1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az olajárak jövő évi száguldására és összeomlására is vesznek fel pozíciókat a befektetők, egyaránt igyekezve beárazni egy közel-keleti válságot és az euróövezeti adósságválság keresletcsökkentő hatását - írta piaci szereplőket idézve a Financial Times. A londoni gazdasági napilap szerint a szélsőséges árkockázatokra kötött opciós "biztosítási" kontraktusok 50 dollártól 150 dollárig terjedő olajárakra vonatkoznak.

A Financial Times szerint az opciós kontraktusokból ítélhetően a befektetők a legutóbbi időszakban már inkább az olajárak megugrására koncentrálnak. A jövő év végi 130-155 dolláros olajárra szóló piaci kötések száma az elmúlt hat hónapban 25 százalékkal emelkedett a New York-i árutőzsdén, és különösen a múlt hónapban ugrott meg, miután az EU felvetette az Irán elleni olajimport-embargó lehetőségét az iráni rezsim nukleáris fejlesztési programja miatt.

Londoni iparági szakelemzők szerint azonban az Irán elleni uniós olajszankciónak nem lenne jelentősebb hatása. A Barclays Capital szerint embargó esetén Irán legfeljebb még nagyobb mennyiségű olajat exportálna kelet felé, de ettől még ugyanúgy értékesíteni tudná exportra szánt teljes olajmennyiségét, mint eddig. A ház szerint az iráni nyersolaj vásárlóinak koncentrációja növekedne ugyan, de az valószínűtlen, hogy az exportmennyiséget egy ilyen uniós intézkedés befolyásolná.

A Barclays Capital elemzői szerint ha az iráni olajra vonatkozó EU-szankciók célja Teherán bevételeinek jelentős mértékű csökkentése lenne, az jó eséllyel nem járna nagyobb sikerrel, mint az 1988 óta érvényben lévő amerikai szankciók. Irán legnagyobb olajvásárlója Kína, napi félmillió hordós importtal, utána India (0,32 millió hordó), Japán (0,27 millió hordó) és Dél-Korea (0,24 millió hordó) következik. Ezek az országok teljes nyersolajigényüknek 10 százalékát Iránból szerzik be, Kína és India pedig ellenzi bármilyen szankció bevezetését Irán ellen. Kína ráadásul jelentősen növeli is iráni olajimportját; az idei év elejétől októberig terjedő időszakban 32 százalékkal több iráni olajat vásárolt, mint a tavalyi év azonos szakaszában - áll a Barclays Capital legújabb olajpiaci elemzésében.

A Moody's Investors Service hitelminősítő ugyancsak középtávon csökkenő olajárakkal számol.  A Moody's várakozása szerint az amerikai alaptípusnak tekintett West Texas Intermediate (WTI) átlagára jövőre 90 dollár, 2013-ban 85 dollár lesz hordónként, a 2013 utáni középtávú előrejelzési időszakban pedig 80 dollárra süllyed tovább. A cég a Brent olajféleségre 95 dolláros jövő évi átlagárat jósol, 2013-ra 90 dolláros, középtávra pedig - a WTI-hez hasonlóan - szintén 80 dolláros Brent-átlagot vár.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG