4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nehéz ügy a kormánykoalíciót összehozni, nemcsak azért, mert négy pártról van szó, hanem azért is, mert néhány kérdésben merőben más a pártok elképzelése Németországban. Ilyen a nyugdíj is, amelynél egyesek eltörölnék a 63 éves korkedvezményes nyugdíjat, mások tovább emelnék a nyugdíjkorhatárt. Hosszú távon valamit biztosan tenni kell.

Folynak a német koalíciós tárgyalások, vagy inkább vánszorognak, mert a négyféle párt nagyon különböző elképzelésekkel megy neki az ütközetnek néhány területen. Ilyen a bevándorlás- és menekültügyön kívül a nyugdíjrendszer kérdése is.

Azt mondhatjuk ugyan, hogy a németeknek közvetlen hatása nincs a magyar vagy európai nyugdíjpolitikára. A problémák azonban ugyanazok, és közvetve, hosszú távon azonban igencsak lehet ránk hatásuk, ahogy korábban is volt. Jelenleg például Németországban és Magyarországon is egymáshoz nagyon hasonlóan a nyugdíjkorhatár lassú, fokozatos emelése folyik. (És még számos más országban.)

Nem engednek a 63-ból?

Most „67, 63 vagy 69 év?” címmel írt cikket az N-Tv.de, jelenleg ugyanis ezek a számok forognak a koalíciós tárgyalások során. Mintegy tíz évvel ezelőtt fogadták el azokat a jogszabályokat, amelyek a nyugdíjkorhatár fokozatos emelését tartalmazzák 67 évre, jelenleg 65 év három hónapnál tartanak, a 67-et 2029-re kéne elérni. (Erről itt írtunk.)

Csakhogy nemrég, 2014-ben a kereszténydemokrata-szocialista nagykoalíció Andrea Merkellel az élen bevezetett egy könnyítést, mely szerint 63 évesen is nyugdíjba lehet menni, ha a 45 év szolgálati ideje megvan valakinek. Most ezt úgy tűnik, hogy több koalíciós partner vissza akarja szívni, vagy legalábbis részben, korlátozná a lehetőséget. Szerdán tárgyaltak erről, de döntés nem született.

28 éves korig csak tanulnak

Szakértők, közgazdászok sokszor arról beszélnek, hogy a nyugdíjkorhatárt még tovább kéne emelni a hosszú életűek és egészségesek számának folyamatos növekedése miatt, 70, sőt 71 évre. Mások pedig azt szorgalmazzák, és a jelenlegi koalícióváltás erre jó alkalomnak tűnik, hogy ösztönözzék valahogy a nyugdíjaskorúak munkavállalását.

Megint mások rugalmas rendszert szeretnének, mert a kőbe vésett nyugdíjkorhatárnak kevés értelme van. Vannak, akik húszas éveik végéig csak tanulnak és tanulnak (például orvosok, akadémikusok), mások viszont ebben a korban már tíz évet ledolgoztak életükből. Igazságos -e mindkét csoportnak ugyanazt a merev nyugdíjkorhatárt megszabni? – vetik fel.

Inkább legyünk rugalmasak?

Nem lenne-e jobb inkább a kor helyett a pénzkereséssel (járulékfizetéssel) töltött évek számát figyelembe venni? Egy másik ötlet szerint pedig pluszpontokat kéne adni a nyugdíjához a különösen nehéz, vagy egészségkárosító fizikai munkát végzőknek, illetve kompenzálni valahogy a terhesség, gyerekgondozás vagy rokonápolás miatt kiesett szolgálati időt.

A nyugdíjkorhatár egyébként most sincs kőbe vésve, aki akar, mehet előbb, csak akkor kevesebb nyugdíjat kap Németországban. Ez nyilván olyanoknak való, akik jól tudtak életük során takarékoskodni, vagy magas volt a jövedelmük, így is elég lesz a nyugdíjuk. A tényleges, átlagos nyugdíjba vonulási idő emiatt a németeknél is pár évvel alacsonyabb, mint a nyugdíjkorhatár.

Ne akadályozzuk, ha dolgozni akarnak

A 63 éves nyugdíjba vonulási lehetőség mindenesetre kevéssé tűnik életszerűnek egy olyan környezetben, ahol az emberek egyre tovább élnek, hatalmas tömegek készülnek nyugdíjba menni (a háború utáni, ötvenes, hatvanas években született nagy létszámú nemzedékekből), és a munkaerő-piacról rengeteg szakember hiányzik. (Egy McKinsey-tanulmány szerint 2020-ig a létszámuk hatmillió fő is lehet Németországban.)

Aki akar, szállhasson ki korán, alacsonyabb nyugdíjjal, aki azonban tud és akar dolgozni, az tehesse meg ezt könnyen, bürokrácia-mentesen, hátrányok nélkül, sőt előnyöket élvezve – írja az N-Tv.de.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Költséges nyugdíjtévedésben vannak a magyarok, ebből óriási baj lesz
Herman Bernadett | 2025. július 22. 12:00
Egy új, országos felmérés szerint a magyar felnőttek túlnyomó többsége az időskori anyagi biztonságát fenyegető tévedésben van, ugyanis a valóságoshoz képest sokkal rosszabbnak gondolják az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért hozamokat. Ez a tévhit azt is gátolhatja, hogy időben elkezdjék a rendszeres nyugdíjcélú takarékoskodást.
Személyes pénzügyek A magyarok fele már csak kölcsönből tud megélni
Herman Bernadett | 2025. július 22. 07:30
Ha kölcsönre van szükségük, a magyarok továbbra is elsősorban a családtagjaikhoz fordulnak anyagi segítségért, ám az előző évhez képest változás, hogy a barátoktól, kollégáktól is szívesebben kérnek, mint a pénzintézetektől, pénzügyi szolgáltatóktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának (International Personal Finance – IPF) megbízásából készült, 9 országra kiterjedő 1000 fős reprezentatív kutatásából. 
Személyes pénzügyek Hogyan váltson valutát a külföldi nyaraláshoz?
Herman Bernadett | 2025. július 21. 18:31
Dollárt vagy eurót? Most vagy később? Készpénz vagy bankkártya? – a külföldi nyaralást tervezők örök kérdéseire válaszol a Trend FM hétfői adásában főmunkatársunk, Herman Bernadett.
Személyes pénzügyek Megtakarítana gyermekének? Így érdemes a leginkább!
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 14:26
Ha szeretne apró összegeket, zsebpénznek valót, vagy akár egy komolyabb műszaki cikk vagy sportszer összegét megtakarítani a gyermekének, arra sokkal jobb, ha a mindennapokban használt gyerek bankszámlán teszi ezt. Ma már ugyanis kifejezetten e célra tervezett szolgáltatásokat is kínálnak a bankok.
Személyes pénzügyek Zsebbevágó részlet derült ki a kormány 3 százalékos lakáshiteléről
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:26
A többség úgy értelmezi, hogy a lakásvásárláshoz elegendő lesz majd a vételár 10 százaléka, míg a fennmaradó részt lehet majd a 3 százalékos kamatú hitellel finanszírozni. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, és bizony előfordulhat majd, a vételár nem 10, hanem akár 20-30 százalékát is saját forrásból kell előteremteni. Mutatjuk, miért van ez, és miért nem mond ellent a 10 százalékos elvárásnak.
Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
Személyes pénzügyek Meghökkentő dolgok derültek ki a magyar egyetemistákról
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 10:48
Alig találni olyan egyetemistát, aki ne akarna dolgozni a nyáron. A fizetési igények sokszor meghaladják a 300 ezer forintot is, és meglepően népszerű a készpénz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG