8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fizetési műveletek lebonyolításához központi rendszerekre van szükség a résztvevők magas száma, az elszámolt tranzakciók hatalmas tömege, a biztonsági követelmények és a költséghatékonyság miatt. Ezt Magyarországon több intézmény biztosítja.

Magyarország központi fizetési infrastruktúráját három fő elszámolási és kiegyenlítési rendszer alkotja.

  • VIBER: A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által működtetett Valós Idejű Bruttó Elszámolási Rendszer (VIBER) a nagy összegű, időkritikus fizetések elszámolását és kiegyenlítését szolgálja.
  • BKR: A Bankközi Klíring Rendszert (BKR) a GIRO Zrt. működteti a hitelintézetek közötti nagy tömegű, kis egyedi összegű fizetési megbízások (átutalások és beszedések) lebonyolítására.
  • KELER: a Központi Elszámolóház és Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság (KELER Zrt.) a magyar pénz- és tőkepiaci infrastruktúra működésének kulcsfontosságú intézménye, az azonnali és határidős értékpapír-, energia- és árupiac ügyletek elszámolását a KELER által üzemeltetett rendszer végzi.

1. Ábra: A hazai pénzügyi infrastruktúra áttekintő ábrája (Forrás: MNB, Fizetési rendszer jelentés, 2017)
1. Ábra: A hazai pénzügyi infrastruktúra áttekintő ábrája (Forrás: MNB, Fizetési rendszer jelentés, 2017)

A VIBER

A VIBER 1999 óta működik. A nagy értékű, sürgős fizetések kiegyenlítésére szolgál, melyek automatikus, valós időben történő teljesítésük után véglegesek és visszavonhatatlanok. Üzenetközvetítésre a SWIFT rendszert használja, a fizetést követően az érintett tagok haladéktalanul értesítést kapnak. A VIBER tagjai a hitelintézetek, a KELER, az MNB, a Magyar Államkincstár és a Magyar Posta. A VIBER-ben az alábbi tranzakciótípusok számolhatók el:

  • bank-to-bank tétel
  • ügyfelek által kezdeményezett megbízások
  • DVP elvű értékpapír ügyletek forint oldala
  • jegybanki ügyletek

A KELER

A KELER Zrt. elszámolóházként végzi – a Budapesti Értéktőzsde Zrt.-vel kötött megállapodás alapján – a tőzsdei forgalom elszámolását, valamint a tőzsdén kívüli, OTC-piaci elszámolást. A tőzsdei – azonnali és származékos – ügyletek teljesítése tekintetében a felek a KELER Zrt.-vel, mint központi szerződő féllel (Central Counterparty, CCP) állnak szemben, aki az ügyletbe belépve átvállalja a felek nem-teljesítéséből adódó potenciális kockázatokat és mindkét féllel szemben garantálja a tőzsdei ügylet teljesítését.

Mind a tőzsdei, mind a tőzsdén kívüli ügyletek elszámolása a szállítás-fizetés-ellenében elv (delivery versus payment, DVP) alapján történik: az értékpapír-ügylet értékpapír-oldali teljesítésére akkor és csakis akkor kerül sor, ha a pénzoldal teljesítése már megtörtént. Míg a tőzsdén kívüli ügyletek teljesítése bruttó elven, tételenként megy végbe, a tőzsdei azonnali ügyletek esetében az értékpapír és a pénzoldal teljesítése is nettó módon – multilaterális nettósítás alkalmazásával – történik.

Az értékpapír-oldali teljesítésre minden esetben a KELER által vezetett értékpapír-számlákon, míg a pénzoldali teljesítésre egyrészt a KELER által vezetett pénzszámlákon, másrészt - az MNB számlavezetési körébe tartozó hitelintézetek esetében - a Valós Idejű Bruttó Elszámolási Rendszerben (VIBER) kerül sor .

A fent nevezett három üzemeltetőn kívül a fizetési infrastruktúra fontos részét képezik még a postai fizetések elszámolását végző, a Magyar Posta által üzemeltetett Posta Elszámoló Központ (PEK), valamint a bankkártyás fizetési műveletek elszámolását végző – nemzetközi kártyatársaságok által üzemeltetett – fizetésikártya-elszámolási rendszerek.

A GIRO Zrt.

Miért van szükség a GIRO-ra?

A GIRO Zrt. a bankok közötti készpénzkímélő forgalom klíringintézménye, fizetési rendszert üzemeltető intézmény, a hazai pénzforgalom egyik központi szereplője. A fizetési műveletek lebonyolításához központi rendszerekre van szükség

  • az elszámolásban résztvevők magas száma,
  • az elszámolt tranzakciók tömege,
  • az elszámolás stabilitása, biztonsága,
  • az elszámolás automatizáltsága,
  • az elszámolás időkritikussága, valamint
  • A költséghatékonyság miatt.

