A német nyugdíjasok, bár az ország gazdaságilag erős, nem tartoznak az elkényeztetettek közé. Gyakori panaszuk, hogy a nyugdíj alacsony, csak a hasonló korú munkavállalók bérének kicsit kevesebb, mint a fele. (Egyes országokban a nyugdíj a bér 70-80 százalékát is eléri.) Részben ennek, részben a németek nyaralás iránti erős vonzódásának köszönhető, hogy évente sok tízezer nyugdíjas vonul külföldre – jobb életminőséget keresve.
Ha a németeknek lennének szent szavaik, akkor az “Urlaub” (szabadság, nyaralás) és a “sparen” (spórolás) biztosan benne lennének az első ötben-tízben. Hát még ha ezt a két össznépi szenvedélyt egyszerre lehet művelni. Sokak álma az egész életen át tartó nyaralás. Sokan pedig azért mennek külföldre, hogy kevesebbet költsenek, vagy ugyanabból az összegből többre fussa.
A német nyugdíjbiztosító a statisztikák szerint 150 országba utal nyugdíjakat, és már évente mintegy 1,8 millió főnek. Ez több mint minden tizedik öregségi nyugdíjast jelenti, akik száma tavaly decemberben 17,5 millió fő volt. Özvegyi, rokkant és egyéb nyugdíjakkal együtt azonban már 24,4 millió németországi nyugdíjas van. Így a nyugdíjak 7,4 százaléka külföldre megy, minden 13.-14. nyugdíjasé.
Olcsó és meleg
Az átlagos nyugdíjról Németországban különböző becslések mást és mást mondanak, de nagyjából nettó 1000 euróra tehetjük – adózás, egészségbiztosítás stb. után. Ez mintegy 309 ezer forint, a magyar átlagnyugdíj durván két és félszerese. Ám a német árszínvonal is magasabb, nagyjából kétszerese a magyarnak, egyes területeken, mint lakhatás vagy élelmiszer, ennél magasabb is.
A német nyugdíjból az olcsóbb országokban kétszer annyi terméket és szolgáltatást is meg lehet venni, ehhez jöhet még a sokkal kellemesebb klíma, a sok napsütés és meleg. Magyarországnál jóval olcsóbb és kellemesebb éghajlatú helyek is vannak, főleg Európán kívül.
Ázsia vagy Dél-Amerika?
A tömeges érdeklődés miatt rengeteg német tanácsadó-oldal foglalkozik a nyugdíjas évek kellemes és olcsó eltöltésével, a kapcsolódó tudnivalókkal, mint vízum, adózás vagy biztosítás. Az egyik szerint a kedvelt, napsugaras és olcsó kivándorlási célpontok egyrészt Dél-Kelet-Ázsiában vannak, mint Thaiföld, Kambodzsa, vagy a Fülöp-szigetek. Latin-Amerikában Panamát és Ecuadort említik, másutt Chile is szerepel, fejlettsége miatt.
Ha valaki nem akar nagyon eltávolodni, akkor pedig Bulgária vagy Törökország jön sokszor szóba, bár az utóbbi a politikai helyzet miatt mostanában háttérbe szorulhatott. Egyáltalán, a politikai kockázatokkal számos olcsó árszínvonalú országban számolni kell. Vannak, akik csak telelni járnak melegebb éghajlatú vidékekre.
A pénz nem minden
A Handelsblatt.com szerint ezer eurónak Thaiföldön 70, Törökországban 100 százalékkal magasabb a vásárlóértéke, mint Németországban.
Ám a pénz nem minden, meg a napfény sem, ezt tanúsítják az interneten tucatjával fellelhető német kivándorló– vagy úticél-toplisták. Van, akik a hegyeket szereti, más a politikai stabilitást, megint más a nagy, bejárható távolságokat.
Bűnözés és korrupció
Az sem mindegy, beszélnek-e az orvosok németül vagy legalább angolul, és mennyit kell csúsztatni a hatóságoknak ügyintézéskor a borítékban, vagy van-e rendőr. Így aztán van, aki drágasága ellenére a nyugalom szigetének számító, kétharmad részt német nyelvű Svájcra szavaz, más az USA-ban szeretne kóborolni. Más közelsége vagy szépsége miatt Ausztriát, Csehországot választja.
A Welt am Sonntag című lap augusztusban egy olyan indexet készített, amely csak 50 százalékban tartalmazza a piszkos anyagiakat. A másik 50 százalék a nyugdíjasok számára nyilván különösen fontos orvosi ellátást, a bűnözési rátát és a korrupciót értékelte.
Magyarország a listán
Ezen a listán a legjobb nyugdíjas-célpontnak Lengyelország bizonyult, a második Csehország, a harmadik pedig Magyarország. A negyedik helyen Ausztria, az ötödiken Spanyolország áll.
A 2016-os adatok szerint azonban a legtöbb német nyugdíjas sorrendben Svájcot, az USA-t és Ausztriát választotta, utána Spanyolország és Franciaország jött – írta a Focus.de.
Orvosok és nyelvtudás
Megemlítik, hogy Lengyelország, Csehország és Magyarország előnye az árakban rejlik, még Prágában is 30 százalékkal olcsóbb az élet, mint Berlinben. Ezen kívül ezekben az országokban sokan beszélnek németül. Csehországban kiemelkedően jó az orvosi ellátás. Ezekben az országokban alacsony, a németországihoz hasonló a bűnözési ráta is – “csak Magyarországon egy kicsit magasabb” – jegyzik meg.
Az USA viszont drága, veszélyes – sok a gyilkosság, lakosságarányosan ötször annyi, mint Németországban –, és rossz az orvosi ellátás is.