A hitelkiváltás több szempontból is okos döntés lehet, ha van valamilyen hitelünk. A jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben például szinte biztos, hogy az évekkel korábban felvett hitelünknél olcsóbb ajánlatokat találunk a banknál, hiszen a kölcsönök kamatozása is kedvezőbb lett. De akkor is megtaláljuk a számításunkat, ha a biztonságra törekszünk: míg az elmúlt években népszerűek voltak a változó kamatozású hitelek, addig mára inkább a biztonságosabb, fix kamatú kölcsönökre cserélik az óvatosabbak tartozásaikat.
Ennek fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, éppen ezért a múlt hónapban indított a jegybank kampányt a kereskedelmi bankokkal, hogy a rögzített hitelek felé tereljék a leginkább veszélyeztetett, hosszú hátralevő futamidővel törlesztő adósokat.
Nekik egy egyszerű szerződésmódosítással lesz lehetőségük fixálni meglévő, változó kamatozású kölcsönüket, azonban a többségnek, akiket a bankok egyelőre nem keresnek fel, marad a hitelkiváltás hagyományos útja: egy új, adósságrendező hitellel történő kiváltás.
A folyamat viszont sokakat megijeszthet, hiszen ismét át kell esni a hitelbírálaton. Ez egy adósságrendező jelzáloghitel igénylésénél igencsak taszító lehet, hiszen nehéz átlátni, hogyan jutunk a végére, hiába van szó gyakorlatilag egy sztenderd jelzáloghitel-felvételről. A Bank360 szerencsére összegyűjtötte a Privátbankár kérésére, hogy milyen konkrét lépéseket kell megtennünk, ha lakáshitelünket akarjuk kiváltani egy kedvezőbbre:
1. Mérjük fel a jelenlegi konstrukciónkat
Elsőre nonszensznek tűnik, azonban a Bank360 tapasztalatai szerint sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mégis mekkora a tartozásuk, mennyi van még hátra a futamidőből, mekkora a kamat, a THM és még sorolhatnánk. Pedig ezek az információk mind fontosak ahhoz, hogy megtaláljuk a jelenlegihez képest legjobb ajánlatot.
Ha nem tudjuk, hányadán is állunk, nézzük meg a legutóbbi értesítőt, vagy ha ez sincs kéznél, akkor a bankban tudunk érdeklődni a részletekről, ám ennek díja lehet.
2. Nézzük meg, vannak-e jobb ajánlatok
Ha már tudjuk, milyen kölcsönünk van, vizsgáljuk meg, hogy van-e jobb ajánlat a piacon jelenleg, amire megéri váltani: akár a kedvezőbb törlesztő, a fix kamatozás, rövidebb futamidő vagy magasabb hitelösszeg miatt. Ehhez ma már nem kell a bankok weboldalait egyenként átnyálazni, mindössze elég egy ingyenes adósságrendező kalkulátorral számolni a szükséges adatok megadása után. Az egész folyamat nem tart tovább 5 percnél.
3. Vizsgáljuk meg: egyáltalán tudunk-e még hitelt felvenni?
Önmagában az az ötlet, hogy hitelt vegyünk fel, nagyon helyes, de érdemes átgondolni, hogy valóban be tudjuk-e vállalni az új hitelt az alábbi kérdések mentén:
● van a törlesztéshez (JTM-szerinti) elegendő jövedelmünk, amelyet tudunk igazolni is?
● a fedezetként felajánlott ingatlan megfelelő lesz?
● szükséges lesz kezes vagy adóstárs bevonása?
● ki tudjuk fizetni a hiteligényléssel járó akár több százezer forintos eljárási költséget?
Az új hitel felvételénél a jövedelem vizsgálatakor figyelembe veszik, hogy ezzel egy régi hitelt váltunk ki – magyarán nem egyszerre kell beleférnie a régi és az új hitel törlesztőrészletének is a jövedelmünk jogszabályban meghatározott részébe. Ugyanígy a felajánlott ingatlanfedezetnek is csak az egyik, az új hitelt kell „elbírnia”.
