4p
Sokat panaszkodtak már arra hosszú évek óta, hogy a Sziget fesztivál árai nagyon elszálltak és a hazai közönség számára szinte megfizethetetlenné váltak. A helyzet azonban semmit sem változott, az inflációnak vagy a devizaárfolyamoknak is a sokszorosával emelkedtek a belépők árai az utóbbi években is. Persze így jár az a termék, ami szűkös, aminek korlátai vannak.
MTI Fotó: Mohai Balázs, 2016

Nem kevesebb, mint 69,7-szeresére, másképpen megfogalmazva, 6870 százalékkal emelkedett 1993 óta a Sziget Fesztivál napijegyeinek ára (300-ról 20 900 forintra). A hetijegyek fajtától függően 43-55-szeresükre mentek fel (1800-ról 77, illetve 99 ezer forintra). Eközben a KSH inflációs indexe (1960=100) alapján az országban egy tipikus fogyasztói termék- és szolgáltatáskosár ára majdnem pontosan hatszorosára nőtt, 496 százalékkal ment fel 2016-ig (éves adatok).

A dollár árfolyama 95 forintról 274-re, az euróé (illetve elődjéé, az ECU-é) 107-ről 308 forintra emelkedett, tehát még az inflációtól is messze elmaradt. A minimálbér nettó 85 ezer forint körüli összegét már régen túlszárnyalta a hetihegy ára, és persze a rendezvényen nem ússzuk meg a jeggyel.

Ez már nem ugyanaz a Sziget

Még teljesen józan életvitel mellett is igen sokba kerülhet az élelmiszer. Hacsak nem megyünk ki mindig olcsó boltokba vásárolni, amitől viszont a megvett belépő egy része megy pocsékba, mert a drágán megvásárolt szigeti időt fecséreljük mászkálásra.

De ma is helytálló lehet, amit három éve írtunk: „szinte halljuk is a szervezőket, akik elmondják, hogy a legelső Szigethez képest mekkora óriásit fejlődött a szolgáltatások színvonala és főleg a programkínálat, ma már milyen nívós és drága előadók vannak, hányféle színpad, sátor és különböző más program, össze se lehet hasonlítani. Vagy hogy korábban kapott némi állami támogatást is a Sziget, de most már évek óta nem, ráadásul régen nem fizetett a területhasználatért”.

Mire futja a bérből?

Csakhogy az utóbbi öt évben már nem változott olyan óriásit a sziget, és Magyarországon összesen is alig volt 4-5 százaléknyi inflációcska. Ennek ellenére 61 százalékkal ment fel a napijegy és 40-57 százalékkal a heti.

Még ha az első évben 300 forint helyett annak hétszeresét, 2100 forintot kérték volna el, akkor is tízszeres lenne azóta a napijegyek árváltozása. Az 1993-as bruttó minimálbér egyébként 9000 forint volt, akkor még két-három tucatnyi napi belépőt is lehetett volna venni belőle, vagy négy hetijegyet. Ma egy havi minimálbérből hozzávetőleg négy napijegyre, vagy egy hetijegyre futja.

Jegyüzérek lennének

Mire tehát ez a nagy drágulás? Nyilván a Sziget Fesztivál befogadó képessége szűkös, és így is mindig nagyjából tele van, sőt sokszor, sokak számára zavaróan sokan vannak. Akkor miért ne emeljék az árakat? Ha olcsón adnák a belépőt, akkor kétszer, háromszor annyian akarnának jönni, mint amennyien beférnek, sorban állás, tülekedés lenne, és még ezek után is sok-sok csalódott ember maradna. (Akárcsak most az árak miatt.)

Sőt feketepiaca alakulna ki a jegyeknek, mint annak idején a hiánygazdaságban, ami senkinek sem lenne jó, talán néhány jegyüzéren és korrupt alkalmazotton kívül.

Mit ér a belépő, ha szűkös?

