9p

Immár nyolcadik alkalommal rendezték meg a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) társrendezésében a Biztonság Hete rendezvénysorozatot. Az események középpontjában ezúttal a mikromobilitás, valamint hozzá kapcsolódóan a kerékpárosok és gyalogosok veszélyeztetettsége állt. Lambert Gáborral, a MABISZ kommunikációs vezetőjével e tematikus hét tapasztalatairól beszélgettünk.

A Biztonság Hete rendezvénysorozat nemrég ért véget. Immár nyolcadik alkalommal rendezték meg. Milyen tanulságai vannak az eseménynek?

Valóban ez már a nyolcadik alkalom volt. 2016-ban a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság Országos Balesetmegelőzési Bizottsága (ORFK–OBB) pozitívan állt a kezdeményezéshez, és 2017-től előbb kísérleti jelleggel Pest megyében, majd pedig utána országosan indítottuk el ezt a tematikus hetet, és menet közben egyre több, most már 30-nál is több szervezet csatlakozott hozzá. A mostani rendezvényen a budapesti megnyitó mellett több mint 65 vidéki helyszínen volt ezen a héten valamilyen aktivitás a Biztonság Hete jegyében, mely arról szól, az a mottója, hogy egy kis odafigyeléssel, felelős magatartással a legtöbb baleset elkerülhető.

Ezek az utakon bekövetkező, közlekedési balesetek?

Elsősorban a közlekedési balesetekről van szó, de ugyanígy nagyon sokan a mindennapi életben, például a konyhában, szembesültek azzal, hogy ha a serpenyőben, a tűz vagy az olaj lángra lobban, és azt vízzel próbáljuk oltani, abból lesz a lakáskatasztrófa. Szóval ilyen apró és nagyon hasznos tudásokat próbálunk leginkább a legfiatalabb korosztályok fejébe csöppenteni. Az általános iskolások az elsőrendű célcsoport ezekben a napokban, hiszen nemrég kezdődött az iskola, mind a közutakon, mind pedig otthon, egyéb nyilvános helyeken érdemes sok mindenre odafigyelniük. De ugyanígy célcsoport az egész család is, ezért is döntöttünk úgy, hogy a zárórendezvény Zsámbékon egy családi rendezvény legyen. Úgyhogy a legfontosabb, hogy mindenképpen szeretnénk alapvetően és ismétlődően ezekre a dolgokra felhívni a figyelmet, hogy egyre inkább tudatossá váljék a gyerekek viselkedése, magatartása, beivódjon az, hogy mire kell odafigyelni a különböző élethelyzetekben.

Az egész család célcsoport, ezért egy családi nappal zárult a Biztonság Hete
Az egész család célcsoport, ezért egy családi nappal zárult a Biztonság Hete
Fotó: Instagram / Biztonság Hete

Más-más edukációt igényel egy kisdiák, egy kamasz és egy felsőoktatási hallgató. Erre milyen megoldásuk van?

Mind a Biztonság Hete, mind pedig más kezdeményezések egy tudatos stratégiába épülnek be, a MABISZ fiatal generációs stratégiájába, amelyik az általános iskolásokat, a középiskolásokat és az egyetemistákat is különböző eszközökkel próbálja megszólítani. Egyre inkább a középiskolások kerülnek a fókuszba, nemcsak azért, mert egyre tudatosabb ügyfelekké is válhatnak a későbbiekben, de 18 év környékén, amikor pályaválasztás előtt állnak, ha megismerkednek a biztosítási szakmának a különböző ágazataival, illetve lehetőségeivel, akkor munkatársként is számítunk rájuk. Ezért amellett, hogy a Biztonság Hete egy kicsit rájuk is fókuszál – hiszen például a nyitórendezvényre fővárosi középiskolásokat hívtunk meg több csoportban – de emellett országosan tartunk biztonsági órákat. Szeretnénk kialakítani egy olyan országos hálózatot, hogy legalább minden vármegyében legyen egy olyan középiskola, amellyel kiemelt kapcsolatot tartunk fenn, és amely szem előtt tartja a biztosítások megismertetését, hiszen az a tapasztalatunk, hogy a pénzügyi ismeretek keretében – amit számos verseny és kormányzati támogatás is segít – a biztosítások egy kicsit háttérbe szorultak, a biztosítások működése, ismerete, illetve használata nincs még a megfelelő szinten. Ezt próbáljuk ezekkel az edukációs eszközökkel támogatni.

