Ahogy azt már korábban is megírtuk, a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától került ki egy méretes adatcsomag, amelyet több ország oknyomozó újságírói együtt fedtek fel.
Eddig is tudtuk, hogy számos vezető politikus, közéleti személy, "híres ember" érintett az ügyben Vlagyimir Putyintól a kínai vezetésen át Leo Messiig.
Eddig egy miniszterelnök a legnagyobb fogás
Minden napra jut azonban valami újabb fordulat a Panama papers néven emlegetett botrányban. A legérdekesebb a friss fejlemények közül a riporterek kamerái előtt hatalmasat égő izlandi miniszterelnök ügye. Sigmundur David Gunnlaugssonnak egy cégnevet dobtak be, és azonnal kiborult tőle:
Az országban tízezres tüntetés kerekedett, a miniszterelnök végül benyújtotta lemondását.
Itthon is van már politikai áldozat
Az offshore-trükközésbe Gunnlaugson a feleségét is bevonta - ezt a receptet követte Magyarországon az MSZP befolyásos politikusa, Boldvai László is. Szerencsére úgy tűnik, ő is belebukott az ügybe: MSZP-s párttagságát felfüggesztették. A másik magyar érintett, a fideszes Horváth Zsolt ugyan a hírek szerint még tagja a pártjának, de a Fidesz elhatárolódott tőle.
Az oknyomozásban magyar részről résztvevő Direkt36 kedd este újabb magyar nevekkel is előállt: szerepel a dokuentumokban Erős János, aki 2002 és 2010 között az állami Magyar Fejlesztési Bankot vezette és Heinrich Pecina, az egyik legismertebb osztrák üzletember, aki régóta jelen van Magyarországon jelentős befektetőként. Jelenleg a befektetőcégein keresztül az FHB Bankban, illetve a Népszabadságot, a Nemzeti Sportot, a Világgazdaságot és több megyei lapot is kiadó Mediaworks Hungary Zrt.-ben van érdekeltsége.
További újdonságok
A lista már így is elég hosszú, az eddig ismert nevekhez folyamatosan jönnek azonban újak.
Például egy szlovén miniszter, öt köztisztviselő, továbbá két tiszteletbeli konzul és két sportoló is érintett a panamai offshore cégekkel kapcsolatos botrányban.
Érintett még Mahmoud Ahmedinedzsád volt iráni elnök, Nawaz Shariff pakisztáni miniszterelnök, Hoszni Mubárak volt egyiptomi elnök, Moammer Kadhafi líbiai diktátor, Bassár el-Aszad szíriai elnök is. Az offshore cégekhez kapcsolható személyek között előkerült Luca Cordero di Montezemolo, az Alitalia olasz légitársaság vezetője, Mauricio Macri argentin elnök, Michel Platini korábbi UEFA-elnök neve is.
A Mossack Fonseca segített megkerülni a szankciókat iráni, zimbabwei és észak-koreai cégeknek - az egyiknek még a koreai atomprogramhoz is volt köze.
Ettől persze még nem bűnözők
Önmagában nem illegális, ha egy vállalkozás tulajdonosai között panamai címeket találunk. Bár etikailag erősen megkérdőjelezhető, nem illegális, ha egy cég a hazai és az offshore ország törvényeit is teljes körűen betartva működik, és ezzel esetleg adóelőnyöket ér el. Kis magyar offshore-körkép >>