Ismét elromlott a hangulat az európai tőzsdenyitásban, pedig az ázsiai részvénypiacokon határozott emelkedés volt. A tokiói index több mint 2 százalékkal erősödött, ebben ugyanakkor nagy szerepe volt a jen gyengülésének. A forgatókönyv továbbra is az, hogy napon belül a részvénypiacok lekövetik egymást, aztán úrrá lesz a bizonytalanság és ismét negatív irányba indulnak a piacok. A növekvő volatilitás a fokozódó bizonytalanságot jelzi.
- jó hír volt, hogy az IMF (5,7 százalékra) emelte az általános növekedési előrejelzését - a magyar eszközöknek betett, hogy a jegybanktörvény módosító javaslata továbbra sem elégíti ki az EKB elvárásait - a török líra a jegybank döntése előtt gyengül - a Citigroup biztonságos portfólió csomagjába tette a dél-afrikai államkötvényeket, erre a hozamok 3 éves mélypontra kerültek - az argentin CDS idei csúcsára ugrott, miután egy spanyol olajcég részleges államosítására vonatkozó tervet jelentett be |
Elvált a többi feltörekvő piaci eszköztől reggel a forint és a budapesti tőzsde, miután a jegybanktörvényt érintő kormányzati módosító javaslat az első olvasatban nélkülözi a kívánt változtatásokat. Ez pedig újabb akadálya lehet az amúgy döcögős tárgyalásoknak a nemzetközi szervezetek és a kormány között. A magyar CDS-árazás délelőtt ismét emelkedett, bár az emelkedés elenyésző volt, 3 bázisponttal, 575 pontra került a mutató. A Reutersnak nyilatkozó elemzők felhívták a figyelmet, hogy a piac most már kifejezetten várja a megegyezést a két kritikusnak nevezett ügyben, a jegybanktörvény módosításában és a bírák nyugdíjazásában. A Privátbankárnak nyilatkozó elemző szerint ugyan a két kritikus témának a gyakorlatban nincsen köze a költségvetés átláthatóságához, ugyanakkor az EU szempontjából különösen fontos elvekről van szó és az IMF előbb az EU véleményét és áldását várja, utána indulhat az érdemi tárgyalás és a megegyezés a Nemzetközi Valutaalappal.
A piacokat ugyanakkor segíti az a tegnap IMF-előrejelzés, amely szerint a feltörekvő piacok általános visszaesése kisebb lehet (5,7 százalék), mint a korábban jósolt 6 százalék. A forint ma együtt gyengül több fő feltörekvő piaci devizával, a lengyel zloty is vesztett az euróval szemben, ahogy a török líra is, amelyet éppen a török monetáris tanácsa várható kamatdöntése és kommentárja gyengít, holott elég egyértelműek a piaci várakozások a kamat szinten tartásáról. A feltörekvő (emerging) devizák közül kilóg a dél-afrikai rand, amely a Citigroup minapi bejelentésén hízik. Aszerint ugyanis a dél-afrikai állampapírokat a bank beválogatta a biztonsággal ajánlott, magas hozamú eszközei közé. Az első becslések szerint az amerikai nagybank lépése 5-9 milliárd dollár működő tőkét vonz az országba.
A piacokon hetek óta egyre nagyobb a volatilitás, tehát egyre nagyobb az árfolyamok ingadozása. A forgatókönyv nagyjából ugyanaz két hete: valamelyik napaszakban elindul a részvénypiacok esése, a dollár, a jen és a svájci frank erősödik, csökkennek a nyersanyagárak, emelkednek az állampapír-hozamok. A turbulenciát általában a perifériás európai államok (olasz, spanyol) hozamok emelkedése váltja ki. A piacok egyelőre nem reagáltak arra a friss hírre, hogy az olasz kormány 0,1 százalékról 0,5 százalékra emelték a 2013-ra tervezett államháztartási hiánycélt. Mario Monti kormányfőben bíznak, de egyértelmű, hogy az olasz államadósság finanszírozása az aktuális piaci hangulattól függ.