5p
Bárki, akinek bankkártyája van, minden készpénzfelvétellel és online fizetéssel kockáztatja, hogy előbb-utóbb rossz kezekben kötnek ki az adatai. A bankkártyaadatok a legnépszerűbbek a hackerek körében, mindössze 9 perc alatt túl lehet adni rajtuk az internet sötét bugyraiban, és szép kis pénzt is hoznak – mégis csak a megszerzett számlák töredékéről tűnik el pénz. De miből tudhatjuk, ki lesz végül áldozat, és hogyan lehet megelőzni? Erre talált ki egy forradalmian új megoldást a MasterCard.

A hordozható eszközöknek a számos előny mellett van egy igen nagy hátrányuk is: a Dolgok Internetének (Internet of Things) növekedésével egyre több felület nyílik kibertámadásokra. A várakozások szerint az évtized végére 30 milliárd okos eszköz lehet majd forgalomban, az elmúlt egy évben pedig mintegy megnégyszereződött a különböző okos kütyün végrehajtott támadások száma, ezt mondta el Claire Le Gal, a MasterCard visszaélések kezeléséért felelős szakembere és alelnöke a MasterCard Global Risk Leadership konferenciáján, Portugáliában.

“Nem az a kérdés, hogy feltörik-e a személyes adatainkat, hanem az, hogy mikor”, mondta el előadásában Le Gal, hozzátéve: átlagosan 9 percbe kerül, míg az ellopott adaton sikerül túladnia a bűnözőknek a Darkweben (az internetes feketepiacon), egy-egy kártyaadat 400-450 dollárt (kb. 105-120 ezer forintot) ér. Márpedig ezeket tömegével tudják szerezni a bűnözők, például pénzautomaták feltörésével – 2016-ban összesen 4,2 milliárd kártyaadatot loptak el egyetlen év alatt. Mégis, az adathalászat és a tényleges visszaélés között gyakran 6-18 hónap telik el.

Nem elégszenek meg ennyivel

A bűnözők ugyan igyekszenek túladni a kártyaadatokon, a puszta számokból azonban nem lehet tudni a kártyahasználati szokásainkról: milyen gyakran és mennyit költekezünk. A bűnözők azért várnak sokszor hónapokat vagy akár éveket egy-egy kártyaszám felhasználásával vagy klónozásával, mert előtte számos más módon gyűjtenek adatot a kártya tulajdonosáról, így végül bár milliárdszám lopják el a kártyákat, végül csak a legtehetősebb, legbohémabb 3-5 százalék adataival élnek vissza, ahonnan  nem gyanús, ha hirtelen eltűnik párezer dollár, fűzte hozzá a szakember.

Egy másik ok, amiért a hackerek várnak az adatok eladásával, az az, hogy a feketepiac tömve van ellopott adatokkal, így a piti kis tolvajoknak nagyobb hasznot hoz, ha plusz információt is tudnak adni az egyes kártyaadatokhoz, hiszen így biztosan vevőre találnak, mondta el a biztonsági panelbeszélgetésen Ajay Bhalla, a MasterCard elnöke. A kártyakibocsátó egyébként közelről figyeli a feketepiaci eseményeket és szoros kapcsolatban van a feltört cégekkel és hálózatokkal, így készítették el a kártyás visszaélések elleni egyedi, erős védvonalat.

A jövő hívószava: EDS

Az EDS, vagyis az Early Detection System (Korai Észlelő Rendszer) figyeli és analizálja a piaci eseményeket és a kártyahasználatot, és már a feltörés pillanatában azonnal értesíti a felhasználót arról, hogy gyanús mozgást érzékel a számlája közelében. Ehhez pusztán arra van szüksége a felhasználónak, hogy az elmúlt 90 napban legalább egyszer használja a kártyáját – ettől marad ugyanis aktív. Jelenleg 25 kártyakibocsátóval osztották meg a technológiát, egyelőre még várnak a visszajelzésekre, a rendszert azonban október 2-án tették élessé és azóta elérhető a pénzügyi szektor számára, mondta el Claire Le Gal.

A felhasználókat három csoportba sorolják (akik ez alatt vannak, azok nincsenek veszélyben): közepesen, magasan és súlyosan veszélyeztetettekre. A rendszer kihasználja azt, hogy az adathalászok sosem használják fel azonnal a kártyaadatokat, így az EDS rendszer a riasztás leadása után azonnal javaslatokat is tud tenni. A közepesen veszélyeztetetteknek további megfigyelést ajánl (és adott esetben súlyosabb kategóriába sorolja őket, ha ez szükséges). A magas kockázatú felhasználók számára modellezik a költéseket és a számlatörténet mozgásait, hogy kitűnik-e belőle valamilyen gyanús elem. A legsúlyosabb kategóriába kerülőknek azonnali kártyacserét ajánl a rendszer.