Sajnos azonban - bár sokszor éppen nekik lenne jó - a KHR negatív adóslistáján szereplő magánszemélyek nem tudnak kiváltani, így ők elesnek ettől a lehetőségtől.
4. Az igénylés megkezdése
Ha megtaláltuk az ideális kölcsönt és nem látjuk akadályát annak, hogy belevágjunk, itt az ideje felkeresni a bankot és megkezdeni az igénylési folyamatot. Ezt megtehetjük egyből a kalkuláció után a “Részletek” gombra kattintva, majd az adatainkat a bank oldalán megadva, de akár be is mehetünk az egyik fiókjába, személyesen intézkedve. Sajnos jelzáloghitelt még nem tudunk online igényelni, de meggyorsíthatjuk a folyamatot, ha néhányi dokumentumot előkészítünk, például:
● jövedelemigazolás
● okmányok
● bankszámlakivonat
● esetleg közüzemi számlák
5. Értékbecslés, költségek
Mivel ingatlanfedezethez kötött hitelről van szó, az ügyintézés során szükség lesz például tulajdoni lapra és egy speciális, ilyen esetben kért dokumentumra: törlesztési igazolásra, amelyet a meglévő hitelünket folyósító banktól kérhetünk ki. Ezen a dokumentumon minden fontos információ szerepel a tartozásunkról.
A banki hitelbírálat során értékbecslésre is sor kerül, azaz több napos folyamatnak nézünk elébe. A bank által megbízott becslő szintén felméri az ingatlan értékét, amely alapján a pénzintézet meghatározza, hogy mekkora hitelt tud adni. Ez abból a szempontból is fontos lehet, hogy akár nagyobb összeget is igényelhetünk, mint amekkora hitelt ki akarunk váltani, a fennmaradó részt pedig szabadon felhasználhatjuk majd (de persze ezt is vissza kell fizetni).
A bank a hitelbírálat során kérheti egyéb, az ingatlanhoz vagy a jövedelmünkhöz köthető dokumentumok beszerzését, illetve kérheti adóstárs bevonását is.
Érdemes itt megjegyezni, hogy a különböző dokumentumok, értékbecslés és később a közjegyzői okiratba foglalás több tíz- akár százezer forintos tétel is lehet. Szerencsére sok banknál elengedik az induló díjakat, így érdemes körülnézni, hol spórolhatunk ezen. Ebben is segít a hitelkalkulátor, amely külön feltünteti, ha kedvezményesen igényelhetünk kölcsönt.
6. Folyósítás, hitelrendezés
Ha minden jól ment, stimmelnek a dokumentumok és a bank hitelajánlatát is elfogadtuk és leszerződtünk, és ezt közjegyzői okiratba is foglaltuk, a pénzintézetek már egymás között fogják rendezni a hitelkiváltást néhány napon belül, azaz a folyósításban nekünk nem lesz szerepünk.
Az új pénzintézet kifizeti a tartozást a friss hitelből az előtörlesztés díjával együtt és új zálogjogot jegyeznek be a tulajdoni lapban a korábbi törlése után. Ha az igényelt hitelösszeg magasabb volt, mint a tartozásunk, a maradék összeget a bank az általunk megadott folyószámlára utalja, amelynek további díja lehet.
7. Eltérő eset: a szabad felhasználású hitel
Nem csak adósságrendező hitellel, de szabad felhasználású kölcsönből is kifizethetjük a meglévő adósságunkat, azonban ezek a hitelek jellemzően drágábbak, mint a kizárólag adósságrendezésre szánt kölcsönök. Ekkor a bankok nem egymás között intézik el az adósságrendezést, hanem nekünk kell kérvényeznünk ezt egy előtörlesztési kérelemmel és kifizetnünk a fennálló teljes tartozást, plusz az végtörlesztés díját.