel a figyelmet. Az OBA személyenként és hitelintézetenként 100 ezer eurónak megfelelő összegig illetékes minden olyan esetben, amikor fizetésképtelenné válik egy betétgyűjtő pénzintézet.

A kormány nem tervezi a magánszemélyeknél lévő bankbetétek államosítását, sőt, azokra garanciát vállal - kommentálta korábban Giró-Szász András kormányszóvivő azokat a pletykákat, melyek szerint a magyar bankbetétek befagyasztását, államosítását tervezné a kormány, és amelyek hatására fokozott érdeklődés támadt a hazai bankbetétesek körében elsősorban az ausztriai bankszámlanyitás iránt. A miniszterelnök egyenesen úgy fogalmazott: az emberek pénzéhez a kormánynak semmi köze. "A betétesek pénze a betéteseké, a kormány ilyen kérdéssel nem is foglalkozik".

A betétbiztosítás, amire a kormányszóvivő utalt, Magyarországon az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) hatásköre, amit egy független igazgatótanács irányít, és amelyben képviselői útján részt vesz a hazai pénzügyi világ valamennyi szereplője. Az OBA a tagintézetek kötelező rendszeres befizetéseiből és az ebből felhalmozott vagyon hozamából látja el feladatát.

Magyarországon jelenleg sem az MNB, sem a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint nem fenyeget veszély egyetlen hitelintézetet sem, a magyar bankrendszer a legutóbbi közlések szerint "tőkeerős és stabil". Utoljára 2011 elején, a "Jógazda" Szövetkezeti Takarékpénztárnál befagyott betétek miatt volt dolga az OBA-nak: akkor 5457 ügyfél számára több mint 8 milliárd forintot fizettek ki.

 

Az MNB január 31-én közli a friss (decemberi) adatokat a hitelintézetek összevont mérlegéről; ebből - illetve méginkább a február 29-én nyilvánosságra kerülő januári adatokból - derül majd ki, valójában mekkora betétkivonással járt a tavaly év végén indult, főként Ausztriába illetve Szlovákiába tartó hullám.

 

Az OBA akkor lép be a képbe, ha egy hitelintézet fizetésképtelenné válik. Ilyenkor beindul a gépezet, és 20 munkanapon belül kártalanítást fizetnek az érintett betéteseknek. A kártalanítás összege betétesenként és hitelintézetenként legfeljebb 100 ezer eurónak megfelelő forintösszeg.

Magyarországon betétet csak hitelintézet fogadhat el, betétet gyűjteni pedig csak betétbiztosítási védelem mellett lehetséges. A hitelintézetek közé (és a betétvédelem hatálya alá) tartoznak a bankok, a takarékszövetkezetek, a lakástakarékpénztárak és hitelszövetkezetek is.

Az EU területén bejegyzett bankokban elhelyezett betéteket az alapítás országában létrehozott nemzeti betétbiztosítási intézmény biztosítja. Ez a védelem kiterjed mindazon EU-s tagországra is, ahol a szóban lévő bank betétet gyűjt. Például egy Ausztriában bejegyzett bank magyarországi fiókja (fióktelepe) által gyűjtött betéteket az osztrák betétbiztosító intézet biztosítja, egy Magyarországon bejegyzett bank ausztriai fiókja által gyűjtött betéteket pedig az OBA.

Aki tudni szeretné, hogy pénzintézete biztosan szerepel-e az OBA tagjai között, az az intézmény honlapján elérhető lista alapján tájékozódhat.

A 100 ezer eurós (aktuális árfolyamon bő 30 millió forintos) értékhatár minden hitelintézetre külön-külön érvényes. Tehát ha egy betétes több bankban helyezi el a pénzét, akkor mindenütt biztosítottá válik 100 ezer euróig. 2008. októberében a válság kirobbanásakor a magyar kormány - hasonlóan más uniós tagállamokhoz - a pénz kimenekítésének megelőzése érdekében korlátlan betétvédelmet hirdetett. A korlátlan védelem 2011. január elsejével szűnt meg: ekkor ugyanis egy uniós irányelv miatt - melynek célja épp a tagországok közötti betétbiztosítási különbségek felszámolása - a 100 ezer eurós értékhatár lépett életbe.

Az uniós direktívának megfelelően az uniós tagállamokban szintén a 100 ezer eurós (vagy ennek megfelelő összegű) értékhatár és a 20 munkanapos határidő a mérvadó. Különbség azon termékek körében lehet, amelyekre a betétbiztosítás vonatkozik: Magyarországon a bankok biztosított betéti termékeit tartalmazza a Betétregiszter, melyet az adott hitelintézetre vonatkozóan ki kell függeszteni a bankfiókokban, de a PSZÁF honlapján megtalálható keresőben is elérhető az egyes szolgáltatók érintett termékeinek listája.

Ha felmerül egy hitelintézet fizetésképtelensége, az ügyfeleket a betétbiztosítási alapok az ország saját pénznemében kártalanítják; ahogy tehát a szlovák vagy osztrák ügyfelek euróban jutnak hozzá pénzükhöz, a cseh ügyfelek koronában, a magyar ügyfelek pedig forintban kapják meg követelésüket.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
Pénzügyi szektor Újabb banki díjemelés, sokak nyithatják ki a pénztárcájukat
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 08:39
A kormány döntése ezt vonta maga után.
Pénzügyi szektor Elhalasztja a külföldi utazását, ha meglátja, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 07:18
Vegyesen mozgott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Rengeteg hitelt kényszerültek felvenni a magyarok szeptemberben
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 06:37
Megszenvedték az idén is az iskolakezdést a magyar háztartások, szeptemberben több hiteltípusnál is élénk volt a kereslet, miközben a betétek nem gyarapodtak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG