A K&H Alapkezelő tájékoztatása szerint a növekedési és államadósság problémák miatt a részvény- és kötvénypiacokon jelentős árfolyam-ingadozásokkal és tartósan magas kockázattal kell számolni, miközben a nyersanyag árak – főként az arany és az olaj esetében – jól láthatóan kiugró árfolyamszinteket értek el. Ezeknek a piaci folyamatoknak a hatásaként a befektetők figyelme is fokozódott a nyersanyag befektetések iránt.
Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint habár a nyersanyagokat a részvényekhez hasonlóan a magas kockázatú befektetések közé sorolhatóak, kiválóan alkalmasak a befektetői kockázatok megosztására, és fontos összetevői a kiegyensúlyozott befektetési portfóliónak.
A szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy hogy bár a nyersanyag befektetések a részvényekhez hasonló mértékű emelkedést illetve esést tudnak produkálni, a változás iránya nem feltétlenül megegyező. Az elmúlt 30-40 év piaci mozgásait tanulmányozva elmondható, hogy a részvények és nyersanyagok igen ritkán szenvednek el veszteséget egyazon évben: vagy együtt emelkednek, vagy ellentétes irányú mozgás jellemzi őket. Ezért kiválóan alkalmasak a részvények árfolyamkockázatának ellensúlyozására. Emellett fontos jellemző az is, hogy a nyersanyagok emelkedő infláció esetén is jól teljesítenek, szemben a részvényekkel vagy a kötvényekkel – tette hozzá a szakember.
Annak ellenére, hogy a nyersanyag befektetéseknek számos formája van, ezek közül nem mindegyik elérhető vagy kifizetődő a kisbefektetők számára. A fizikai nyersanyagok esetében könnyen belátható, hogy komoly szállítási és raktározási költségekkel kell számolni – gondoljunk csak néhány hordó olajra, vagy akár pár tonna búzára. Ezzel szemben a nyersanyag kitermeléssel és kereskedelemmel foglalkozó cégek részvényei könnyen hozzáférhetők, ugyanakkor a részvények árfolyamának változása nem kizárólag az adott nyersanyagtól függ – jellemzően le is fedezik ezt a kockázatot –, hanem a cégnek a működési, pénzügyi eredményességétől is.
A határidős piacok és árutőzsde pedig – a nagy kontraktus méretek miatt – gyakorlatilag csak a vállalati és intézményi befektetők számára érhető el. Azoknak a kisbefektetőknek tehát, akik nyersanyag befektetésben gondolkodnak, leginkább a különböző nyersanyag indexekre épülő befektetések ajánlottak. Így gyakorlatilag a világ bármely piacán bármely nyersanyaghoz eljuthatunk, akár tőkevédett formában is.
Horváth István elmondta: a nyersanyag befektetéseknél azzal is számolni kell, hogy az egyes nyersanyagpiacok egymástól meglehetősen eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Az energiahordozók
A nyersanyagárak további emelkedésével azonban nem mindenki ért egyet. Ruchir Sharma, a Morgan Stanley fő stratégája szerint a nyersanyagpiac hamarosan össze fog omlani, mivel minden nyersanyag pótolható és a felhasználás is egyre hatékonyabb. Részletek> |
és az ipari fémek esetében rövid távon a gazdasági növekedés változása határozza meg a nyersanyagkereslet alakulását és ezzel együtt az árakat. Hosszú távon azonban a fejlődő országok - elsősorban Kína - tartósan magas nyersanyagigénye, a készletek szűkössége, valamint a válság miatt elmaradó kitermelő beruházások a nyersanyagárak emelkedését vetítik előre.
A mezőgazdasági áruk (búza, kukorica, szója) és a haszonállatok szempontjából leginkább a folyamatosan emelkedő népességszám miatti növekvő igény a meghatározó, miközben az időjárás szezonális hatásai rövid távon jelentős árfolyam-ingadozást okozhatnak. A nemesfémek piacán, speciális helyzete miatt, leginkább az arany érdekes, hiszen árát kevésbé a felhasználása miatti kereslet befolyásolja, sokkal inkább a bizonytalanság és ezzel együtt a kockázatkerülés fokozódása, az alacsony, esetenként negatív reálkamatlábak (USD, EUR), valamint a jegybankok tartalék jellegű kereslete mozgatja.