6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyon sokan nagyon sokat írtak már arról, hogy mennyire jó döntés kiváltani a kedvezőtlen hiteleinket egy olcsóbb vagy biztonságosabb kölcsönnel. Arról azonban már kevesebb szó esik, hogy mi történik ilyenkor lépésről lépésre, amíg meg nem történik régi hitelünk rendezése az újból. Ennek jártunk most utána a Bank360-nal.

A hitelkiváltás több szempontból is okos döntés lehet, ha van valamilyen hitelünk. A jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben például szinte biztos, hogy az évekkel korábban felvett hitelünknél olcsóbb ajánlatokat találunk a banknál, hiszen a kölcsönök kamatozása is kedvezőbb lett. De akkor is megtaláljuk a számításunkat, ha a biztonságra törekszünk: míg az elmúlt években népszerűek voltak a változó kamatozású hitelek, addig mára inkább a biztonságosabb, fix kamatú kölcsönökre cserélik az óvatosabbak tartozásaikat.

Ennek fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, éppen ezért a múlt hónapban indított a jegybank kampányt a kereskedelmi bankokkal, hogy a rögzített hitelek felé tereljék a leginkább veszélyeztetett, hosszú hátralevő futamidővel törlesztő adósokat.

Nekik egy egyszerű szerződésmódosítással lesz lehetőségük fixálni meglévő, változó kamatozású kölcsönüket, azonban a többségnek, akiket a bankok egyelőre nem keresnek fel, marad a hitelkiváltás hagyományos útja: egy új, adósságrendező hitellel történő kiváltás.

A folyamat viszont sokakat megijeszthet, hiszen ismét át kell esni a hitelbírálaton. Ez egy adósságrendező jelzáloghitel igénylésénél igencsak taszító lehet, hiszen nehéz átlátni, hogyan jutunk a végére, hiába van szó gyakorlatilag egy sztenderd jelzáloghitel-felvételről. A Bank360 szerencsére összegyűjtötte a Privátbankár kérésére, hogy milyen konkrét lépéseket kell megtennünk, ha lakáshitelünket akarjuk kiváltani egy kedvezőbbre:

1. Mérjük fel a jelenlegi konstrukciónkat

Elsőre nonszensznek tűnik, azonban a Bank360 tapasztalatai szerint sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mégis mekkora a tartozásuk, mennyi van még hátra a futamidőből, mekkora a kamat, a THM és még sorolhatnánk. Pedig ezek az információk mind fontosak ahhoz, hogy megtaláljuk a jelenlegihez képest legjobb ajánlatot.

Ha nem tudjuk, hányadán is állunk, nézzük meg a legutóbbi értesítőt, vagy ha ez sincs kéznél, akkor a bankban tudunk érdeklődni a részletekről, ám ennek díja lehet.

2. Nézzük meg, vannak-e jobb ajánlatok

Ha már tudjuk, milyen kölcsönünk van, vizsgáljuk meg, hogy van-e jobb ajánlat a piacon jelenleg, amire megéri váltani: akár a kedvezőbb törlesztő, a fix kamatozás, rövidebb futamidő vagy magasabb hitelösszeg miatt. Ehhez ma már nem kell a bankok weboldalait egyenként átnyálazni, mindössze elég egy ingyenes adósságrendező kalkulátorral számolni a szükséges adatok megadása után. Az egész folyamat nem tart tovább 5 percnél.

3. Vizsgáljuk meg: egyáltalán tudunk-e még hitelt felvenni?

Önmagában az az ötlet, hogy hitelt vegyünk fel, nagyon helyes, de érdemes átgondolni, hogy valóban be tudjuk-e vállalni az új hitelt az alábbi kérdések mentén:

●     van a törlesztéshez (JTM-szerinti) elegendő jövedelmünk, amelyet tudunk igazolni is?

●     a fedezetként felajánlott ingatlan megfelelő lesz?

●     szükséges lesz kezes vagy adóstárs bevonása?

●     ki tudjuk fizetni a hiteligényléssel járó akár több százezer forintos eljárási költséget?