A fizetési folyamatban résztvevők számára a központi klíringház egy közös szabványt, közös nyelvet biztosít, ami növeli a gazdaságban a pénzforgalom hatékonyságát, a fizetési forgalomhoz kapcsolódó információk megbízhatóságát, és felgyorsítja az információ-áramlást, valamint a pénzforgalmat.

Bilaterális, multilaterális és giro

Az elszámolás bilaterális kapcsolat esetén (lásd a képet) egyszerű, nem okoz problémát. Ebben a helyzetben a kommunikáció egységes, a folyamat kiszámítható, független harmadik féltől.

Bilaterális kapcsolat
Bilaterális kapcsolat

Multilaterális kapcsolat esetén azonban a folyamat bonyolulttá válik. Hiszen „n” számú klíringtagnak „n-1” számú kapcsolatot kellene fenntartani, a kapcsolatok száma pedig n*(n-1) lenne. A GIRO Zrt.-nek jelenleg 34 klíringtagja van, így a kapcsolatok száma: 34×33/2=561 lenne. Mindez fenntartása magas költségekkel járna, nem beszélve arról, hogy egy új csatlakozó mindenki számára pótlólagos feladatot generálna, az új, 35. csatlakozónak pedig 34 kapcsolatot kellene kialakítania. (Következő ábra.)

Multilaterális kapcsolat
Multilaterális kapcsolat

Ezt az infrastrukturális bonyolultságot, a vele járó kiszolgáltatottságot hivatott leegyszerűsíteni és optimalizálni az elszámolóház. A klíringház a bankok közötti térben biztosítja és működteti a fizetési rendszert. A pénzintézeteknek nem kell tehát közvetlenül, magas beruházási költségek mellett kiépíteni az elszámolást biztosító infrastruktúrát, hanem meghatározott feltételek teljesítése esetén elegendő a központi klíringházhoz, a GIRO Zrt.-hez csatlakozni. A rendszer zökkenőmentes működtetése, a fizetési műveletek feldolgozása, a megbízások hibátlan teljesítése a GIRO Zrt. feladata.

Giro-kapcsolat
Giro-kapcsolat

A GIRO Zrt. története

A GIRO Zrt. megalakulása

A magyar pénzpiac kiépülése a 19. századra nyúlik vissza. A GIRO Zrt. jogelődje, a Budapesti Giro és Pénztárgylet Rt. 1893-ban alakult, tagjai a főváros legnagyobb pénzintézetei voltak. A Giro Rt. a pénzintézetek magas fővárosi koncentrációja miatt kizárólag budapesti cégek és egyének számára nyithatott giroszámlát.

A Giro Rt. főbb üzletágai voltak:

  1. A Budapesti Áru- és Értéktőzsdén kötött ügyletek lebonyolítása.
  2. A felek számára a Budapesten fizetendő csekkek, váltók, utalványok, számlák és kisorsolt értékpapírok beszedése.
  3. Értékpapírok letétként való elfogadása
  4. A giroszámlák tulajdonosai számára a Tőzsdén jegyzett értékpapírokra kölcsönök nyújtása.
  5. Értékpapírok vétele saját számlára

A második világháború utáni Magyarországon az államosítások egyszintű bankrendszert eredményeztek, amelyben a jegybanki és hitelbanki funkciók összeolvadása, valamint az „egyszámlarendszer” bevezetése következtében a pénzforgalom jelentősen leegyszerűsödött. A Magyar Nemzeti Banknál az ügyfeleknek (vállalatoknak és önálló gazdálkodó szervezeteknek) arra volt lehetősége, hogy egyetlen bankszámlát nyissanak.

Az automatizálás 

Majd 1987. január 1-jén a kétszintű bankrendszer bevezetésével egy időben merült fel egy automatizált elszámolóház megalapításának az igénye. Olyan elektronikus elszámolási rendszer kialakítása kezdődött, amelyben a bankközi pozíciók kiszámítása és kiegyenlítése felgyorsulhat, az úton lévő pénzek összege csökkenhet, a bankközi fizetési forgalomhoz kapcsolódó információ továbbítása pontosabbá, gyorsabbá válhat, a hibák aránya lényegesen csökkenhet.

Ehhez illeszkedően a GIRO Elszámolásforgalmi Központ Rt.-t 1988-ban alapította 12 pénzintézet, köztük az MNB. A cég 2014. július 8-tól az MNB 100 százalékos tulajdonában áll. Az MNB tulajdonszerzését három fő cél motiválta.

