Fotó: EPA/Sven Hoppe |
A híres müncheni sörfesztivál, a holnap, szombaton kezdődő Oktoberfest körüli helyzetet talán a német Stern magazin szójátéka fejezi ki a legjobban: Hogyan lett az Oktoberfestből Oktoberfestung? A „Fest” ugyanis ünnepet, a „Festung” viszont erődöt jelent. A biztonsági aggályok, a terrorveszély miatt alaposan átalakítottak mindent, sok híresség pedig egyenesen lemondta a részvételt.
A biztonsági intézkedések az idén egyenesen a repülőterekre hasonlítanak majd. Be akarsz menni? Először is végezd el a tejpróbát! Végy három zacskós tejet. Ha ugyanis ezek beleférnek a táskádba, nem mehetsz be, mert csak maximum három liternyi űrtartalmú, legfeljebb 10x15x20 cm méretű táskákat engednek be.
A hányásdomb is lezárva
A fesztivál 206 éves történelme során először a terrorveszély miatt az egész területet körbekerítették. Az eddig utolsóként nyitva hagyott részt, amely az úgynevezett hányásdombhoz vezetett, egy olyan 250 méter hosszú mobil kerítéssel zárták le, amelyet pánik esetén 50 másodperc alatt el lehet távolítani. De ha megtelik a fesztiválterület, kitehetik majd a megtelt táblát és teljesen le is zárhatják az egészet.
A bulit 450 biztonsági ember és 600 egyenruhás rendőr, fémkeresők garmadája, videokamerák serege vigyázza majd. „A világ legbiztosabban felügyelt lerészegedése”, „ahová nézel, zsaru terem”, gúnyolódnak rajta már előre a müncheniek. Mindez még a legnagyobb Otoberfest-rajongók egy részét is elriasztja.
Nehezebb lesz korsót lopni
Tudják, ha merényletet tudnának végrehajtani, az a terroristáknak nagy siker lenne. A cikk hosszasan sorolja, mely hírességek mondták le a részvételt, vállalatok egész nagy csoportokat, népi együttesek tagjai fellépéseiket a terrortól való félelmükben. Ez a vendéglátósokat viszont nem aggasztja, mert a vendégek eddig sem fértek be a sátrakba, és a kisebb táskák miatt legalább kevesebb literes korsót fognak ellopni az emberek. Tavaly ugyanis 220 ezer tűnt el.
A sör drágul jobban, vagy a csirke?
A biztonsági intézkedések költségeit meg alighanem beépítik az árakba. A Bloomberg cikke szerint már az előtt fejfájást okoz az Oktoberfest, mielőtt elkezdődött volna – a közgazdászoknak. A literes krigli átlagára ugyanis 10,54 euró lesz, három százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt. A sült csirkéé állítólag még jobban felmegy majd, miközben a német infláció csak 0,3 százalék volt az utóbbi egy évben.
De nem arról van szó, hogy a közgazdászok ne olvasták volna a biztonsági intézkedések költségeiről szóló tudósításokat, hanem arról, hogy 1985-ben egy liter sör még csak 6,1 német márkába került (mintegy 3,1 euróba). A német fogyasztói infláció viszont csak 69,7 százalék volt azóta. Egyes szakemberek azt gyanítják, hogy a fesztiválsör is az úgynevezett Giffen-javak közé tartozik, amelyeknek látszólag nem logikus módon megnő a kereslete, ha az áruk felfelé tart.
12 krajcár is volt egy krigli
A sörfesztiválon korlátozott a választék a sörökből (hat sörgyár van jelen), és elképzelhető, hogy a drágább sörök miatt sokan inkább kevesebbet költenek másra (tömény, étel). A reálbérek növekedése is magyarázhatja, miért vannak dugig ilyen magas sörárak mellett is a sátrak. Egész Németország átlagában egyébként 1991 óta 41 százalékkal nőttek a sörárak – írja a Bloomberg.
A sörárakat egyébként meg lehet csodálni a fesztivál hivatalos honlapján is, 1871-ben például csak 12 krajcár volt egy liter ára. Megemlítik, hogy a legnagyobb emelkedés, 2,5 birodalmi márkáról 50 márkára 1920 és 1922 között következett be, a hiperinfláció idején.