Erősödött a forint a reggeli szintjéhez képest az MNB kamatdöntése előtt, ugyanakkor az euró nem tudta megtartani a dollárral szembeni 1,25-ös szintet, ez alá került.
A befektetőket szinte kizárólag az európai fejlemények érdeklik. Két fontos esemény volt délelőtt az „öreg kontinensen”, az egyik a spanyol kötvénykibocsátás, a másik a német fogyasztói bizalomról szóló beszámoló. Utóbbi a várakozások fölötti volt, a mutató 5,8 pontra emelkedett ebben a hónapban. Az elmúlt héten ugyanakkor két aggasztó szám is jött a legnagyobb európai gazdaságból, egy gyenge beszerzési menedzser index és egy még gyengébb ZEW-index. Ezek beárnyékolják a mai adatot is.
Rossz hír volt, hogy a spanyol államkincstár csak nagyon nagy hozamugrással tudott állampapírokat kibocsátani. A problémás ország tavaly november óta nem fizetett ilyen magas hozamot rövid futamidejű kötvényekért. A mai aukción felkínált 3 és 6 hónapos állampapír iránt erős volt a befektetők érdeklődése, a spanyol államkincstár a tervezett mennyiségnél valamennyivel többet, összesen 3,1 milliárd eurónyit értékesített a kétféle értékpapírból.
A 3 hónapos futamidejű állampapír esetében azonban a hozam 2,362 százalékra emelkedett, a legutóbbi, május 22-i aukción kialakult 0,846 százalékos hozam csaknem háromszorosára. A 6 hónapos állampapírokat 3,237 százalékos hozammal értékesítették, csaknem kétszer magasabbal, mint a május 22-i aukción kialakult 1,737 százalék. A befektetők összesen 8,325 milliárd euró értékű ajánlatot tettek, de ezen belül a spanyol bankok a múlt havinál kisebb keresletet támasztottak.
Visszafogta a befektetők kezét ugyanakkor, hogy a Moody's éjjel összesen 27 spanyol bankot minősített le, ebből 20-at a bóvli kategóriába. A bejelentés nem okozott nagy meglepetést, valószínűleg senkinek nem voltak illúziói. A piaci szereplők a hétvégi EU-csúcsra várnak, ezzel kapcsolatban ugyanakkor nem számítanak megváltásra. Igazából az lenne a meglepetés, ha egyértelműen döntenének az ESM feltőkésítéséről és hadrendbe állításáról. Valószínűleg a következő napokban is folytatódik a lassú lecsúszás a piacokon.
A dollár erősödik az EU-csúcs közeledtével, főleg emiatt esnek a nyersanyag-árak. Az arany napok óta nem tud visszaemelkedni az 1600 dolláros szint fölé, ahogy az olaj sem talál magára, az amerikai WTI könnyűolaj továbbra is 80 dollár alatt van.