Ulysse Nardin luxusórák egy korábbi kiállításon. Miből vegyük meg? MTI Fotó: Földi Imre |
Számottevően lelassult a Stabilitás Megtakarítási Számlákra (SMSZ) befizetett összeg az idén év elején. Az első félévben mindössze 194 számlanyitás történt, ez harmadával kevesebb, mint a 2014. évi 289 számlanyitás. A számlákra befizetett összeg ennél is jelentősebb mértékben 11,9 milliárd forintra csökkent a tavalyi év első félévének 19,14 milliárd forintjáról.
Karagich István |
Noha a kormányzat már korábban is állandónak hirdette az SMSZ-t, az ilyen, adólegalizálást támogató megoldások sajátja, hogy időről-időre kifulladnak és ezért új impulzusok kellenek ahhoz, hogy keresetté váljanak – vélekedik Karagich István, a BloChamps Capital ügyvezető igazgatója. A társaság korábbi prognózisában már előrejelezte, hogy újabb impulzus nélkül elpárolog az SMSZ-varázsa, bár a tényeknél azért kissé szerényebb mértékű visszaesést terveztek.
Kellett valami új
Egyes szakemberek szerint a visszafogott adatok is közrejátszhattak abban, hogy a kormányzat a feltételrendszer jelentős könnyítését határozta el. Mint megírtuk, július 1-től az eddigi szabályozást zárójelbe tették. Az még az SMSZ-számlákról az első 3 évben a kifizetések után 32 százalékos, majd a 4. évben 16, az 5. éveb 8 százalékos adómértéket határozott meg, s csak az ezt követően felvett pénzek lettek adómentesen felvehetők és elkölthetőek.
Július 1-től ugyanakkor a Stabilitás Megtakarítási Számlákon (SMSZ) jóváírt összegeket egy éven belül 20, egy éven túl 10 százalékos adófizetési kötelezettség mellett fel lehet törni, s az azon parkoló pénzt „megtiszítva” lehet felhasználni. Vagyis, lényegében a július 1-jén elhelyezett összegek akár már ma legálisan használhatóak – 20 százalékos adómérték mellett. Ráadásul a 0 százalékos kulcs eltűnt, azaz egy évnél tovább senkinek nem éri majd meg SMSZ számlán őriznie a megtisztított pénzét. A költségvetés így bizonyosan (és gyorsan) bevételhez jut, más kérdés, hogy akkor, amikor a magánszemélyek személyi jövedelemadója még jövőre is csak 15 százalék lesz, s a kamatadó egyelőre megragadt 16 százalékon, érdemes-e ilyen adómegkerülési lehetőséget kínálni a tehetősebb megtakarítóknak.
Fellendülés előtt
A BloChamps szerint mindenesetre jótékonyan hat majd a számottevő könnyítés a SMSZ számlák állományára – Karagich István az év második felében akár 500-550 számlanyitást is elképzelhetőnek tart. Érdekes ugyanakkor, hogy a számlákra befizetett összeg a szakember szerint csökkenni fog, amit azzal magyaráz, hogy a megoldás a kisebb, eddig nem adózó pénzek nem csak hazahozatalát, de a hazai szürkegazdaságból a konstrukcióba csatornázódását, tisztára mosását segítheti – azaz szélesedik majd a kör, aki él majd az SMSZ nyújtotta lehetőségekkel.
Ez akár örvendetes is lenne, ám Karagich István figyelmeztet: az új szabályokkal az SMSZ más, nem adómegkerülést, hanem hosszú távra szóló megtakarítási lehetőségeket támogató megoldásoktól veszi majd el a levegőt. A szakember különösen fájlalja, hogy az adózott pénzek hosszú távú megtakarítására szolgáló TBSZ-konstrukcióknak így adóhátrányt teremt, s azok vonzereje számottevően csökkenhet az elkövetkező hónapokban.