Készíts költségvetést - kb. 14 perc
Akár excelt, mobilappot vagy papírt és ceruzát ragadsz, nagyjából 15 perc alatt fel tudod vázolni heti vagy havi bontásban, hogy mire mennyit szánhatsz idén. Íme egy példa: ha úgy érzed, túl sokszor rendelsz ételt a munkahelyedre, számold össze a papíron, hogy ténylegesen mennyibe kerülhetett ez neked egy adott időszakban. Ha kordában akarod tartani a költésedet, határozz meg egy ennél alacsonyabb összeget. Az egyetlen feladatod innentől, hogy tarts ki a költségvetésed mellett és megfelelően használd fel az így megspórolt pénzt.
Automatizáld a megtakarításaidat - kb. 5 perc
Sokunknak esik nehezére megtakarítani hónapról hónapra, de sokkal egyszerűbb dolgunk van, ha automatizáljuk a folyamatot, így akár meg is feledkezhetünk róla, akkor is gyűlik a pénz. A legkönnyebb módja ennek az, ha belépsz a netbankodba és beállítasz egy rendszeres átutalást egy megtakarítási számlára. Innentől már csak arról kell gondoskodnod, hogy az utalás előtt legyen elég pénz a számládon, így érdemes az átutalás napját egyből a fizetésed után tenni. Hiszen ne feledd: a pénzügyi sikerhez előbb magadat fizesd ki, minden mást csak utána.
Nézd meg, érdemes-e lecserélni a hiteledet - kb. 3 perc
Adósságrendezéssel rengeteget spórolhatsz, hiszen a meglévő kölcsöneidet egy kedvezőbbre váltod a folyamat során - állítják a Bank360 szakértői De honnan tudhatná az ember, hogy vannak-e olcsóbb hitelek a piacon? Éppen ebből a célból jöttek létre az online hitelkalkulátorok: egy kattintás, és előtted vannak az éppen aktuálisan legkedvezőbb banki termékek. Az összehasonlításból gyorsan megállapíthatod, hogy érdemes-e lecserélni a hiteledet valami kedvezőbbre.
Ellenőrizd, hogy tudnál-e olcsóbban bankolni - kb. 5 perc
Ha már úgyis megnyitottad a netbankot, számold ott össze, hogy nagyjából mennyi megy el a bankszámládra egy évben: számold össze a tranzakciós díjakat, a számla költségeit, a kártyadíjat stb. Ha mindezzel megvagy, irány egy bankszámla összehasonlító oldal és nézd meg, van-e olyan bank, ami kedvezőbb feltételekkel kínál neked bankszámlát.
Cserélj bankot - kb. 15 perc (a várakozást nem számolva)
Találtál egy szimpatikusabb számlacsomagot? Nagyszerű! Ha cserélnél, mindössze annyi a dolgod, hogy bemész az új bankba, jelzed, hogy egyszerűsített bankváltással igényelnéd az új számlacsomagot, és kész is vagy. Rövid átfutási idővel (legfeljebb 7 munkanap) a régi banknál megadott megbízásokat (például csoportos beszedések, állandó utalások) áthozzák az új számládra, így neked nem kell pepecselned azzal, hogy ismét beállítsd a rendszeres utalásokat vagy értesítsd például a közműcégeket.
Emelj a megtakarításaid összegén - kb. 5 perc
A KSH friss adatai szerint 2,8 százalékkal nőttek az árak Magyarországon 2018-ban - ez hatéves csúcsot jelent, itt írtunk róla bővebben. Durván lefordítva ez azt jelenti hosszú távon számodra, hogy az infláció szépen lassan elértéktelenítheti a forint alapú megtakarításodat, ha annak mértékét nem növeled legalább az éves infláció mértékével. Egyébként is érdemes egyre többet és többet félretenni, főleg az aktív éveid alatt, de az infláció miatt is fontos legalább annak mértékével növelni a félretett összegen évente. Ezt könnyen megteheted, hiszen ennyivel többet kell tenned a borítékba vagy ennyivel kell emelned a rendszeres átutaláson, attól függően, hogyan teszel félre.
