4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nagyobb hazai egészségpénztárak zöme önsegélyező pénztárként is működik, ennek köszönhetően pedig számos egyéb szolgáltatást vehetnek igénybe a tagok az egészségpénztár által nyújtott lehetőségek mellett. A Bank360 szakértői összefoglalták, hogy milyen önsegélyező pénztári szolgáltatások vehetők igénybe a nagyobb szolgáltatóknál, illetve, hogy miért érdemes élni ezzel a lehetőséggel.

Az egészségpénztáraknak 2016 óta ad lehetőséget a törvény, hogy az eredeti szolgáltatásaikat kiegészítsék önsegélyező pénztári szolgáltatásokkal is - a nagyobb hazai szereplők így mára egészség- és önsegélyező pénztárakká váltak. Ők ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújthatják, amelyeket külön-külön az egészségpénztárak és az önsegélyező pénztárak is.

Milyen szolgáltatást nyújtanak az önkéntes önsegélyező pénztárak?

Az önsegélyező szolgáltatások közé tartoznak a gyermekszületéshez és -neveléshez kapcsolódó ellátások, ezen belül a

  • születési támogatás: legfeljebb egymillió forintig veheti igénybe a gyermekét nevelő szülő, az örökbefogadó szülő vagy a gyám. A szolgáltatás akkor is igénybe vehető, ha a gyermek nincs megjelölve a szolgáltatási kedvezményezettnek.
  • gyermekgondozási támogatás: ez jelentheti a CSED (168. napig) és a GYED (2 éves korig) kiegészítését is, legfeljebb az ellátás alapjául szolgáló összeg mértékéig.
  • gyermeknevelési támogatás: a GYES (3 éves korig) és a GYET (8 éves korig) kiegészítésére vehető igénybe, legfeljebb az ellátás alapjául szolgáló összeg mértékéig.

Ha már megnőttek a gyerekek, akkor a pénztárba befizetett összeg beiskolázási támogatásként is felhasználható - ezt az óvodás, általános iskolás gyermek után, valamint középfokú és felsőfokú oktatásban résztvevő gyermek után is igénybe lehet venni, ha a szülő vagy gyám jogosult családi pótlékra. Közoktatásban tanuló gyerekeknek tankönyvet, taneszközt vagy ruházatot vásárolhatnak a szülők, a felsőoktatásban tanulóknak pedig költségtérítésre, kollégiumi vagy albérleti díjra lehet fordítani a rendelkezésre álló pénzt. Egy gyermek után legfeljebb 167 400 forintot lehet kifizetni - ez a 2021. február 1-től érvényes minimálbér összegének felel meg.

Érdemes számolni a pénztárakkal - Illusztráció forrása: Pixabay
Érdemes számolni a pénztárakkal - Illusztráció forrása: Pixabay

A gyermekhez kapcsolódó támogatások mellett a munkanélküliségi ellátásokat is kiegészíthetjük az önsegélyező pénztárba befizetett összeggel. Az álláskeresési támogatás akkor vehető igénybe, ha a pénztári tagnak megszűnt a jövedelemszerző tevékenysége, nyugdíjra pedig még nem jogosult. A szolgáltatás legfeljebb az ellátás alapjául szolgáló összeg mértékéig vehető igénybe, vagyis a pénztár által kifizetett összeg nem haladhatja meg az álláskeresési járadék összegét.

A pénztárba befizetett összeg idősgondozás támogatásként is felhasználható, maximum 28 500 forintig, vagyis a nyugdíjminimum összegéig. A támogatás közeli hozzátartozó gondozási, ápolási intézményben való elhelyezésének a díjára fordítható. Emellett a rokkantsági járadék, illetve az ápolási díj kiegészítésére is felhasználható a pénztári számlán összegyűlt összeg.

A fentiek mellett temetési költségek fedezésére is felhasználható a befizetett összeg - például ha a pénztártag vagy az ő valamelyik közeli hozzátartozója elhalálozik.

Még lakáshitelt is törleszthetünk belőle

Az önsegélyező pénztárba befizetett pénzt akár lakáshitel törlesztésre is felhasználhatjuk. Ha ezt a megoldást választjuk, a pénztár közvetlenül a folyósító bank részére fizet, vagy a pénztártag lakossági folyószámlájára. Ebben a formában havonta legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15 százalékát lehet törlesztésre fordítani - 2021-ben ez 25 110 forint. Ha ennél alacsonyabb a havi törlesztőrészlet, akkor legfeljebb a törlesztőrészletnek megfelelő összeg fizethető be ebben a formában.

Ugyanekkora mértékben lehet felhasználni a pénztári befizetéseket a közüzemi díjak finanszírozására is (villamos energia, ivóvíz, gáz, csatornadíj).

A fenti kiegészítő önsegélyező pénztári szolgáltatások igénybevétele adómentes, ugyanakkor az életmódjavító önsegélyező pénztári szolgáltatások adókötelesek. Utóbbiak közé tartozhat például gyógyteák, illetve fog- és szájápolók megvásárlásának támogatása.

Évente akár 150 ezer forintot spórolhatunk

Az önsegélyező pénztári tagság egyik nagy előnye, hogy a pénztári befizetésekre évente 20 százalék személyi jövedelem adó-visszatérítést igényelhetünk, emellett fontos tudni, hogy az egészség megőrzését elősegítő szolgáltatások igénybevétele esetén a szolgáltatások ellenértékének 10 százaléka is adókedvezményként érvényesíthető. További 10 százalék adókedvezményt jelent, ha az egészségszámlán összegyűlt pénzt legalább két évre lekötjük. A kedvezmények érvényesítésével akár évi 150 ezer forintot is megspórolhatunk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A magyar idősekhez is elérkezett a luxus lehetősége
Natív tartalom | 2024. november 20. 11:54
Az idősek számára egy mindeddig páratlan lehetőség vált valóra Budapest közelében. Egy jól átgondolt koncepció alapján luxusnyugdíjasház nyílt Gödön. Az elképesztő álomról Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: teljes az országos döntő mezőnye!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 10:39
Húsz csapat kvalifikálta magát sikeresen a Privátbankár.hu milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyének döntőjébe.
Személyes pénzügyek Reagált Nagy Márton kérésére a Bankszövetség: jöhet a kedvezményes hitel
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 12:03
A kamatstopot viszont kivezetnék. 
Személyes pénzügyek Jön a munkáshitel: reszkessenek a személyi kölcsönök?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 13:42
A jövő év elejétől fiatalok tízezrei vehetik fel a munkáshitel névre keresztelt, legújabb támogatott kölcsönt. Mivel a konstrukció szabad felhasználású, elsősorban a személyi kölcsönöknek jelenthetne konkurenciát: ezzel együtt nem valószínű, hogy letarolná a piacot.
Személyes pénzügyek Ezt kérik most a nyugdíjasok az Orbán-kormánytól
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 09:18
Megtartották az Országos Nyugdíjas Parlament ülését.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: már csak négy hely kiadó az országos döntőben
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 12:48
A második forduló utolsó előtti versenynapján újabb négy csapat jutott a Privátbankár.hu népszerű pénzügyi versenyének országos döntőjébe – a technikumok és szakképző iskolák diákjai ezúttal is kitettek magukért.
Személyes pénzügyek Akar 20 ezer forintot keresni? A Magyar Államkincstárnál gyorsan megteheti
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 09:18
Ügyfélajánlási programot indít a Magyar Államkicsntár, 20-20 ezer forintot kaphat az ajánló és az ajánlott is.
Személyes pénzügyek Hatalmas sallertól kóvályog a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:34
Ez kevés.
Személyes pénzügyek Mindenképp olvassuk el az apróbetűs részt a munkáshitelről!
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 14:04
Könnyen meglepődhet a fiatal hitelfelvevő, ha hosszabb ideig munka nélkül találja magát.
Személyes pénzügyek Mikor éri meg előtörlesztésben gondolkodni, ha jövőre erre vennénk ki nyugdíjpénztári megtakarításunkat?
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 11:14
A jövő évben az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást már lakáscélra és szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztésére is fel lehet majd használni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG