Köszönjük, jól vagyunk, ahogy az elmúlt 25 évben is – mondta el Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója, utalva a svájcifrank-problémára. Voltak ügyfeleink, akik veszteségeket szenvedtek el, mint ahogy más brókercégeknél és bankoknál is, de hát a devizakereskedés egy kockázatos üzletág – tette hozzá.
Az alapkezelés jól menő üzletág
A brókercég mostanában ünnepli 25 éves születésnapját, és a válság ellenére az utóbbi években is növelni tudta nyereségét. „Ha ilyen a válság, akkor jöhetett volna előbb is” – mondta. Az egyik üzletáguk, a befektetési alapkezelés az első évi tízmilliárd forint körüli összegről 62 milliárdra növelte a kezelt vagyont tavaly év végére, ezzel a második legnagyobb független alapkezelőnek mondják.
Büszkék a Primus nevű alapra, amely speciális matematikai módszerrel több mint hetven hazai alapból választja ki a megfelelő befektetést. Az Equilor alapjai nem szenvedtek el veszteségeket a svájcifrank-probléma miatt, sőt nőtt a nettó eszközértékük. A cég ma új weboldalt üzemelt be.
Fenntarthatatlan volt a svájci frank
Szántó András, a lakossági üzletág vezetője szerint az látszik, hogy a svájci 1,20-as árfolyamküszöb fenntarthatatlan volt. A piaci beavatkozás hosszú távon nem szokott eredményes lenni. Túlságosan megnőtt a svájci jegybank tartaléka, a külföldi (köztük magyar) svájcifrank-hitelek törlesztése is folyamatos frankkeresletet jelentett, a geopolitikai bizonytalanságok, mint az orosz-ukrán helyzet is ebbe az irányba mutattak.
Talán a magyar devizahitelek forintosítása lehetett az utolsó csepp a pohárban, az is több milliárdnyi svájcifrank-keresletet jelentett. A küszöb elengedésének módszerét sokat kritizálják, sok más módszer is felmerült azóta, például egy alacsonyabb szintű küszöb alkalmazása. Azok a tényezők azonban, amelyek eddig a svájci frank vételére buzdították a szereplőket, még mindig fennállnak.
Sok a jó hír a magyar gazdaságból
A magyar gazdasággal kapcsolatban Szántó több pozitív tényezőt sorolt fel, az üzemanyagárak csökkenése is növeli az elkölthető jövedelmet, a devizahitelek forintosítása is. A GDP nő, az infláció alacsony, de mégsem deflációról, csak dezinflációról beszélhetünk. Bérnövekedés is látszik, így a lakossági fogyasztás várhatóan bővülni fog. Az államháztartás fegyelmezett, a két százalékos GDP-arányos hiányt is megközelíthetjük, sőt pár év múlva a nullszaldós is elérhető, ha a politikusok így döntenek.
A fogyasztás növekedése a folyó fizetési mérleget rontani szokta, most azonban az olajár csökkenése miatt ez a hatás gyenge. A devizahitelek forintosítása miatt hetven százalékról három százalékra csökkent a devizakockázatokat hordozó hitelek aránya.
A kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze a forintot
Kockázat, hogy még mindig a bóvli kategóriában vagyunk. Alacsony a tőkebeáramlás. Feltehetően a bizalomhiány következménye az is, hogy a beáramló EU-s források ellenére sem volt megfigyelhető forinterősödés. A brókercég 3-4 éve prognosztizált folyamatosan egyre gyengülő forintárfolyamot, most azonban inkább stabil, esetleg lassan erősödő árfolyamra számít. Az év végére 300 forinthoz közeli, nagyjából 305 forintos euró-árfolyammal számolnak.
Nekünk is jut majd a havi hatvanmilliárdból
Egyre közelebb van a deflációs veszély, kockázat az is, hogy a bankrendszer veszteséges. Magasnak mondható az orosz-ukrán kockázat, és jelentős számú magyar kettős állampolgár érkezhet Magyarországra, ha szomszédunknál tovább romlik a helyzet, vagy a katonai behívók elől. Továbbra is kiszámíthatatlannak tartják a magyar kormányzatot a vállalkozók.
Ami az EKB havi hatvanmilliárd eurós, a múlt héten bejelentett könnyítését illeti, félő, hogy annak csak egy része jut majd el a reálgazdaságba, de jut majd belőle bőven sok más helyre. Többek között a magyar kötvénypiaci is nagyon jól járhat ezzel. Az EKB lépése a magyar jegybank mozgásterét is növeli.
Paritás közelébe mehet az euró/dollár
A kedvező folyamatok miatt van még tere itthon kamatcsökkentésnek, ezért 1,6-1,9 százalék közé becsülik az év végi magyar alapkamat-kamatszintet az Equilornál (jelenleg 2,1 százalék). Erre az évre 0,9, jövőre 1,5 százalékos lehet becslésük szerint az infláció. Az államadósság szintje csak nagyon lassan csökkenhet, 76-77 százalék között lehet a következő pár évben.
Mibe fektessünk az idén? – teszik fel a kérdést a cég elemzői. Annak ellenére, hogy a forint stabil marad, a dollár-forint akár a 300 forintot is elérheti, mert a dollár további erősödése várható, év végén körülbelül 1,04-ig. A Fed kamatemelése az év során biztosan bekövetkezik majd – mondja Szántó.
Magyar részvényekkel inkább semlegesek
Kuti Ákos vezető elemző szerint a Mol előtt két út van, vagy megállapodik az INA-ról, vagy nélküle folytatja tevékenységét. Tavaly év végén talán már közeledtek az álláspontok. A cég működése az alacsony olajárak ellenére is vonzó. Összességében a négy nagy hazai cég közül erről írták csak, hogy a pozitívumok dominálnak, az idei kedvencük, és 15 ezerig is felmehet az ára.
A Magyar Telekom irányában inkább semleges Kuti Ákos, mert bár a makrogazdasági környezet pozitív, osztalék leghamarabb 2016-ban várható. Az OTP funtamentumai nagyon sokat javultak itthon a forintosítással, de a külföldi leányok között is mindig akad valamelyik, amelyikkel gondok vannak. Az orosz-ukrán helyzet sem rendeződött. Így nyugodtan ezt sem tudják vételre ajánlani, semleges az ajánlás.
A Richternél valóságos hírdömping volt mostanában az új fejlesztésekkel kapcsolatban, a cég nem tétlen, sok pozitív bejelentés volt. A cariprazine és más termékek piacra kerülése azonban még mindig bizonytalan és az orosz-ukrán probléma is sújtja, ezért itt is semleges az ajánlás.
Külföldi részvénysztorik mindig vannak
A Ryanair árfolyama már sokat emelkedett, de még sokan ódzkodnak a cég papírjaiból, van benne emelkedési potenciál. A kerozinárak mellett a foglaltsági mutatói is javulnak. Az Illiad a francia távközlési piac kistigrise, csaknem tízmillió előfizetője van, jó vételnek tartják. Akárcsak a Deutsche Telekomot, amely távozóban van az amerikai piacról, saját piacára koncentrál, és így tőkehelyzete is javul. Kedvező vételnek tartják még a Qualcomm chip- és modemgyártót, az STMicroelectronics céget, amely az Apple számára is szállít.
Miért ennyi a benzin, amennyi?
Mi az oka annak, hogy nem feleződnek nálunk a benzinárak? – tette fel a kérdést Kuti Ákos. „A fák nem nőnek az égig, az olaj ára nem esik a földig” – véli az Equilor. A cég 2015 évégig 60 dolláros, 2016 végén pedig 70 dolláros árfolyamra számít. (Jelenleg 45-48 dollár.) Egyrészt a palaolaj-termelők háttérbe szorulása miatt, másrészt pedig a nyári autózási szezon is kedvező lehet.
A jövedéki adó nálunk mintegy 120 forintot tesz ki a benzin árában, ami fiz, 500 és 300 forintos árfolyamnál is ugyanannyi. Az ÁFA 21,3 százalék az árból, a nyers termékár mindössze az ár harmadát teszi ki. (Vannak még különböző kisebb adók és állami díjak, illetékek.) A 300 forintos benzinhez 45 dolláros olajár, 300 forintos gázolajhoz 40 dolláros olaj párosul, így az Equilor nem számít 300 forint alatti hazai üzemanyagárra.