Kezdj el megtakarítani - kb. 3 perc
Több tippünk is volt már a megtakarításokkal kapcsolatban, nem véletlenül. Nagyon fontos, hogy készülj a váratlan kiadásokra, illetve a közép és hosszú távú céljaid anyagi megvalósítására vagy például nyugdíjra. Ha eddig ezzel nem foglalkoztál, azt tanácsoljuk, hogy idén mindenképpen kezdd el! Ne feledd: minél hamarabb kezdesz el félretenni, annál kisebb rendszeres megtakarításra van szükséged, például a nyugdíj esetében. Akkor is megéri eltenni persze, ha már csak pár év van hátra a nyugdíjba vonulásig. Azonnal elkezdheted a megtakarítást, ha keresel egy helyet, ahová gyűjtöd a pénzt. Ugyanakkor mi inkább egy takarékszámlát, állampapírt vagy valamilyen alacsony kockázatú befektetést javasolnánk a készpénz helyett, hiszen az a legkevésbé biztonságos megtakarítási forma.
Kezdd el rendszeresen visszafizetni a hitelkártyádról elhasznált pénzt - kb. 3 perc
Ha eddig nem foglalkoztál a kis plasztikok miatt felgyűlt tartozásoddal, itt az ideje, hiszen okosan használva hasznos kiegészítő lehet a pénzügyeidben. Törekedj rá, hogy hónapról hónapra visszafizesd a kártyáról elhasznált összeget, hiszen így kamatmentesen, ingyen használhatod a bank pénzét. Érdemes ehhez egy csoportos beszedési megbízás, vagy rendszeres átutalást beállítani, hiszen így biztos nem felejted el időben visszafizetni a tartozást.
Tarts egy hónap szünetet a költekezésben - egy hónap
Oké, a számlákat, törlesztőket és a megtakarításaidat fizetni kell. De mi lenne, ha a kötelező kiadásokon kívül egy hónapig megpróbálnál nem vásárolni? Nincs egy-egy nagyon leárazott ruha. Nincs hétvégi éttermezés, bulizás a haverokkal. Vagy egy újabb felesleges játék a gyereknek. Próbáld ki. Az élet így is élhető, a pénztárcád pedig dagadni fog a hónap végén a megtakarított pénztől, amit akár a hiteleid előtörlesztésére vagy az újonnan indított megtakarításodra szánthatsz.
Tűzz ki elérendő pénzügyi célokat - 20-40 perc
Sokkal tudatosabban kezelheted pénzed, ha van egy célod, amiért megéri dolgozni. Legyen valamilyen pénzügyi célod, amit reálisan állapítasz meg és törekedsz az elérésére. Akár egy hitel visszafizetése év végéig, vagy gyűjtés egy célra (nyaralás, új autó stb.). Ezeket a célokat leírhatod, vagy vezetheted egy applikációban. Jó, ha időről időre emlékezteted magad a fogadalmadra, amihez szerintünk az okostelefon a legjobb társ.
Ellenőrizd, hogy jogosult vagy-e valamilyen adó-visszatérítésre - kb. 60 perc
Megannyi ok miatt lehetsz jogosult adókedvezményre, kár lenne kihagyni! A nyugdíjcélú megtakarításaid után például 20 százalékos adóvisszatérítés jár, de szintén visszatérítik az adód egy részét, ha bizonyos betegségekben szenvedsz (például cukorbetegség, Crohn-betegség vagy laktózintolerancia esetén is). Adókedvezmény jár az első házasoknak is, hogy még egy kevésbé ismert példát említsünk. Érdemes az internetes keresőkben rákeresni a listára, hogy kiderüljön, te milyen kedvezményekre lehetsz jogosult.