Mit tapasztaltak, milyen a társadalomban a biztosítók megítélése?

Nagyon érdekes, hogy minden évben folytatunk a Századvéggel közösen egy átfogó közvélemény-kutatást a biztosítókkal szembeni bizalomról, illetve a biztosításokkal szembeni elégedettségről. És tényleg érdekes, hogy a bizalom az egy picit csökkent, de még mindig 50 százalék felett állt az elmúlt időszakban, de ugyanakkor pedig az elégedettség azok körében is, akik károsultak voltak, minden termék esetében 80 százalék körül áll. Tehát nagyon elválik egymástól, hogy mit gondolnak a biztosítókról, és azután, amikor találkoznak velük, mik a tapasztalatok. Ezért úgy látjuk, mindenképpen szükség van arra, hogy a biztosítói ismertséget, illetve imázst erősítsük. És ebből következik az, hogy ennek egy nagyon jó eszköze lehet a biztonságkérdés.

Ennek egy eszköze tehát a Biztonság Hete. Mekkora ennek a rendezvénysorozatnak a népszerűsége?

Idén több mint 65 helyszínen tartottak a Biztonság Hetéhez kapcsolódó aktivitást vidéken is. Az utolsó napok előtt úgy összesítettük, hogy 95 ezer látogatója volt a Biztonság Hetének, és most ebből következően nyilvánvalóvá vált, hogy összességében megvolt a százezredik látogató, hiszen a gyorsbecslés szerint most a különböző helyszíneket 15 ezren látogatták meg. Viszont teljesen pontosan nem lehetett volna beazonosítani, hogy ki a százezredik látogató, ezért azt találtuk ki, hogy aki szeptember 1. és 17. között játszott a MABISZ eddig is népszerű online szerencsejátékán, a Biztonságkerék – Forgasd ki a jövőd! játékon, azok között kisorsoltuk a jelképes, vagy ha így tetszik, szerencsés százezrediket, aki egy 100 ezer forintos készpénzes borítékot vehetett át a záróhelyszínen, Zsámbékon. Itt egyébként a NIT Hungaryvel közösen tartottuk a zárórendezvényt, a NIT Hungary az „5 tengelyen biztonsággal” kamionversenyt bonyolította le ott hagyományosan, és annak az ünnepélyes díjkiosztó ünnepségén adtuk át mi is a 100 ezer forintos nyereményt.

Nagy népszerűségnek örvendett a Biztonságkerék – Forgasd ki a jövőd! játék
Nagy népszerűségnek örvendett a Biztonságkerék – Forgasd ki a jövőd! játék
Fotó: Instagram / Biztonság Hete

Idén mi volt a speciális témájuk?

Ezeknek a témaheteknek mindig van egy kiemelt fókusza is, elsősorban közlekedésbiztonsági fókusza, meg ugye a társrendező, az ORFK–OBB. Ebben az évben ez a mikromobilitás, valamint hozzá kapcsolódóan a kerékpárosok és gyalogosok veszélyeztetettsége volt. Az e-rollerek területén ennek a fontosságát mutatja, hogy a rendőrségi adatok szerint az első fél évben 317 e-rollerhez köthető baleset volt a közutakon, és ezekben az e-rollerek kétszer annyi esetben szerepeltek károkozóként, mint károsultként.

Tehát ez azt jelenti, hogy a kétharmadát ők okozták, ugye?

Így van, így is meg lehet fogalmazni. Úgyhogy ez azt mutatja, hogy az e-rollereseknek a közlekedési ismeretei messze nincsenek a megfelelő szinten. A másik pedig, hogy a gyalogosok és kerékpárosok a személyi sérüléssel járó közúti baleseteknek körülbelül az egyharmadát teszik ki, ugyanígy a halálos baleseteknek egyharmadát is. Ami azt jelenti, hogy ők meg nagyon védtelenek a közutakon a más járművekkel szemben, és ez érthető is, hiszen sokkal kisebb a védettségük. Úgyhogy ezekre a próbáltuk felhívni ezen a héten fokozottan a figyelmet mind a budapesti, mind pedig a vidéki helyszínen, valamint közleményeinkben is.

Középpontban a legfiatalabbak és a mikromobilitás
Középpontban a legfiatalabbak és a mikromobilitás
Fotó: Instagram / Biztonság Hete

Említette, hogy az e-rolleresek közlekedési ismeretei meglehetősen hiányosak. Mit lehet ellene tenni? Ugye a szabályozás értelmében jelenleg szinte bárki bérelhet e-rollert.

Így van, és szerintem a helyes irányba tett első lépés volt az, hogy bizonyos mikromobilitási eszközökre július 16-ától már kötelező felelősségbiztosítást kötni. A 25 kilogrammnál súlyosabb járművek esetében óránként 14 kilométeres tervezési sebességgel, 25 kilogramm alatt pedig óránként 25 kilométeres tervezési sebességgel áll fenn ilyen kötelezettség.

Hogyan lehet elérni, hogy az ilyen eszközökkel közlekedők közlekedési kultúrája magasabb legyen? Tehát például szükséges-e egy olyan korlátozás, hogy szerezzenek jogosítványt, vagy legyen valamilyen képesítésük, vizsgájuk?

A biztosítók ebben a kérdésben nem tudnak nyilatkozni, azt hiszem, a hatóságok dolga eldönteni, hogy mire van szükség. De látjuk a statisztikát, és a rohamosan növekvő népszerűséget, és azt is látjuk, hogy bizonyos városokban már kitiltották az e-rollereket. Tehát én úgy gondolom, hogy a tapasztalatok alapján az illetékes hatóságok majd mérlegelnek, illetve eldöntik, hogy mi lesz az itthoni gyakorlat.

Ezt azért is kérdezem, mert napirenden van a KRESZ-nek a módosítása. A biztosítóknak van-e valamilyen beleszólásuk, tanácskozási joguk az új KRESZ megalkotásába?

Különböző fórumokon vannak konzultációs lehetőségek, de én azt hiszem, hogy a közlekedés szabályainak a kialakításában, kialakítása elsősorban a szakemberekre, az ezzel foglalkozó szakemberekre tartozik. Úgyhogy mi el tudjuk mondani a magunk részét, illetve a saját tapasztalatainkat a biztosítók adatai alapján, de nem is szeretnénk ennél tovább nyújtózkodni.

Készül az új KRESZ
Készül az új KRESZ
Fotó: Instagram / Biztonság Hete

Van egy fontos biztosítási téma, ami elég sok autóst érdekel. Évente 7-8 ezer nagyvadat ütnek el Magyarországon. Tavaly nyáron jelentősen megváltozott a jogszabály, gyakorlatilag szinte mindig az autós minősül károkozónak. Kivéve, ha odahajtják a vadat, vagy pedig az a lezárt gyorsforgalmi útra megy föl.

Igen. Nos, én nem tudom, hogyan magyarázzák ki a vadásztársaságok azt a vaddisznót, amelyik az M7-esen szaladgált, de ez nem is az én dolgom.

Az új szabályozás mennyiben befolyásolja a biztosítóknak akár a gazdálkodását, akár pedig a díjkalkulációját?

Eddig is lehetett vadkárokra kiegészítő biztosítást kötni mind a cascóhoz, mind a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz is. Ennek azért van egy limitje, hogy milyen határig vállalja át a fedezetet a biztosító, de mindenképpen csökkenti az anyagi következményeket.

A rendezvény összefoglalójáról készült rövid videó itt tekinthető meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya
PR | 2024. december 2. 14:44
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van. A biztonságos használat az internetes vásárlásoknál is alap, az OTP Bank prémium szolgáltatásaihoz kapcsolódva pedig még díjmentes is.
Személyes pénzügyek Itt vannak a munkáshitel részletei – kemény feltételek kerültek be, érdemes vigyázni
Privátbankár.hu | 2024. november 30. 09:11
Nem lesz teljesen ingyen a kamatmentes hitel, aki pedig nem teljesíti a feltételeket, az hirtelen nagyon sok pénzzel is tartozhat az államnak.
Személyes pénzügyek Belső kereslet nincs, megoldás az önkéntes nyugdíjpénztárak kasszáinak feltörése
Hollós János | 2024. november 27. 10:51
Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus szerint a rendszerváltás óta minden kormány sokat tett azért, hogy a magyar jóléti rendszert lebontsa. Most már ki is mondják, helyette itt a munkaalapú társadalom. Egyebek mellett erről is szó volt a Klasszis Média „Nyugdíjszerviz – A nyugdíjmegtakarítások és a lakhatás jövője” címmel rendezett konferenciáján.
Személyes pénzügyek Start-számla: a legjobb döntés a gyermeked jövőjéért
PR | 2024. november 26. 18:31
A családok többsége ma már a kincstári Start-számlán Babakötvény formájában takarékoskodik gyermekének. De miért érdemes megnyitni ezt a számlát, és Babakötvényt vásárolni a Magyar Államkincstárnál? Mert infláció feletti kamatozást nyújt, és a számlára befizető családok évente állami támogatásban is részesülnek.
Személyes pénzügyek Kétszer ad, aki gyorsan ad
Natív tartalom | 2024. november 26. 14:27
Szeptember 1-jétől elindultak és minden fogyasztó számára ingyenesen elérhetővé váltak az azonnali fizetési rendszerre építő qvik szolgáltatások. Az új technológia bevezetésével a legtöbb fizetési helyzetben használható versenyképes, biztonságos és hazai fejlesztésű alternatívát teremtett a jegybank. A qvik fizetés minden formája törvényileg ingyenes minden fogyasztó számára, miközben a kereskedők is a korábbiaknál lényegesen olcsóbb megoldást használhatnak. A Raiffeisen Bank az elsők között fejlesztett megoldásokat a vállalkozások részére. Ezekről a szolgáltatásokról beszélgettünk Czimer Gergellyel, a Raiffeisen Bank ügyvezető igazgatójával.
Személyes pénzügyek A pénzzel törődni kell, de a legjobb ezt szakemberekre bízni
PR | 2024. november 25. 10:18
Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek. Bár az infláció is csökken, a pénz értékének megőrzése nem garantált, és minél több pénze van valakinek, annál érdemesebb azt szakértőkre bíznia. Mégpedig olyanokra, akik végre személyes kapcsolatban állnak az ügyféllel, és rá szabott megoldásokat nyújtanak.
Személyes pénzügyek Jobb lehet jövőre a lakhatási támogatás a béremelésnél?
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:59
A munkaadóknak is érdemes utánaszámolniuk, hogy melyikkel tudják jobban megtartani dolgozóikat.
Személyes pénzügyek Az MBH Bank ezzel segíti az otthonteremtést jövőre
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:51
A bankcsoport elkezdte kidolgozni saját, legfeljebb 5 százalékos éves kamatozású, folyósítási és hitelbírálati díj nélküli jelzáloghitel-konstrukcióját.
Személyes pénzügyek Markánsan változott a lakásbérlés megítélése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:16
Hatnak a magas lakásárak, de még mindig sokan pénzkidobásnak tartják a lakásbérlést.
Személyes pénzügyek Még mindig sokat keresnek a hazai brókerek az ügyfeleik aktivitásán
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:35
A befektetési szolgáltatóknak az idén is hatalmas profitot termelnek az ügyfelek, de ez elmaradhat a tavalyi csúcstól, aminek az egyik oka, hogy egy nagy piaci szereplő beolvadt ír anyacégébe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG