Lényegesen kevesebb pénzbehajtás indult idén, mint a korábbi években, az okok egyike az lehet, hogy a hitelezők kíváncsiak arra, miképpen végzi el ősszel a törvényhozás a végrehajtás reformját. Emellett a rezsicsökkentés is befolyásolhatta a folyamatot - olvasható a Napi Gazdaság hétfői számában.
A napilap cikke szerint a visszaesés jelentős volt, január eleje és június vége között 229 ezer kintlévőség ügye került a közjegyzők elé.
Ősszel jön az új rendszer
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke a lapnak úgy fogalmazott: érződik az, hogy a hitelezők kivárnak. Tóth Ádám szerint főként a nagyobb cégek, a különféle szolgáltatók tartanak vissza bizonyos ügyeket. Szerinte arra számítanak, hogy a jövőben átalakulhat a végrehajtás rendszere, a tervek szerint októberben kerül az Országgyűlés elé a végrehajtási törvény módosítása.
A lap cikke szerint a pénzbehajtások számát befolyásolhatta, hogy a törvényhozás nemrégiben elfogadta a családi csődvédelem szabályait, emellett a rezsicsökkentés révén az év elejére több mint húszmilliárd forinttal csökkent a lakosság közműdíj-tartozása.
Miért viszik a házat?
A rezsicsökkentés azért szerepelhet a végrehajtásokat befolyásoló tényezők között, mert az eljárások többségét a közhiedelemmel ellentétben nem lakáshitel-tartozás, hanem rendszerint közüzemi elmaradás vagy kiegyenlítetlen telefonszáma, parkolási díj miatt indítják - a devizahitelekhez kapcsolódó ügyek rendszerint az összes végrehajtás nagyjából egy százalékát teszik ki.
Idén az első hat hónapban a Napi Gazdaság szerint a rezsivállalatok kezdeményezték a pénzbehajtások több mint felét. Közműdíj-elmaradás miatt ezek szerint több mint százezer eljárás vette kezdetét - az is látszik tehát, hogy önmagában a rezsidíjak csökkentése nem segít a komoly tartozást felhalmozókon.