1p
Az európai uniós állampolgárok nem kapnak arról éves értesítőt, hogy miként alakul jövőbeni nyugdíjuk, bár az elöregedés valamennyi tagállamot kihívás elé állít. Magyarországon fejenként évi 500 ezer forintnál is több hiányzik ahhoz, hogy a lakosság ne szegényedjen el öreg korára, megtakarításunk pedig alig van.

Nincs jelenleg egységes iránymutatás arra az Európai Unióban, hogy a járulék- illetve adófizető állampolgárok, miként értesülhetnének arról, hogy mekkora nyugdíjra számíthatnak, holott éves nyugdíjnyilatkozatok rendszeres kiadásával még hatékonyabban lehetne felhívni az egyre inkább elöregedő európai társadalmak tagjainak figyelmét az öngondoskodás fontosságára.

Havi 50 ezer forintnyi megtakarítás "hiányzik" Magyarországon

Az Aviva legújabb jelentésében arra szólítja fel az Európai Bizottságot, hogy támogassa az éves nyugdíj-nyilatkozatok uniós polgárok számára történő kiadását, és minden olyan intézkedést, amely felhívja az emberek figyelmét, hogy mekkora összeggel számolhatnak nyugdíjas éveikben.

Az Európai Unióban 2011-2051 között nyugdíjba vonulóknak évenként mintegy 1,9 billió euróval többet kellene félretenniük ahhoz, hogy nyugdíjas éveik alatt megfelelő színvonalon, vagyis nyugdíjba vonulások előtti jövedelmük 70 százalékának megfelelő összegből élhessenek - olvasható az Aviva Mind the Gap c. jelentés-sorozatának előző elemzése. A biztosító legújabb jelentése épp arra hívja fel a figyelmet, hogy az európai polgárok nagy részéhez el sem jut az információ, hogy mekkora nyugdíjra számíthat jelenlegi befizetései alapján.

A fenti kalkuláció alapján hazánkban éves szinten átlagosan 532 ezer forint hiányzik fejenként ahhoz, hogy "normális" nyugdíjat kapjon az átlag, vagyis hogy a gyerekek felnevelése, és a hitelek törlesztése után még tisztességes módon meg lehessen élni. Az amúgy is alacsony szinten lévő megtakarítási hajlandóságot mutatja, hogy havi szinten közel 50 ezer forint hiányzik ahhoz, hogy az átlag magyar elkerülje az időskori elszegényedést - meglehet a nyugdíjcélú megtakarítások lényege, hogy kezdetben kisebb összegekkel elkezdve a vagyon felhalmozását, később nem jelent nagy megterhelést a családi kasszának a megtakarítás. Pont ez a hosszabb felhalmozási időszak hiányzik sok magyar állampolgárnak - a megtakarítási hajlandóság épp a válság hatására nőtt valamicskét idehaza, de a megszorítások miatt egyre kevesebben tudnak félretenni.

Honnan tudjuk, hogy mekkora lesz a nyugdíjunk?

Ezt a hiányt nagyon nehéz lesz lefaragni, segíthetne viszont a helyzeten, ha az uniós állampolgárok - egységes szabályozási keretek között - évente értesítést kaphatnának arról, mekkora magán- illetve állami nyugdíjra számíthatnak. Magyarországon valamivel több mint 100 ezer olyan állampolgár van, aki - jelen állás szerint - kizárólag magánnyugdíjra számíthat, ők kapnak éves számlaértesítőt. Az állami nyugdíjrendszerbe visszalépő 3,1 millió fő azonban semmilyen információt nem kap arról, hogy a felhalmozott befizetéseiből a jelenlegi indexálás mellett vélhetően mekkora ellátásra lesz jogosult. Márpedig a kormány célja, hogy egyéni számlákat  hozzon létre - ha ez megvalósul, annak informatikai háttere is meglesz, hogy az állampolgárok követni tudják, mennyi pénzt fizettek be. Ennek részleteiről azonban semmit sem tudni.

