A legtöbb ázsiai tőzsde erős mínuszba került reggelre, miután jelentős veszteséggel zárt tegnap a Wall Street is. A tegnap reggeli eufória egyértelműen a múlté, a hétvégi spanyol mentőcsomag híre csak rövid ideig éltette a hangulatot. A befektetők többsége tegnap délután már az eladói oldalra állt, miután előkerültek az aggodalmak a spanyol gazdasággal kapcsolatban. Ezt csak tetézte ma reggel, hogy londoni elemzők szerint bankjai után a spanyol állam is mentőcsomagra szorulhat. A kétségek miatt határozottan gyengült az euró a dollárral szemben, igaz az elmúlt napokban ugyanazt a széles sávot járja be a devizapár, így a mai gyengülés nem rendkívüli, ugyanakkor az erős volatilitás az idegességet és a bizonytalanságot jelzi. Az olajpiacot ismét lecsapta az erősödő dollár.
Aggasztja a piacokat a hétvégi görög választás kimenetelének bizonytalansága és az is, hogy a legutóbbi kínai hírek kétségessé teszik a kínai makropálya jövőjét. Utóbbival kapcsolatban erős kétségeket okoz a múlt heti váratlan kamatcsökkentés és a hétvégi adatsorban szereplő inflációs beszámoló, amely az árszínvonal vártnál nagyobb esését mutatja Kínából. Elsősorban az európai bankok és olajtársaságok részvényei gyengülnek, ugyanakkor idehaza 1 százalék körüli pluszban áll a BUX, a Mol pedig a csökkenő olajár ellenére több mint 2 százalékos erősödésben van.
Ideges a forint piaca is, a hazai deviza reggel elindult határozottan az euróval szembeni 300-as szint felé, aztán a kedvező inflációs adat és az a hír, amely szerint a kormány teljesen átalakíthatja a jegybanktörvény javaslatát, megállította a gyengülést. A hangulat továbbra is törékeny, a várakozások szerint a hete (és valószínűleg a következőt is) a görög választás hírei és az azzal kapcsolatos nyilatkozatok viszik el.