10:25
Az ukrán helyzet piaci értelemben átlépte a határokat, az orosz mellett a lengyel és magyar eszközök értékvesztése is főként az ottani történések számlájára írható. Persze a továbbra is a lazább kamatpolitikát preferáló MNB-s kommentek sem segítenek a hazai devizának a „viharos” időkben, és a gyengülés mértékét Varga miniszter úr után már a kormánypárt sem hagyta szó nélkül - írja friss elemzésében Bámli Károly. A Commerzbank szakembere azt írja: nyilván a monetáris politika nem reagálhat a napi történésekre, de ha a piacok azt látják, hogy a monetáris politika nem helyez kellő súlyt a külpiaci történésekből eredő kockázatokra, akkor nem lehet meglepő,hogy a magyar eszközök is nyomás alá kerülnek.
1,5%-ot gyengült a forint 24 óra alatt, és bár ez elmarad a január 29-i mértéktől, de a ma reggeli szintekről már nehezebb lehet a visszaút a 300-as szint irányába. A 315 lehet a következő mérföldkő egy újabb gyengülési hullámban a 320-as előtt.
10:00
A francia szolgáltatószektorból az előrejelzéseknél sokkal gyengébb adat érkezett - ez arról tanúskodik, hogy az európai növekedés továbbra is igencsak törékeny, az erős eurót pedig megszenvedi a tagállamok gazdasága. A piaci várakozások szerint az EKB már nem halogathatja sokáig a beavatkozást, akár nem-szokványos eszközöket is elő kell vennie, ha már nincs hova vágni az alapkamatot. Az adatközlés után az euró 0,2 százalékot esett a dollárral szemben, 1,37-ig bukott a jegyzés.
Friss árfolyamok >> |
A forint is igen gyengén kezdte a napot, tovább emelkedett az euró árfolyama: 314,70-ig húzott a közös pénz, innen fordult vissza a jegyzés.
Friss árfolyamok >> |
Varga Mihály csütörtökön újra beszélt arról: a forint árfolyamának változása nem fog nagyobb hatást gyakorolni a költségvetésre. A miniszter a forint gyengülésének két okáról beszélt, az egyik az ukrajnai politikai események, a másik az amerikai pénzcsapok elzárása - az okok között nem szabad azonban megfeledkezni az egyre csökkenő alapkamat miatt szűkülő magyar hozamelőnyről sem.
Délután az amerikai maginflációról és a munkanélküli segélyért folyamodók számáról érkezik jelentés, és a Philly Fed feldolgozóipari indexet is közlik.