  1. Hatékonyabban tudja támogatni egyik alapvető feladatát, a hazai pénzforgalom fejlettségének és hatékonyságénak folyamatos növelését.
  2. A banki ügyfelek által fizetendő pénzforgalmi szolgáltatási díjak csökkenhetnek, aminek egyik eszköze a GIRO Zrt.-vel szembeni profitelvárások mérséklése lehet.
  3. Az MNB törekvése, hogy a pénzforgalmi szolgáltatások háttér-infrastruktúráját képező társaságok nemzeti tulajdont képezzenek.

A BZSR

A GIRO Rt. megalakulása nyomán hosszas előkészületek után 1994-ben elindulhatott az automatikus elszámolásforgalom, a Bankközi Zsíró Rendszer (BZSR), amely a papíralapon történő könyvelést váltotta ki. Alapelvei:

  • semlegesség
  • áttekinthetőség
  • függetlenség
  • azonos napi klíringelszámolás
  • azonos idejű tranzakció-kezelés
  • azonos idejű pozíciókezelési lehetőség

Ezután 1997-ben megkezdődött a csoportos fizetési módba tartozó fizetési megbízások elszámolása, elindult a csoportos átutalási és a beszedési szolgáltatás.

A saját fejlesztésű elszámolómű 2009-ben átadta a helyét egy új számítástechnikai platformnak, az InterGIRO1-nek. Ennek továbbfejlesztéseként 2012-ben megvalósításra kerül a Bankközi Klíring Rendszer (BKR) második elszámolásforgalmi platformja, az InterGIRO2 platform, amely a napközbeni többszöri elszámolást hozza létre. Az 2015-ös évben a napközbeni elszámolás ciklusainak számát az elszámolóház napi 5-ről 10 alkalomra sűrítette.

A társaság 2016-ban jelentős szerepet vállalt az azonnali fizetési rendszer koncepciójának kidolgozásában, amelynek eredményeképpen 2019-ben elindult az azonnali fizetési rendszer központi infrastruktúrája, azt követően 2020-ban pedig az azonnali fizetés.

Kapcsolódó írásainkat lásd: Diákverseny felkészítő anyagok - tartalomjegyzék

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Még mindig sokat keresnek a hazai brókerek az ügyfeleik aktivitásán
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:35
A befektetési szolgáltatóknak az idén is hatalmas profitot termelnek az ügyfelek, de ez elmaradhat a tavalyi csúcstól, aminek az egyik oka, hogy egy nagy piaci szereplő beolvadt ír anyacégébe.
Személyes pénzügyek A magyar idősekhez is elérkezett a luxus lehetősége
Natív tartalom | 2024. november 20. 11:54
Az idősek számára egy mindeddig páratlan lehetőség vált valóra Budapest közelében. Egy jól átgondolt koncepció alapján luxusnyugdíjasház nyílt Gödön. Az elképesztő álomról Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: teljes az országos döntő mezőnye!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 10:39
Húsz csapat kvalifikálta magát sikeresen a Privátbankár.hu milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyének döntőjébe.
Személyes pénzügyek Reagált Nagy Márton kérésére a Bankszövetség: jöhet a kedvezményes hitel
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 12:03
A kamatstopot viszont kivezetnék. 
Személyes pénzügyek Jön a munkáshitel: reszkessenek a személyi kölcsönök?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 13:42
A jövő év elejétől fiatalok tízezrei vehetik fel a munkáshitel névre keresztelt, legújabb támogatott kölcsönt. Mivel a konstrukció szabad felhasználású, elsősorban a személyi kölcsönöknek jelenthetne konkurenciát: ezzel együtt nem valószínű, hogy letarolná a piacot.
Személyes pénzügyek Ezt kérik most a nyugdíjasok az Orbán-kormánytól
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 09:18
Megtartották az Országos Nyugdíjas Parlament ülését.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: már csak négy hely kiadó az országos döntőben
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 12:48
A második forduló utolsó előtti versenynapján újabb négy csapat jutott a Privátbankár.hu népszerű pénzügyi versenyének országos döntőjébe – a technikumok és szakképző iskolák diákjai ezúttal is kitettek magukért.
Személyes pénzügyek Akar 20 ezer forintot keresni? A Magyar Államkincstárnál gyorsan megteheti
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 09:18
Ügyfélajánlási programot indít a Magyar Államkicsntár, 20-20 ezer forintot kaphat az ajánló és az ajánlott is.
Személyes pénzügyek Hatalmas sallertól kóvályog a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:34
Ez kevés.
Személyes pénzügyek Mindenképp olvassuk el az apróbetűs részt a munkáshitelről!
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 14:04
Könnyen meglepődhet a fiatal hitelfelvevő, ha hosszabb ideig munka nélkül találja magát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG