A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakelemzői befektetők számára összeállított piaci helyzetértékelésükben kimutatták, hogy a nyersolajárakban foglalt általános "közel-keleti prémium" az Arab Tavasz - vagyis az egyes arab országokban tavaly elindult politikai fordulatok - óta tipikusan az 5 és 20 dollár közötti sávban mozog.
A ház elemzőinek becslése szerint a közel-keleti geopolitikai bizonytalanság által az olajárakra rakott árfolyamtöbblet a legutóbbi napokban hordónként nem egészen 10 dollár volt, Izrael gázai hadműveleteinek kezdete óta azonban 15 dollár fölé nőtt. A gázai válság nélkül ennek alapján hordónként legalább 5 dollárral lenne olcsóbb a nyersolaj, mint jelenleg - áll a Capital Economics hétfői londoni elemzésében.
Lesz-e szárazföldi invázió?
A ház szakértői szerint a legközvetlenebb aggodalomforrás az, hogy Izrael indít-e szárazföldi inváziót Gáza ellen, ahogy 2008-ban tette. Izrael új rakétaelhárító pajzsának üzembe állítása nyomán ugyanakkor katonai szempontból valószínűleg csökkent a szárazföldi erők bevetésének gyakorlati haszna, a politikai ár pedig - tekintettel a térségben végbement változásokra - nagyobb lehetne, mint négy évvel ezelőtt.
Egyiptom közvetítői szerepét ezúttal bonyolítja, hogy a Muzulmán Testvériség kormányozza az országot, ugyanakkor Egyiptomnak is szüksége van nyugati segítségre a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő megállapodáshoz.
Mindezt mérlegelve a Capital Economics londoni szakelemzői azt jósolták hétfői értékelésükben, hogy a gázai konfliktus jelenlegi szakasza hamarosan egy - legalábbis ideiglenes - tűzszünettel lezárul.
Ha Irán is bekerül a képbe, 200 dolláros olajár is jöhet
A ház szerint továbbra is fennáll azonban az a kockázat, hogy a konfrontáció továbbterjed, elsősorban úgy, hogy Izrael katonai csapást mér Iránra. Ha pedig Irán is belekeveredik a katonai konfliktusba, és lezárja a Hormuzi-szorost, amelyen a világ olajellátásának 20 százaléka halad át, a globális kínálatból sokkal nagyobb mennyiség esne ki, mint az 1970-es évek olajsokkjainak idején, amikor megkétszereződtek az olajárak.
A Hormuzi-szoros a NASA műholdképén. A világ olajellátásának 20 százaléka áthalad rajta. |
A Capital Economics londoni elemzői szerint a legrosszabb esetben a globális nyersolajárak 200 dollárig is felszökhetnek, recesszióba sodorva a világgazdaság egészét.
Valakinek engednie kell
Éppen ez a kockázat azonban erőteljesen ösztönzi az Egyesült Államokat az óvatos térségi politizálásra. Izraelnek egyedül valószínűleg nincs elégséges katonai kapacitása az iráni nukleáris fejlesztési létesítmények elleni csapásmérésre, az Egyesült Államok pedig a jelek szerint még időt akar adni ahhoz, hogy az Irán ellen foganatosított gazdaság-pénzügyi szankciók kifejthessék hatásukat - vélekedtek a Capital Economics londoni elemzői.
A ház hétfői elemzése szerint már a jelenlegi, 110 dollár körüli olajárfolyam is fenntarthatatlanul magas. A cég szakértőinek kimutatása szerint a világgazdaság feldolgozóipari szektorának növekedése mindig lefulladt olyan időszakokban, amikor a globális alaptípusnak tekintett Brent olajféleség hordójának ára meghaladta a 100 dollárt.
Ebben a helyzetben "valaminek engednie kell", mégpedig hamar, és a Capital Economics elemzői szerint ez az olajár lesz: a cég mostani előrejelzése az, hogy a Brent átlagára 2013-ban 85 dollárig süllyed vissza.