Az új hitel felvételénél a jövedelem vizsgálatakor figyelembe veszik, hogy ezzel egy régi hitelt váltunk ki – magyarán nem egyszerre kell beleférnie a régi és az új hitel törlesztőrészletének is a jövedelmünk jogszabályban meghatározott részébe. Ugyanígy a felajánlott ingatlanfedezetnek is csak az egyik, az új hitelt kell „elbírnia”.

Sajnos azonban - bár sokszor éppen nekik lenne jó - a KHR negatív adóslistáján szereplő magánszemélyek nem tudnak kiváltani, így ők elesnek ettől a lehetőségtől.

4. Az igénylés megkezdése

Ha megtaláltuk az ideális kölcsönt és nem látjuk akadályát annak, hogy belevágjunk, itt az ideje felkeresni a bankot és megkezdeni az igénylési folyamatot. Ezt megtehetjük egyből a kalkuláció után a “Részletek” gombra kattintva, majd az adatainkat a bank oldalán megadva, de akár be is mehetünk az egyik fiókjába, személyesen intézkedve. Sajnos jelzáloghitelt még nem tudunk online igényelni, de meggyorsíthatjuk a folyamatot, ha néhányi dokumentumot előkészítünk, például:

●     jövedelemigazolás

●     okmányok

●     bankszámlakivonat

●     esetleg közüzemi számlák

5. Értékbecslés, költségek

Mivel ingatlanfedezethez kötött hitelről van szó, az ügyintézés során szükség lesz például tulajdoni lapra és egy speciális, ilyen esetben kért dokumentumra: törlesztési igazolásra, amelyet a meglévő hitelünket folyósító banktól kérhetünk ki. Ezen a dokumentumon minden fontos információ szerepel a tartozásunkról.

A banki hitelbírálat során értékbecslésre is sor kerül, azaz több napos folyamatnak nézünk elébe. A bank által megbízott becslő szintén felméri az ingatlan értékét, amely alapján a pénzintézet meghatározza, hogy mekkora hitelt tud adni. Ez abból a szempontból is fontos lehet, hogy akár nagyobb összeget is igényelhetünk, mint amekkora hitelt ki akarunk váltani, a fennmaradó részt pedig szabadon felhasználhatjuk majd (de persze ezt is vissza kell fizetni).

A bank a hitelbírálat során kérheti egyéb, az ingatlanhoz vagy a jövedelmünkhöz köthető dokumentumok beszerzését, illetve kérheti adóstárs bevonását is.

Érdemes itt megjegyezni, hogy a különböző dokumentumok, értékbecslés és később a közjegyzői okiratba foglalás több tíz- akár százezer forintos tétel is lehet. Szerencsére sok banknál elengedik az induló díjakat, így érdemes körülnézni, hol spórolhatunk ezen. Ebben is segít a hitelkalkulátor, amely külön feltünteti, ha kedvezményesen igényelhetünk kölcsönt.

6. Folyósítás, hitelrendezés

Ha minden jól ment, stimmelnek a dokumentumok és a bank hitelajánlatát is elfogadtuk és leszerződtünk, és ezt közjegyzői okiratba is foglaltuk, a pénzintézetek már egymás között fogják rendezni a hitelkiváltást néhány napon belül, azaz a folyósításban nekünk nem lesz szerepünk.

Az új pénzintézet kifizeti a tartozást a friss hitelből az előtörlesztés díjával együtt és új zálogjogot jegyeznek be a tulajdoni lapban a korábbi törlése után. Ha az igényelt hitelösszeg magasabb volt, mint a tartozásunk, a maradék összeget a bank az általunk megadott folyószámlára utalja, amelynek további díja lehet.

7. Eltérő eset: a szabad felhasználású hitel

Nem csak adósságrendező hitellel, de szabad felhasználású kölcsönből is kifizethetjük a meglévő adósságunkat, azonban ezek a hitelek jellemzően drágábbak, mint a kizárólag adósságrendezésre szánt kölcsönök. Ekkor a bankok nem egymás között intézik el az adósságrendezést, hanem nekünk kell kérvényeznünk ezt egy előtörlesztési kérelemmel és kifizetnünk a fennálló teljes tartozást, plusz az végtörlesztés díját.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG