A Horizont Magánnyugdíjpénztárnál és a Budapest Magánnyugdíjpénztárnál egyaránt 80 százalék, az MKB Nyugdíjpénztárnál 72, a Szövetség Nyugdíjpénztárnál 70 százalék feletti a tagdíjfizetők aránya - írja az MTI. A Szövetség Nyugdíjpénztár az adathoz hozzáfűzte: mivel a fizető tagok fele vállalt éves tagdíjat, a többiek havonta utalják át, minden hónapban figyelni kell az arányt.
A magánnyugdíjpénztárakról szóló törvény január 1-jén hatályba lépett módosítása szerint jogutód nélkül, végelszámolással megszűnik az a pénztár, amelynél a tagdíjfizető tagok száma a megelőző hat hónap átlagában legalább két hónapon keresztül a taglétszám 70 százaléka alá csökken.
Ezt a szabályt először 2015. szeptember 30-át követően kell az azt megelőző hat hónapra - tehát először a 2015. április 1. és szeptember 30. közötti időszakra - alkalmazni. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) októberben vizsgálja majd meg először a 70 százalékos tagdíjfizetési arány meglétét.
Aki nem tudja vagy nem akarja vállalni a rendszeres tagdíjfizetést, visszaléphet a társadalombiztosítási rendszerbe, ebben az esetben felveheti a pénztárban tartott megtakarításán elért infláció feletti hozamot és az egyénileg teljesített befizetéseket is.
Érdemes megfontolnia a visszalépést annak, aki alacsony számlaegyenleggel rendelkezik, amelyet nem áll módjában önkéntes tagdíjbefizetéssel növelni, vagy nem kívánja a kötelező tagdíjbefizetést teljesíteni – írja a hírügynökség. Akinek ugyanis kevés megtakarítása van, annak a magánkasszában lévő megtakarítás vélhetően nem jelentene érdemi nyugdíj-kiegészítést, visszalépés esetén azonban százszázalékos tb-nyugellátásban részesül majd. A visszalépési szándékot a pénztárnak kell bejelenteni.