Az euró azt sem tudja, honnan jön a következő pofon
Hétfőn meglehetősen idegesen vették tudomásul a hétvégén rendezett európai (francia, görög) választások eredményeit a piacok, különösen a reggeli órákban bontakozott ki komolyabb esés. Délutánra azonban a nagy mínuszból sok helyen plusz lett, valamelyest magához tért az euró is.
A konzervatív Antonis Samaras feladta, a választások utáni első görög kormányalakítási kísérlet kudarcot vallott. Most a radikális baloldal elnöke következik, aki a megszorítások ádáz ellensége, de neki is alig van esélye a sikerre. Egyre valószínűbbnek látszik, hogy új választásokat kell majd tartani, sokan vélik úgy, hogy az IMF/EU segélyprogram sem lesz hosszú életű. Részletek >> |
Amíg azonban nem tudni biztosat arról, hogy mik a szándékai Hollande francia elnöknek az európai fiskális paktummal, valamint arról, hogy mikor és milyen összetételű kormány állhat fel az eurózónás tagság fenntartása érdekében kemény megszorításokra kényszerülő Görögországnak, az euró nehezen fog elszakadni a dollárral szemben meglehetősen gyengének számító 1,30-as szintről - ennek lehetünk tanúi kedden délelőtt is. A spanyol gazdasággal kapcsolatos aggályok továbbra sem csitulnak, így bővül azon lehetséges hírforrások köre, ahonnan újabb és újabb torpedók érkezhetnek az euró felé.
Magyarország a nyugalom szigete?
Magyarországon eközben sok tekintetben rendeződni látszik a helyzet (legalábbis egy időre). A nemzetközi tárgyalások ügyében nincs új hír, a kormány továbbra is gyors tárgyalásokat szeretne. Varga Mihály tegnapi szavai nem befolyásolták a forintot, az IMF képes lenne erre, de ők egyelőre hallgatnak. Eközben a Nemzetgazdasági Minisztérium hatalmas áprilisi többletet jelentett az államháztartásról, amivel az éves hiánycél 39,6 százalékára sikerült visszaszorítani a deficitet. Bár a részletes adatok csak később látnak napvilágot, így még nem tudni pontosan, honnan származik a vártnál nagyobb bevétel, de amennyiben a Széll Kálmán Terv 2.0 intézkedéseit sikerül betartani, és az új adókból befolynak a várt bevételek, tarthatónak tűnik a hiánycél is. A gyenge ipari termelési adat nem rontotta a hangulatot a forint piacán.
Ennek megfelelően a forint az euróval szemben továbbra is kényelmes távolságra tartózkodik a kritikus 300-as szinttől, a közös pénz jegyzése kedden délelőtt 287 forint alatt ingadozik, kis kilengésekkel - a kivárás az úr. Az állóvizet a nemzetközi szeleken kívül az esetlegesen IMF-részről érkező impulzusok kavarhatják fel; ha Varga Mihályhoz hasonlóan optimista lesz a tárgyalások gyors lebonyolításával kapcsolatban a nemzetközi szervezet, úgy további forinterősödés előtt nyílhat meg az út.
Tőzsdei helyzetjelentés: mínuszok
A vezető európai tőzsdék közül Franciaországban a legrosszabb a hangulat, a CAC40 másfél százalékos mínuszban jár délelőtt. A frankfurti DAX vesztesége valamivel több mint fél százalékos, a londoni FTSE 0,2 százalékkal jár lejjebb tegnapi záróértékénél, délelőtt fél 11-kor éppen emelkedő trendben.
A budapesti BUX lefelé csorog, a veszteség késő délelőtt a fél százalékot közelíti.