A gyógyszerkasszában 2011-től alkalmazott vaklicites rendszer már tízmilliárd forintnál is többet hagyott a betegek zsebében. Az utóbbi két évben is 760 gyógyszer ára csökkent - közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára az MTI-vel.
Állítása szerint 2014-ben 311 termék ára csökkent 9,7 százalékkal, 2015-ben pedig újabb 390 termék ára mérséklődött, szintén 9,7 százalékkal. A legutóbb 2016. április 1-jével csökkent 59 gyógyszer ára, átlagosan 13,6 százalékkal.
Az államtitkár állítása szerint az úgynevezett vaklicitnek köszönhetően alakulhattak ki ezek a lényegesen kedvezőbb árak. A vaklicit lényege, hogy a kormányzat 2011 óta félévente versenyt hirdet azon gyógyszerek között, amelyekről a magyar gyógyszerészeti hatóság megállapította, hogy az eredetivel megegyező hatású, biztonságos készítmények.
A gyártók egymással versenyezve, de egymás árait nem ismerve árcsökkentést nyújthatnak be készítményeikre. A vaklicit a bevezetését követő években összesen 11,7 milliárd forintos megtakarítást jelentett a betegeknek - közölte Rétvári.
Arról nem szól a hír, hogy hány gyógyszernek emelkedett az ára bármely okokból, és mennyivel. Például 2011 szeptemberében az MTI-re hivatkozva ezt írta számos lap: „szombattól 534 gyógyszerért kevesebbet, 1686 készítményért viszont többet kell fizetni a patikákban”.
A KSH adatsorai szerint az utóbbi években sem szűnt meg a gyógyszerek áremelkedése, bár határozottan mérséklődött (ahogy egyébként a többi fogyasztói ár átlagos szintje, azaz az infláció is). Amint a grafikonunkról leolvasható, míg 2012-2013-ban jellemzően évi 4-5 százalékkal emelkedett a gyógyszerek ára, addig 2014-2015-ben és idén év elején inkább 1,5-2,0 százalék körül volt az emelés. Mivel 2014-ben –0,2, 2015-ben –0,1 százalék volt az éves átlagos fogyasztóiár-emelkedés, ez azt jelenti, hogy jóval az átlag felett drágultak a gyógyszerek.
(A gyógyszereket nagyobb súllyal figyelembe vevő nyugdíjas infláció alakulásáról olvassa el ezt a cikkünket.)
Minek csökkent az ára? Az idei árcsökkentés során mintegy 50 százalékkal lett alacsonyabb a reflux betegséget kezelő egyik készítmény ára – írja az MTI Rétvári Bencére hivatkozva. További jelentős mértékű árcsökkenés figyelhető meg a skizofrénia és a bipoláris zavarok, valamint az epilepszia kezelésére szolgáló készítmények körében. Emellett az asztma, a COPD (krónikus légúti betegség), a szív- és érrendszeri betegségek kezelését elősegítő egyes gyógyszerek ára is mérséklődött idén. Míg 2010-ben a különböző koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek átlagára még 2200 forint volt, addig ma már csak 600 forintot kell fizetniük a betegeknek – mondta az államtitkár. |