Mire jó?

Le Gal elmondása szerint egy öntanuló, mesterséges intelligencián alapuló rendszerről van szó, amely például 14-szer hatékonyabb az álpozitív (false-positive) ügyek kiszűrésében: amikor maga az ügyfél hajt végre gyanúsnak tűnő kártyaakciót (például hosszú idő után egy másik országban vásárol, vagy hosszú kihagyás után használja ismét a kártyát).

A cég szerint a rendszerrel a kártyakibocsátók és a felhasználók is rengeteget spórolnak, például már csak a kártyacsere költségein. A kártyaszámok átmentése és az új kártya kibocsátása, valamint a korábbi összegek egyik számláról a másikra mozgatása plusz költségekkel jár mindkét fél számára – így kizárólag azoknak kell majd ezzel bajlódni, akik tényleg veszélyben vannak. Másfelől a bizalmat is erősíti a kártyakibocsátó, a bankok és az ügyfelek között, így ugyanis a felhasználó azonnal tud arról, ha történt valami a számláján, a rendszer pedig tovább növeli a bizalmat az ügyfelek és a pénzintézetek között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Megvannak az első döntős csapatok
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 08:54
Hét csapat már bejutott az országos döntőbe a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi vetélkedőbe.
Személyes pénzügyek Hová tűnt a tavalyi kamatprémium?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 19:34
A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) értékesítését lezárja az ÁKK, és kisebb kamatprémiumot kínáló sorozatokat hirdet meg.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2025 tavasz, 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Heves, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Baranya és Fejér vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek A nyugdíjasoknak üzent a novemberi pénzről Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 09:46
Tett egy másik bejelentést is.
Személyes pénzügyek Ismét nagyon rossz helyre tévedt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 18:56
Újra a 400-as lélektani határ felett a magyar fizetőeszköz. 
Személyes pénzügyek Kedves lakás, hány éves vagy? Válaszolnak a lakásbiztosítások
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:05
Március végéig tart a lakásbiztosítási kampány. Az MNB szerint már 100 ezren váltottak. A netriskes adatokból pedig az derül ki, hogy tízből kilencen jobban jártak. 
Személyes pénzügyek Van válasz az állampapíros kérdésre – interjú a Gránit Alapkezelő szakértőivel
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 16:31
Izgalmas időszakot jelent a lakossági megtakarítások esetében az idei év eleje. Az inflációkövető állampapírok hozamkifizetései miatt komoly összeg keresi a helyét a piacon. Alternatívát jelenthetnek például a kötvényalapok, amelyek hosszabb távon is vonzó hozamkilátásokat nyújthatnak. Persze nagy kérdés, hogy ki, milyen kockázatot tud vállalni. A jelenleg népszerű témában a Gránit Alapkezelő két szakembere, Kovács Szilárd értékpapír-befektetési igazgató és Pozsgai Gábor értékesítési vezető adott részletes képet.  
Személyes pénzügyek Zárul a kamatolló a személyi kölcsönöknél, de még maradtak érvek a jelzáloghitelek mellett
Gergely Péter | 2025. március 24. 15:02
Fokozatosan csökken a különbség a szabad felhasználású jelzáloghitelek és a személyi kölcsönök kamatai között, miután a kellően nagy összeget igénylő, és jó jövedelmi helyzetű ügyfelek már tíz százalék alatti kamatokkal is személyi hitelhez juthatnak. Ezzel együtt a jelzáloghiteleknek még mindig maradt tér a piacon, főként azért, mert egyre nagyobb összegeket igényelnek az ügyfelek.
Személyes pénzügyek Hitelt venne fel? Akkor érdemes sietnie
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 09:54
Egyes településeken drágább lehet.
Személyes pénzügyek Több mint 14 százalékos hozam? Sima ügy, csak jól kell táskát választani
Buksza blog | 2025. március 23. 13:33
Nem kell nagy teremgarázsokat építenie azoknak a gyűjtőknek, akik klasszikus autók helyett inkább egy kisebb méretű használati tárgy, luxuskategóriájú kézitáskák vásárlásával igyekeznek megőrizni pénzük értékét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG