Egyáltalán nem egyszerű most eligazodnia annak, aki szeretné kihasználni az állami otthonteremtési lehetőségeket. 2021-re több mint fél tucat olyan új elem került a családok elé, amelyek komoly, akár több millió forintos anyagi segítséget jelenthetnek. Most kifejezetten azt vizsgáljuk meg a Bank360.hu szakértőinek segítségével, hogyan használhatják fel családok a csokot és a lakásfelújítási támogatást kombinálva egy szebb otthonért.
Csok: sokan elfelejtik, hogy bővítésre is használható
Az idei év egyik legnépszerűbb pénzügyi terméke lehet a 2015 óta elérhető családi otthonteremtési kedvezmény, azaz a csok. Sokan viszont elfelejtik, hogy az évek alatt több változást megélt állami támogatást nem csak új lakás vásárlására fordíthatják azok, akik már nevelnek gyermeket vagy vállalnak.
A csok már használt lakások megvásárlására és bővítésére is fordítható, igaz, a támogatás összege alacsonyabb, mint ha új lakást vásárolnánk.
A Bank360.hu összegzése alapján
- 1 gyermek vállalásával 600 000 forint csokot kaphatunk legalább 40nm alapterületű lakás esetén,
- 2 gyermek vállalásával 1 430 000 forint csokot kaphatunk legalább 50nm alapterületű lakás esetén,
- 3 gyermek vállalásával 2 200 000 forint csokot kaphatunk legalább 60nm alapterületű lakás esetén,
- 4 gyermek vállalásával 2 750 000 forint csokot kaphatunk legalább 70nm alapterületű lakás esetén,
vásárlásra vagy bővítésre. Fontos, hogy a csok-szabályozás alapján nincs rá mód, hogy mindkét célra fordítsunk, tehát nem lehet két gyereknél azt megcsinálni, hogy 1 millió forintot a vételárra fordítunk, 430 ezret pedig a bővítésre. Ez jelentős eltérés például a falusi csokhoz képest, ahol viszont kötelezően kell a támogatás felét vételárra, a másik felét pedig felújításra, korszerűsítésre fordítani.
A csok részleteit és feltételeit itt gyűjtötte össze részletesen a Bank360.hu.
Lakásfelújítási támogatás: kombinálható a csokkal
Szintén nagyon sok ember fantáziáját megmozgatja a lakásfelújítási támogatás, ami független a csoktól, de szintén szükséges legalább egy gyermek nevelése az igényléshez. Az új támogatással az állam a felújítási munkálatok és az anyagköltség 50 százalékát átvállalja, de legfeljebb 3 millió forintot ad. A csok használt lakás bővítésére és a lakásfelújítási támogatás ráadásul kombinálható, így az a család, amelyik használt lakást szeretne bővíteni és felújítani akár 5 750 000 forintot is kaphat így a munkálatokra.
Fontos a lakásfelújítási támogatással kapcsolatban, hogy csak egy év ingatlanban történő tartózkodás után igényelhető, kivéve, ha a felújítandó ingatlanban tulajdonos anyuka várandós vagy még nincs egy éves a nevelt gyermek, illetve ha nincs egy éve, hogy aláírták az adásvételi szerződést az ingatlanra vonatkozóan.
Hitelek: csokhoz és lakásfelújításhoz is passzol
A fenti két állami támogatás mellé kedvezmény kamatozású hiteleket is igényelhetünk legfeljebb 3 százalékos kamattal, és némi megkötéssel:
Csok-hitel: a csok mellé igényelhető csok-hitel összege legfeljebb 15 millió forint lehet. Ezt viszont csak vásárlásra vehetjük fel, bővítésre nem. Tehát amennyiben most vennénk használt lakást külső finanszírozással, amit aztán felújítunk és bővítünk, érdemes lehet csok-hitelhez nyúlni a vásárláshoz, az állami támogatás teljes egészét pedig beleforgathatjuk a bővítésbe.
Lakásfelújítási hitel: mivel a lakásfelújítási támogatás utólagos finanszírozású, 6 millió forintos önerőre van szükség, ha teljesen ki akarjuk használni az állami támogatást. Aki nem rendelkezik ekkora mozgatható tőkével, igényelheti a lakásfelújítási kölcsönt legfeljebb 6 millió forintos hitelösszegig. Amint viszont a felújítási munkálatokat igazoltuk és az Államkincstár folyósította a támogatást, annak összegét kötelezően be kell törleszteni a hitelbe. Így a maximális összeget számolva egy kevesebb mint 60 000 forintos törlesztőrészlettel kezdhetjük visszafizetni a lakásfelújítási hitelt, minél hamarabb betörlesztve a támogatát pedig nagyjából a felére csökkenthetjük ezt.
Hogy pontosan mekkora törlesztőrészletet kell visszafizetni a felújítási hitel után, mik a feltételek és hogyan igényelhetjük a kölcsönt, arról itt olvashatunk bővebben.
Tetőtérbeépítés csokból - új lakrész alakítható ki
Szintén 2021. januártól érhető el az úgynevezett “többgenerációs csok”.
Így lehetőség nyílt arra, hogy az új lakásokra igényelhető csok összegét egy meglévő ingatlan tetőterének beépítésére, egy új lakrész kialakítására fordítsunk. Ez akár 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást is jelenthet, hiszen az újlakás-vásárlásra vonatkozó csoknál
- egy gyermek után 600 ezer forint,
- két gyermek után 2,6 millió forint,
- három gyermek után pedig 10 millió forint a maximálisan igénybe vehető támogatási összeg.
Életszerű példa lehet a tetőtérbeépítésre, ha a szülői házból kirepült fiatalok elérkeztek, vagy már meg is kezdték a családalapítást, vannak vagy lesznek gyermekek, de helyben szeretnék felügyelni, gondozni a mostanra időssé váló szülőket, ezért visszaköltöznek és ehhez kialakítanak egy új lakrészt.
Fontos kitétel, hogy az újonnan kialakított tetőtéri lakásra ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint bármelyik csokkal épített újépítésű ingatlanra. Ezeket a feltételeket ebben a cikkben gyűjtötte össze a Bank360.hu