Az Aviva idézett kutatásából kitűnik, hogy a nyugdíjkérdés egész Európában napirenden van ugyan, de az állampolgárok nagy része nem fordít az öngondoskodásra elegendő figyelmet.

A 18-34 éves lakosságnak például mindössze 23%-a foglalkozik személyes pénzügyeit érintő információkkal. Ezt a csoportot arra kell ösztönözni, hogy fokozottabb figyelmet szenteljen a megtakarításokra, és tervezzék meg nyugdíjba vonulásukat. Ehhez az kell, hogy minden létező és szükséges információhoz hozzáférjenek, melyek közül a legkézenfekvőbb az éves nyugdíjnyilatkozatok kézhez kapása – állítja az Aviva.

A jelentés végén az Aviva felhívja az Európai Bizottság figyelmét, hogy folytasson konzultációt az állampolgároknak készített éves nyugdíjkimutatásokkal kapcsolatos minimum követelményekről a soron következő Fehér Könyv kiadása előtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Az egyetemistákat sem hagyja ki a szórásból a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:47
A Diákhitelek utáni kamatstop is meghosszabbodik az év végéig, igaz, csak azoké, amelyekre 2024. december 31-éig szerződtek le.
Személyes pénzügyek Lakáshitelesek figyelem: jó hírt közölt a kormány
Herman Bernadett | 2025. június 27. 10:34
Az év végéig megmarad a kamatstop, hamarosan a Magyar Közlönyben is közzéteszik a hosszabbításról szóló rendeletet. 
Személyes pénzügyek Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank
Natív tartalom | 2025. június 27. 09:18
Rendkívül kedvező értékajánlatot nyújtó hitelkártyával bővítette kártyakínálatát – első körben – meglévő ügyfelei számára a Gránit Bank. Az első évben díjmentes, mobilalkalmazásból igényelhető kártya számos prémium előnyt kínál nemcsak a hétköznapokban, hanem utazás közben is. A digitális pénzintézet mindezt a hazai piacon elérhető hitelkártyák között jelenleg kedvezőnek mondható THM-mel és a vásárlások után járó pénzvisszatérítéssel biztosítja.
Személyes pénzügyek Nyaralni készülők figyelem: fontos bejelentés érkezett az Erste Banktól
Herman Bernadett | 2025. június 26. 13:22
A napi átutalási limit tavaly szeptemberi bevezetése óta a bűnözők ismét a bankkártyákat vették célkeresztbe – az elmúlt fél évben nőtt a kártyaadatokkal elkövetett visszaélések száma és az elszenvedett károk összértéke. A csalások megelőzése, az ügyfelek edukálása érdekében az Erste meglévő csatornái – honlapja, közösségimédia-felületei, George App és George Web – mellett most podcast-sorozatot is indít.
Személyes pénzügyek Érdekes jelenség figyelhető meg a lakásbiztosításoknál
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 11:25
Egyre népszerűbbek a kiegészítő fedezetek.
Személyes pénzügyek Gulyás Gergely százezreket érintő bejelentést tett – döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 16:04
Meghosszabbították a kamatstopot.
Személyes pénzügyek A magyar demográfiai katasztrófa a nyugdíjasokat is befolyásolja
Hollós János | 2025. június 18. 10:42
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint áprilisban 5323 gyermek született, 14 százalékkal, 852-vel kevesebb, mint 2024 áprilisában. Magyarország történelmében még soha nem született ilyen kevés gyerek egy hónap alatt. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Médiához tartozó Piac és Profit podcast sorozata, a Nyugdíjszerviz Farkas András nyugdíjszakértővel és Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével.  
Személyes pénzügyek Ennyiből jön ki átlagosan egy külföldi családi nyaralás
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:38
A Groupama Biztosító és az OTP Bank ezer főt kérdezett meg országos reprezentatív felmérésében.
Személyes pénzügyek Tízből öt magyar ennél kevesebbet keres – itt vannak a friss adatok!
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerint ennyivel nőttek a bérek. A mediánadatok árulkodóak. 
Személyes pénzügyek Milliók járhatnak vissza a magyar devizahitelesnek, itt az ítélet
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 06:49
Még nem jogerős.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG