Idén több olyan fogyasztói jelzés érkezett a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB), amely miszerint egyes vállalkozások az árubemutatókon az érdeklődőknek akár hitelfelvétel útján is megvásárolhatják az ott felkínált termékeket - hívja fel közleményében az MNB.
Nem számít a törvény?
A hitelintézeti törvény ugyanakkor 2015 decemberétől megtiltotta az árubemutatóval egybekötött termékértékesítés során az olyan pénzügyi szolgáltatás nyújtását, amely például hitel – vagy kölcsönszerződés megkötésének elősegítésére irányul. Az MNB – a társhatóságokkal is együttműködve – kiemelt hangsúlyt fektet arra, hogy az árubemutatókkal kapcsolatos törvényi szigorítások elérjék céljukat. Ennek megfelelően a jegybank a beérkezett ügyféljelzéseket megvizsgálta, s azok nyomán egyes pénzügyi intézményeknél a jogsértés gyanúját felvető körülményeket azonosított.
Valóban kell-e, amit ránk akarnak sózni?
A zártkörű árubemutatókra jellemzően személyre szólóan (meghívó, telefonos megkeresés vagy utcai leszólítás útján) invitálják a fogyasztókat, így a jogsértő vállalkozások kiszűrésénél kiemelt jelentősége van a lakossági jelzéseknek. A fogyasztók esetében lényeges, hogy megfontolják, valóban szükségük van-e az adott termékre, tájékozódjanak, hogy máshol mennyibe kerül, és ha az árubemutatón a termék megvásárlásához esetleg hitelt kínálnak számukra, mielőbb jelezzék azt a MNB felé. Az elmúlt években az árubemutatókat szervező vállalkozások az idősebbek sérülékeny helyzetével visszaélve,gyakran megtévesztő tájékoztatásokkal és hitelfelvétel ösztönzésével jelentősen túlárazott termékek meggondolatlan vásárlását kényszerítették ki.
Az árubemutatók kockázatairól további hasznos információk találhatóak az MNB honlapjának fogyasztóvédelmi aloldalán. |
A hitelnyújtásra vonatkozó jogszabályi szigorítás után az MNB felhívta az érintett vállalkozások figyelmét, hogy vizsgálatra okot adó körülmény lehet, ha a fogyasztó az árubemutatón kínált terméket hitelfelvétel útján vásárolja meg, és az árubemutató szervezője, a termék értékesítője, valamint a hitelnyújtó között közvetítői kapcsolat mutatható ki. Felvetheti a jogsértés lehetőségét az is, ha az árubemutató keretében történő termékértékesítések mellett visszatérően azonos pénzügyi intézmény hitelnyújtása jelenik meg.
A jegybank továbbá nem tartja elfogadhatónak a tiltó rendelkezések megkerülését célzó olyan gyakorlatot sem, ahol a vállalkozás fizikailag vagy időben választja el a termékértékesítést és a hitelnyújtást, vagy ennek látszatát kívánja kelteni - jegyzi meg az MNB.