4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A megváltozott gazdasági környezet és a szociális hozzájárulási adó kamatjövedelmekre történt kiterjesztése az emberek pénzügyi gondolkodását is átalakította. Egy friss kutatás szerint egyre fontosabbá válik a megtakarítás a váratlan kiadások fedezésére, emellett idén az adóoptimalizálás is jobban a fókuszba került.

A gazdasági válság alaposan megváltoztatta az emberek pénzügyi gondolkodását: az OTP Öngondoskodási Index kutatásából kiderült, hogy az elmúlt év nehezebb, bizonytalan körülményeinek hatására, igaz, csak minimálisan, de csökkent a megtakarítással rendelkezők aránya. Azonban nőtt azoknak a száma, akik fontosnak tartották volna, hogy rendelkezzenek váratlan helyzetre félretett pénzzel. A megtakarítási célok között talán éppen ezért a megkérdezettek többségének a legfontosabb a váratlan helyzetekre képzett anyagi tartalék, és ezzel együtt a likviditás, azaz a rugalmasan hozzáférhető megtakarítások szerepeltek.

A nyáron bevezetett intézkedés már szociális hozzájárulási adóval (szocho) sújtja a megtakarítási formák zömén elért kamatjövedelmet, így azokra 15 százalékos személyi jövedelemadón túl 13 százaléknyi szocho teher is rakódik, vagyis a hozam több mint egynegyede az államkasszát gyarapítja.

Üdítő kivételt jelent ez alól például a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) révén megszerzett hozam, mellyel

kedvező, 10 százalékos adózás vagy akár teljes adómentesség is elérhető.

Ráadásul a tartós befektetésből származó jövedelmet nem terheli ez a fajta közteher.

Bár TBSZ nyitására 2010 óta lehetőség van, népszerűsége az évek során fokozatosan nőtt, de szocho bevezetése után még vonzóbb lett a megtakarítók számára. Kíváncsiak voltunk, az utca embere hallott-e erről a lehetőségről, és belevágna-e ilyen megtakarítási formába.

Bár önmagában a 10 százalékos jövedelemadó vagy épp az adómentesség jól hangzik, annak vannak feltételei is. Amik azonban egyáltalán nem teljesíthetetlenek azok számára, akik törekszenek a pénzügyi tudatosságra.

A TBSZ futamideje összesen 1 + 3 + 2 év. Az első, valójában csonka év a befizetési időszak. Ez a számlanyitás évének utolsó napjáig tart: számlanyitáskor legalább 25 ezer forintot vagy ennek megfelelő külföldi fizetőeszközt kell elhelyezni a TBSZ-en, mely az év utolsó napjáig bármikor bármilyen összeggel növelhető. Ezután, a lekötési időszakban már újabb összeg nem helyezhető el ezen a számlán, azonban

a korábban elhelyezett megtakarítások szabadon és a piaci várakozások függvényében rugalmasan átcsoportosíthatók

az ügyfél kockázatviselő hajlandóságának, hozamelvárásainak megfelelően.

Ha a megtakarító a lekötési időszak harmadik éve előtt kíván felvenni pénzt erről a számláról, akkor a hozamok után meg kell fizetnie a teljes, 15 százalékos személyi jövedelemadót. Ám ha a harmadik év végén nyúl hozzá a megtakarításhoz, akkor már csak 10 százalék a hozam után fizetendő adó, míg a lekötési időszak legvégén, az ötödik év végén adómentesen hozzá lehet férni a megtakarításhoz és annak hozamaihoz is.

A TBSZ-szel akár adómentes hozam is elérhető. Fotó: Depositphotos
A TBSZ-szel akár adómentes hozam is elérhető. Fotó: Depositphotos

Minden évben van lehetőség új TBSZ számla nyitására (évente és szolgáltatónként egyet lehet), amellyel biztosíthatjuk a folyamatos adómentes megtakarítást.

A TBSZ így rendszeres és egyszeri megtakarítások révén is alkalmas pénzügyi céljaink elérésére, az öngondoskodás megteremtésére.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a tájékoztatásban szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.

A tartalmat az OTP Bank támogatta.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG