3p
A Yahoo-tól ellopott adatok nyomán nem árt újra átismételni, hogyan védjük meg magunkat a hasonló esetektől. Milyen jelszót használjunk? Mit tegyünk, ha szinte képtelenségnek tűnik annyi jelszót megjegyezni? Érdemes-e bevonni a telefonunkat?

A napokban derült ki, hogy hackerek a Yahoo-tól korábban százmilliós nagyságrendben tulajdonítottak el felhasználói adatokat. Ez nem az első ilyen eset volt, nem is az utolsó, nem árt inkább felkészülni és védekezni. Ilyenkor érdemes átismételni, hogyan kell adatainkat védeni, mik a fő elővigyázatossági szabályok.

Az egyik, hogy alkalmazzunk erős jelszót. Még mindig sok netező használ gagyi, könnyen kitalálható, evidens jelszavakat, mint az 111111 vagy az 123456. (További hasonló kombinációkról itt írtunk.) Ezen felül a jelszó ne értelmes szó legyen, hanem véletlenszerű karaktersorozat, amiben vannak kisbetűk, nagybetűk és egyéb jelek is (például -, +, !), és legyen legalább 12 karakternyi hosszú.

Azt is ajánlják, hogy minden weboldalhoz használjunk másik jelszót. Ezeket persze igen nehéz lenne megjegyezni, ezért jelszó-menedzser programok használatát javasolják. (Például az N24.de szerint a Keepass és az 1Password praktikus, de több is létezik.) Bár állítólag már ezek között a rendszerek között is akad olyan, amelyet feltörtek. Van, amelyik az adatokat a felhőben (az interneten) tárolja, és olyan is, amely csak a mi gépünkön.

További ajánlás, hogy a jelszót rendszeresen változtassuk meg. Így ha ellopják és később próbálnák azt felhasználni, nem fogják tudni. Hogy végképp nehéz legyen a megjegyzés, azt is javasolják, ne csak a jelszó egy részét írjuk át (például ZXukTX23 után ZXukTX24), hanem teljesen új jelszót generáljunk. Így persze még nehezebb lesz mindezt megjegyezni.

Van, aki úgy tartja: mivel a hackerek az interneten aktívak, nyugodtan tarthatunk egy jegyzetfüzetet a lakásban, amibe feljegyzünk mindent. Ha meg betörnek, aligha a Yahoo- vagy Google-fiókunkért fogják tenni. (A banki belépési adatokat viszont lehet, hogy nem kéne a lakásban széthagyni...)

Több fontosabb internetes rendszer (Google, Facebook, Yahoo stb.) lehetővé tesz már egy úgynevezett két lépcsős vagy két faktoros azonosítást. A banki rendszerekhez hasonlóan itt a jelszón kívül egy telefonra érkező kód is kell a belépéshez. Beállítható, hogy ez csak akkor kelljen, ha a bejelentkezés egy új készülékről történik. A Google pedig a megbízhatónak tekintett készülékeken már csak egy igen-nem kérdést tesz fel, nem kell kóddal vesződni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Ötszázalékos lakáshitelkamat: kivédekezték a bankok, és ez nem is baj
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 15:06
Egyelőre igen szűk kört érint a legfeljebb öt százalékos éves kamattal igényelhető lakáshitelek felvételének lehetősége, ami nem is olyan nagy baj a lakáshitel-piac stabilitása szempontjából. A sztenderd, piaci feltételű hiteleknél viszont a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint rövid távon nincs lehetőség a kamatok érdemi csökkentésére: ezzel együtt az erős verseny miatt sok az akciós ajánlat a pénzintézeteknél.
Személyes pénzügyek Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya
PR | 2024. december 2. 14:44
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van. A biztonságos használat az internetes vásárlásoknál is alap, az OTP Bank prémium szolgáltatásaihoz kapcsolódva pedig még díjmentes is.
Személyes pénzügyek Itt vannak a munkáshitel részletei – kemény feltételek kerültek be, érdemes vigyázni
Privátbankár.hu | 2024. november 30. 09:11
Nem lesz teljesen ingyen a kamatmentes hitel, aki pedig nem teljesíti a feltételeket, az hirtelen nagyon sok pénzzel is tartozhat az államnak.
Személyes pénzügyek Belső kereslet nincs, megoldás az önkéntes nyugdíjpénztárak kasszáinak feltörése
Hollós János | 2024. november 27. 10:51
Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus szerint a rendszerváltás óta minden kormány sokat tett azért, hogy a magyar jóléti rendszert lebontsa. Most már ki is mondják, helyette itt a munkaalapú társadalom. Egyebek mellett erről is szó volt a Klasszis Média „Nyugdíjszerviz – A nyugdíjmegtakarítások és a lakhatás jövője” címmel rendezett konferenciáján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG