Az elnökválasztás előtt valutavásárlásba fogtak az oroszok - derül ki a központi bank adataiból. Mivel az euró sorsa bizonyos aggodalmakra ad okot, inkább dollárba menekítik pénzüket az emberek Oroszországban.
A valutavásárlás már az év elején, jócskán az elnökválasztás előtt megkezdődött. Amíg tavaly decemberben 1 milliárd dollárt vásároltak az oroszok, januárra ez a szám megduplázódott, 2 milliárd dollárt tett ki.
USD/ az elmúlt 3 hónapban. Forrás: OANDA |
USD/EUR az elmúlt 3 hónapban. Forrás: OANDA |
A politikai bizonytalanság, a tavaly december 4-i parlamenti választásokat követő tiltakozó hullám miatt sokan kezdtek valutát vásárolni - magyarázta Nyikolaj Podlevszkih, a Zürich Capital Management cég vezető elemzője a bfm.ru gazdasági hírportálnak. Hozzátette, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, ami jóval jelentősebb, az a külföldi tőke kiáramlása.
Tavaly 84 milliárd dollár értékben vitték ki pénzüket a befektetők Oroszországból. Ebben az évben ez a folyamat felgyorsult, januárban körülbelül 11 milliárd dollárt tett ki - közölte Alekszej Uljukajev, az orosz jegybank első alelnöke.
KGB-s tisztből lett Oroszország első számú vezére |
Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin 1952-ben Leningrádon született. Jogi diplomáját is szülővárosában szerezte meg, a mai Szentpéterváron - itt lépett be a kommunista pártba, melynek 1991-ig tagja volt. Az egyetem után a KGB-nek dolgozott, sokáig Drezdában volt kiküldetésen, a hírszerzésnél elvégezte annak elitképzését, később közgazdaságból doktorált. Szentpétervárról Moszkvába hívták, ahol egyre magasabb beosztásban szolgálta az elnöki hivatalt, majd Jelcin utódjául jelölte. 2000-től 2008-ig volt Oroszország elnöke, majd a hatályos alkotmány értelmében nem indult újra. Miniszterelnökként azonban Medvegyev elnök mögött tovább irányította az orosz politikai elitet és kitaposta az utat újabb elnöki ciklusa előtt - így az a vád sem érheti, hogy magának szavaztatott volna meg újabb mandátumot még elnökként. Putyin feketeöves dzsudómester, szereti a természetet, ha ideje engedi, vadászni is eljár. Nős, két gyermeke van. |
Andrej Klepacs pénzügyminiszter-helyettesnek más adatok állnak a rendelkezésére: 17 milliárd dollárnyi tőkekivonásról tud. Mindketten azt jósolják ugyanakkor, hogy februárban és márciusban a helyzet kedvezőbben alakul.
Az év elején tapasztalt valutavásárlás nem éri el a 2008-as szintet, az akkori elnökválasztás előtt minden tizedik rubelt valutára váltottak át Oroszországban az emberek. Igaz, 2008-ban más volt a helyzet: az orosz gazdaság növekedésben volt, a nyugdíjak átlagosan 30 százalékkal nőttek, míg 2011-ben mindössze 10 százalékkal.
Nyikolaj Podlevszkih szerint az orosz lakosság dollár iránti érdeklődése nemcsak belpolitikai okoknak, hanem a világpolitikai feszültségeknek, az olajár emelkedésének és az Egyesült Államok gazdasági növekedésének is betudható.
Pavel Gennel, a Fővárosi pénzügyi korporáció elnevezésű cég igazgatótanácsának elnöke szerint a valuta iránti kereslet nincs közvetlen kapcsolatban az elnökválasztással. Kizártnak tartja, hogy minden orosz állampolgár, aki valutát vásárol, el akarná hagyni az országot a választás után. Inkább arról van szó, hogy az emberek kihasználják a rubel erősödését, hogy olcsóbban jussanak hozzá a dollárhoz. Az oroszországi bankok ráadásul nagyobb kamatot adnak a dollárban, mint az euróban tartott betétekre.