„A szűkös javak nem állnak olyan mennyiségben rendelkezésre, hogy ingyenes hozzáférhetőség esetén minden szükségletet kielégítsenek. Ezért ezeknek a javaknak – legalább egyoldalú – piaca alakul ki: lesznek vásárlók, akik versenyeznek egymással a jószág elfogyasztásáért. Ha a szűkös jószág magántulajdonban van, akkor eladója vagy eladói is lesznek, akik a piacon kínálják. A jószágnak végső soron ára alakul ki, amely biztosítja, hogy csak azok jussanak hozzá, akik ezt az árat megfizették – vagyis azok, akiknek az adott jószág pénzben kifejezve a legtöbbet éri.” (Wikipedia)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Az egyetemistákat sem hagyja ki a szórásból a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:47
A Diákhitelek utáni kamatstop is meghosszabbodik az év végéig, igaz, csak azoké, amelyekre 2024. december 31-éig szerződtek le.
Személyes pénzügyek Lakáshitelesek figyelem: jó hírt közölt a kormány
Herman Bernadett | 2025. június 27. 10:34
Az év végéig megmarad a kamatstop, hamarosan a Magyar Közlönyben is közzéteszik a hosszabbításról szóló rendeletet. 
Személyes pénzügyek Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank
Natív tartalom | 2025. június 27. 09:18
Rendkívül kedvező értékajánlatot nyújtó hitelkártyával bővítette kártyakínálatát – első körben – meglévő ügyfelei számára a Gránit Bank. Az első évben díjmentes, mobilalkalmazásból igényelhető kártya számos prémium előnyt kínál nemcsak a hétköznapokban, hanem utazás közben is. A digitális pénzintézet mindezt a hazai piacon elérhető hitelkártyák között jelenleg kedvezőnek mondható THM-mel és a vásárlások után járó pénzvisszatérítéssel biztosítja.
Személyes pénzügyek Nyaralni készülők figyelem: fontos bejelentés érkezett az Erste Banktól
Herman Bernadett | 2025. június 26. 13:22
A napi átutalási limit tavaly szeptemberi bevezetése óta a bűnözők ismét a bankkártyákat vették célkeresztbe – az elmúlt fél évben nőtt a kártyaadatokkal elkövetett visszaélések száma és az elszenvedett károk összértéke. A csalások megelőzése, az ügyfelek edukálása érdekében az Erste meglévő csatornái – honlapja, közösségimédia-felületei, George App és George Web – mellett most podcast-sorozatot is indít.
Személyes pénzügyek Érdekes jelenség figyelhető meg a lakásbiztosításoknál
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 11:25
Egyre népszerűbbek a kiegészítő fedezetek.
Személyes pénzügyek Gulyás Gergely százezreket érintő bejelentést tett – döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 16:04
Meghosszabbították a kamatstopot.
Személyes pénzügyek A magyar demográfiai katasztrófa a nyugdíjasokat is befolyásolja
Hollós János | 2025. június 18. 10:42
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint áprilisban 5323 gyermek született, 14 százalékkal, 852-vel kevesebb, mint 2024 áprilisában. Magyarország történelmében még soha nem született ilyen kevés gyerek egy hónap alatt. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Médiához tartozó Piac és Profit podcast sorozata, a Nyugdíjszerviz Farkas András nyugdíjszakértővel és Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével.  
Személyes pénzügyek Ennyiből jön ki átlagosan egy külföldi családi nyaralás
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:38
A Groupama Biztosító és az OTP Bank ezer főt kérdezett meg országos reprezentatív felmérésében.
Személyes pénzügyek Tízből öt magyar ennél kevesebbet keres – itt vannak a friss adatok!
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerint ennyivel nőttek a bérek. A mediánadatok árulkodóak. 
Személyes pénzügyek Milliók járhatnak vissza a magyar devizahitelesnek, itt az ítélet
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 06:49
Még nem jogerős.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG